Firmy zalegają z płatnościami

Długi to problem nie tylko osób fizycznych

W Polsce niestety jest tak, że panuje ciche pozwolenie na zaleganie z płatnościami. Najwięcej patologii doświadczyć można w branży budowlanej. Jeśli sięgniemy pamięcią do roku 2012 i lat wcześniejszych przypomnijmy sobie najgłośniejsze opóźnienia z płatnościami przy budowach autostrad na Mistrzostwa Europy w piłce nożnej. Duzi wykonawcy zatrudniali szereg mniejszych podwykonawców, którym nie płacono regularnie. W wielu przypadkach firmy po prostu bankrutowały, bo przy opóźnieniach sięgających kilka miesięcy nie byli w stanie regulować swoich zobowiązań. Taka sytuacja panuje od lat i wszyscy o tym wiedzą tylko nikt nic z tym nie robi. Jeśli zatem myślicie o własnym biznesie w branży budowlanej czy transportowej radzimy mieć solidny zapas gotówki na wypadek spotkania kilku nierzetelnych kontrahentów.

Czytaj także: jak założyć działalność gospodarczą.

Ile trzeba prowadzić firmę, żeby dostać kredyt hipoteczny?

Niewypłacalność przedsiębiorstw

niepokojąco rośnie i jest najwyższa od 10 lat. Porównując dane rok do roku mamy do czynienia aż z 16% przyrostem. W samym marcu niewypłacalność ogłosiło ponad 100 firm. Tak wielka liczba nigdy wcześniej nie pojawiła się w ciągu jednego miesiąca. Cały pierwszy kwartał przyniósł bankructwo ponad 20 przedsiębiorstwom.

Niewypłacalność przedsiębiorstw najmniej dotknęła branżę produkcyjną. Tylko 66 firm z tej branży przestało płacić swoje zobowiązania. Najgorzej jest jak już wspomnieliśmy w branży budowlanej.

pożyczki chwilówki

Najnowsze badania pokazuje, że znacząco wzrósł średni okres oczekiwania na zapłatę. Aktualnie wynosi on już prawie 4 miesiące! Jeszcze pod koniec 2017 roku przedsiębiorcy na pieniądze czekali ok. 3 miesięcy, czyli miesiąc  krócej.

Brak płatności w terminie powoduje, że około 30 proc. polskich firm ma problemy z regulowaniem własnych zobowiązań i z tego też powodu musi ograniczać własne inwestycje.

Pozabankowe pożyczki dla firm

Polaków nie stać na nowe auta?

Polaków nie stać na nowe auta? Patrząc na to co jeździ na ulicach to sporo aut jest wiekowych i część z nich byłyby już zezłomowane na Zachodzie.

Na co idą pieniądze z 500+?

Na co idą pieniądze z 500+? Czy rzeczywiście na wydatki związane z dziećmi? Rząd do podziału co miesiąc przekazuje około 2 miliardów złotych, dla 3 milionów rodzin.

Kredyt konsumencki – to powinieneś wiedzieć

Czym jest kredyt konsumencki i jego rodzaje Kredyt konsumencki to produkt jaki mogą oferować banki na podstawie szczególnych przepisów prawa. Za kredyt konsumencki uważa się umowę o kredyt do kwoty nie większej niż 255 550 zł albo równowartość tej kwoty w zagranicznej walucie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *