fbpx

Honorowa emerytura dla 100 latków

Większość życzeń zaczyna się od słów sto lat

Niewiele osób wierzy w to, że dożyje do 100 lat. Oprócz corocznych życzeń zdrowia szczęścia najczęściej życzymy bliskim właśnie dożycia stu lat. Mało kto wierzy w tak długie życie, a przecież w Polsce mamy blisko 2 tys. takich osób. Najwięcej stulatków żyje w Gdańsku, Krakowie i Warszawie. Pytani o receptę na długowieczność nikt nie potrafi wskazać skutecznej metody. Większość z nich żyło zwyczajnie jak większość z nas. Może to kwestia genów lub odpowiedniej diety. Być może długowieczność zawdzięczają aktywnemu trybowi życia. Naukowcy wskazują, że połączenie właśnie tych wszystkich elementów powoduje, że możemy dożyć 100 lat i więcej. Honorowa emerytura to specjalne świadczenie, które wypłaca ZUS każdemu kto ukończył sto lat.

pożyczki online

Honorowa emerytura to 3731,13 zł

Aby otrzymać to świadczenie nie trzeba składać żadnych wniosków. Emeryturę otrzymamy z urzędu nawet jeśli nie przepracowaliśmy w życiu nawet jednego dnia. Każdy 100-latek będzie otrzymywał pieniądze co miesiąc do końca życia.

ZUS informuje, że honorowa emerytura dla stulatków ma swoją historię. Pierwsze świadczenia wypłacono już w latach 70 XX wieku na podstawie rozporządzenia Ministerstwa Pracy. Wtedy dodatkowe pieniądze trafiały do 500 osób. Od 2006 roku wypłata emerytur jest uregulowana ustawą na podstawie której wypłaty dokonują: Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Ministerstwo Obrony Narodowej.

Ponadto nie ma znaczenia czy byliśmy ubezpieczeni w KRUS czy ZUS.  Honorowa emerytura jest w tej samej wysokości dla obu instytucji. Taką samą kwotą posługują się również organy emerytalne MSW i MON.

Warto nadmienić, że 3731,13 zł jest kwotą brutto od której pobierany pobierany jest podatek dochodowy. Świadczenie nie podlega waloryzacji, czyli do końca życia jest wypłacana w tej samej wysokości.

Ekonomista z wieloletnim doświadczeniem w bankowości i finansach. Od lat śledzi to co dzieje się na rynku aby oceny pożyczek i kredytów były na najwyższym poziomie. Ekspert z zakresu bankowości i finansów osobistych.

Pożyczka dla seniora

Pożyczka dla seniora Mówi się, że zazwyczaj to osoby młode korzystają z pożyczek gotówkowych i pożyczek chwilówek. Nie zapominajmy jednak, że z większymi wydatkami spotykać się może każdy i to w każdym wieku.

Jaka emerytura jest satysfakcjonująca?

System emerytalny w Polsce jest w nie najlepszej kondycji. Dlatego o emeryturze warto pomyśleć zawczasu, póki jeszcze pracujemy. Instytut badawczy MANDS przeprowadził badania na grupie 1000 dorosłych Polaków i wyszło, że nasze marzenia emerytalne wcale nie są wygórowane.

Kiedy zacząć odkładać na emeryturę?

Czy Polacy oszczędzają na emeryturę? Jak wynika z badań aż 70 proc. naszych rodaków wierzy, że emerytura państwowa pozwoli im na normalne życie. Sonda przeprowadzona przez TNS Polska pokazała, że mniej niż 5 proc. osób w wieku 25-45 lat oszczędza na starość.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *