Firmy zalegają z płatnościami

Długi to problem nie tylko osób fizycznych

W Polsce niestety jest tak, że panuje ciche pozwolenie na zaleganie z płatnościami. Najwięcej patologii doświadczyć można w branży budowlanej. Jeśli sięgniemy pamięcią do roku 2012 i lat wcześniejszych przypomnijmy sobie najgłośniejsze opóźnienia z płatnościami przy budowach autostrad na Mistrzostwa Europy w piłce nożnej. Duzi wykonawcy zatrudniali szereg mniejszych podwykonawców, którym nie płacono regularnie. W wielu przypadkach firmy po prostu bankrutowały, bo przy opóźnieniach sięgających kilka miesięcy nie byli w stanie regulować swoich zobowiązań. Taka sytuacja panuje od lat i wszyscy o tym wiedzą tylko nikt nic z tym nie robi. Jeśli zatem myślicie o własnym biznesie w branży budowlanej czy transportowej radzimy mieć solidny zapas gotówki na wypadek spotkania kilku nierzetelnych kontrahentów.

Czytaj także: jak założyć działalność gospodarczą.

Ile trzeba prowadzić firmę, żeby dostać kredyt hipoteczny?

Niewypłacalność przedsiębiorstw

niepokojąco rośnie i jest najwyższa od 10 lat. Porównując dane rok do roku mamy do czynienia aż z 16% przyrostem. W samym marcu niewypłacalność ogłosiło ponad 100 firm. Tak wielka liczba nigdy wcześniej nie pojawiła się w ciągu jednego miesiąca. Cały pierwszy kwartał przyniósł bankructwo ponad 20 przedsiębiorstwom.

Niewypłacalność przedsiębiorstw najmniej dotknęła branżę produkcyjną. Tylko 66 firm z tej branży przestało płacić swoje zobowiązania. Najgorzej jest jak już wspomnieliśmy w branży budowlanej.

pożyczki chwilówki

Najnowsze badania pokazuje, że znacząco wzrósł średni okres oczekiwania na zapłatę. Aktualnie wynosi on już prawie 4 miesiące! Jeszcze pod koniec 2017 roku przedsiębiorcy na pieniądze czekali ok. 3 miesięcy, czyli miesiąc  krócej.

Brak płatności w terminie powoduje, że około 30 proc. polskich firm ma problemy z regulowaniem własnych zobowiązań i z tego też powodu musi ograniczać własne inwestycje.

Pozabankowe pożyczki dla firm

Ubezpieczenie na wakacje

Ubezpieczenie na wakacje warto wykupić, ale jakie? Sezon wakacyjny w pełni. Wiele osób już było na wakacjach, inni dopiero się wybierają. Na naszą skrzynkę mailową zaczęło wpływać coraz więcej zapytań o ubezpieczenie na wakacje. Czy warto z niego korzystać i jakie warianty wybrać, aby nie przepłacać i mieć pełną ochronę.

Polacy trzymają oszczędności w skarpecie

Oszczędności w skarpecie trzyma więcej Polaków niż mogłoby nam się wydawać. Wbrew temu co mówią raporty o finansach Polaków – wcale nie jest tak źle. Dużo pożyczamy, dużo wydajemy, ale też całkiem sporo odkładamy. Wynika to z tego, że większość z nas nauczona jest szacunku do pieniądza.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *