Honorowa emerytura dla 100 latków

Większość życzeń zaczyna się od słów sto lat

Niewiele osób wierzy w to, że dożyje do 100 lat. Oprócz corocznych życzeń zdrowia szczęścia najczęściej życzymy bliskim właśnie dożycia stu lat. Mało kto wierzy w tak długie życie, a przecież w Polsce mamy blisko 2 tys. takich osób. Najwięcej stulatków żyje w Gdańsku, Krakowie i Warszawie. Pytani o receptę na długowieczność nikt nie potrafi wskazać skutecznej metody. Większość z nich żyło zwyczajnie jak większość z nas. Może to kwestia genów lub odpowiedniej diety. Być może długowieczność zawdzięczają aktywnemu trybowi życia. Naukowcy wskazują, że połączenie właśnie tych wszystkich elementów powoduje, że możemy dożyć 100 lat i więcej. Honorowa emerytura to specjalne świadczenie, które wypłaca ZUS każdemu kto ukończył sto lat.

Honorowa emerytura to 3731,13 zł

Aby otrzymać to świadczenie nie trzeba składać żadnych wniosków. Emeryturę otrzymamy z urzędu nawet jeśli nie przepracowaliśmy w życiu nawet jednego dnia. Każdy 100-latek będzie otrzymywał pieniądze co miesiąc do końca życia.

ZUS informuje, że honorowa emerytura dla stulatków ma swoją historię. Pierwsze świadczenia wypłacono już w latach 70 XX wieku na podstawie rozporządzenia Ministerstwa Pracy. Wtedy dodatkowe pieniądze trafiały do 500 osób. Od 2006 roku wypłata emerytur jest uregulowana ustawą na podstawie której wypłaty dokonują: Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Ministerstwo Obrony Narodowej.

Ponadto nie ma znaczenia czy byliśmy ubezpieczeni w KRUS czy ZUS.  Honorowa emerytura jest w tej samej wysokości dla obu instytucji. Taką samą kwotą posługują się również organy emerytalne MSW i MON.

Warto nadmienić, że 3731,13 zł jest kwotą brutto od której pobierany pobierany jest podatek dochodowy. Świadczenie nie podlega waloryzacji, czyli do końca życia jest wypłacana w tej samej wysokości.

16/07/2018

Ekonomista z wieloletnim doświadczeniem w bankowości i finansach. Od lat śledzi to co dzieje się na rynku aby oceny pożyczek i kredytów były na najwyższym poziomie. Ekspert z zakresu bankowości i finansów osobistych.

Pożyczka dla seniora

Pożyczka dla seniora Mówi się, że zazwyczaj to osoby młode korzystają z pożyczek gotówkowych i pożyczek chwilówek. Nie zapominajmy jednak, że z większymi wydatkami spotykać się może każdy i to w każdym wieku.

Jaka emerytura jest satysfakcjonująca?

System emerytalny w Polsce jest w nie najlepszej kondycji. Dlatego o emeryturze warto pomyśleć zawczasu, póki jeszcze pracujemy. Instytut badawczy MANDS przeprowadził badania na grupie 1000 dorosłych Polaków i wyszło, że nasze marzenia emerytalne wcale nie są wygórowane.

Kiedy zacząć odkładać na emeryturę?

Czy Polacy oszczędzają na emeryturę? Jak wynika z badań aż 70 proc. naszych rodaków wierzy, że emerytura państwowa pozwoli im na normalne życie. Sonda przeprowadzona przez TNS Polska pokazała, że mniej niż 5 proc. osób w wieku 25-45 lat oszczędza na starość.