Firmy zalegają z płatnościami

Długi to problem nie tylko osób fizycznych

W Polsce niestety jest tak, że panuje ciche pozwolenie na zaleganie z płatnościami. Najwięcej patologii doświadczyć można w branży budowlanej. Jeśli sięgniemy pamięcią do roku 2012 i lat wcześniejszych przypomnijmy sobie najgłośniejsze opóźnienia z płatnościami przy budowach autostrad na Mistrzostwa Europy w piłce nożnej. Duzi wykonawcy zatrudniali szereg mniejszych podwykonawców, którym nie płacono regularnie. W wielu przypadkach firmy po prostu bankrutowały, bo przy opóźnieniach sięgających kilka miesięcy nie byli w stanie regulować swoich zobowiązań. Taka sytuacja panuje od lat i wszyscy o tym wiedzą tylko nikt nic z tym nie robi. Jeśli zatem myślicie o własnym biznesie w branży budowlanej czy transportowej radzimy mieć solidny zapas gotówki na wypadek spotkania kilku nierzetelnych kontrahentów.

Niewypłacalność przedsiębiorstw

niepokojąco rośnie i jest najwyższa od 10 lat. Porównując dane rok do roku mamy do czynienia aż z 16% przyrostem. W samym marcu niewypłacalność ogłosiło ponad 100 firm. Tak wielka liczba nigdy wcześniej nie pojawiła się w ciągu jednego miesiąca. Cały pierwszy kwartał przyniósł bankructwo ponad 20 przedsiębiorstwom.

Niewypłacalność przedsiębiorstw najmniej dotknęła branżę produkcyjną. Tylko 66 firm z tej branży przestało płacić swoje zobowiązania. Najgorzej jest jak już wspomnieliśmy w branży budowlanej.

Najnowsze badania pokazuje, że znacząco wzrósł średni okres oczekiwania na zapłatę. Aktualnie wynosi on już prawie 4 miesiące! Jeszcze pod koniec 2017 roku przedsiębiorcy na pieniądze czekali ok. 3 miesięcy, czyli miesiąc  krócej.

Brak płatności w terminie powoduje, że około 30 proc. polskich firm ma problemy z regulowaniem własnych zobowiązań i z tego też powodu musi ograniczać własne inwestycje.

31/05/2018

Ekonomista z wieloletnim doświadczeniem w bankowości i finansach. Od lat śledzi to co dzieje się na rynku aby oceny pożyczek i kredytów były na najwyższym poziomie. Ekspert z zakresu bankowości i finansów osobistych.

Pozabankowe pożyczki dla firm

Firmy potrzebują dofinansowania Spora część firm planuje działania rozwojowe. Większość jednak nie ma takich nadwyżek aby sfinansować pomysły z własnych środków. Przedsiębiorcy to ludzie czynu, którzy nie boją się podejmować ryzyka i jeśli widzą powodzenie w swoim pomyśle to śmiało sięgają po kredyt czy pożyczkę.

Czy za długi można iść do więzienia?

Czy za długi można iść do więzienia? Wiele osób, które popada w spiralę zadłużenia zastanawia się czy za długi można iść do więzienia. Jeśli jesteśmy uczciwi i nie łamiemy prawa to nie mamy się czego obawiać.

Ile trzeba prowadzić firmę, żeby dostać kredyt hipoteczny?

Ile trzeba prowadzić firmę, żeby dostać kredyt hipoteczny To pytanie bardzo często wpływa na naszą skrzynkę, dlatego postanowiliśmy napisać nieco więcej na ten temat. Kiedy nie dysponujemy dużą gotówką, bo np. zainwestowaliśmy ją w firmę a chcemy mieszkać u siebie to najszybszym sposobem będzie kredyt hipoteczny.