Ile kosztuje rozwód?

Rozwodów nie jest rzeczą przyjemną, ale niekiedy nie da się inaczej. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego na tysiąc zawartych związków małżeńskich rozpada się ponad trzysta. Zanim jednak podejmiemy taką decyzję warto skorzystać chociażby z mediacji w poradni rodzinnej. Koszt takiej usługi wiążę się z wydatkiem od 50 do 200 zł. Ile kosztuje rozwód i jak się do tego zabrać? O tym w dzisiejszym wpisie.

Pozew o rozwód

Wybierając tzw. rozwiązanie ostateczne jakim jest rozwód musimy przygotować pozew o rozwód. Nie ma obowiązku aby taki dokument był sporządzony przez profesjonalnego pełnomocnika. Jeśli czujemy się na siłach możemy przygotować go samodzielnie. Dużym ułatwieniem na pewno będą liczne wzory dostępne w Internecie. Jeśli jednak wolicie nie eksperymentować na sobie to lepiej zatrudnić profesjonalnego pełnomocnika jakim jest adwokat czy radca prawny. Oprócz tego, że przygotuje dla nas komplet dokumentów to będzie też nas reprezentował przed Sądem.

Ile jednak kosztuje taka usługa? Wszak nie każdego stać na dodatkowe koszty pełnomocnictwa. Rozważając zatrudnienie adwokata musimy wiedzieć, że stawki bywają różne. Honorarium jest uzależnione od miejsca siedziby sądu czy zawiłości sprawy. Przepisy bowiem nie ograniczają wysokości maksymalnego wynagrodzenia pełnomocnika. Ustawa reguluje jednak  opłatę minimalną za takie usługi. Wynosi ona 720 zł netto i dotyczy sprawy  bez orzekania o winie. W przypadku postępowania z orzekaniem o winie wysokość minimalnej zapłaty wzrasta do 1 080 zł netto.

W rzeczywistości jest to bardzo mało prawdopodobne abyśmy zapłacili w/w kwotę za poprowadzenie sprawy rozwodowej. Zatrudnienie dobrego pełnomocnika będzie się wiązało z opłatą dwu a nawet trzykrotnie większą niż  ustawowe wynagrodzenie minimalne.

Jak bezpiecznie korzystać z pożyczek

Ile kosztuje rozwód? Opłaty sądowe

Niezależnie od tego czy pozew napiszemy sami czy wynajmiemy profesjonalnego pełnomocnika konieczne będzie dokonanie opłaty sądowej w wysokości 600 zł. Zapłaty należy dokonać w przeciągu 6 dni od daty złożenia pozwu. Jeśli się spóźnimy – pozew zostanie oddalony. Co ważne jeśli rozwód przeprowadzony zostanie bez orzekania o winie wówczas połowa opłaty zostanie zwrócona. 300 zł wraca zatem na konto powoda, natomiast pozostałe koszty dzielone są po połowie. Oznacza to, że współmałżonek będzie zobowiązany do zwrotu nam 150 zł. W przypadku rozwodu z orzekaniem o winie cały koszt opłaty sądowej ponosi osoba uznana winną rozpadu małżeństwa.

Istnieją także wyjątki, kiedy można się starać o zwolnienie z takiej opłaty. I tak jeśli udokumentujemy, że nasze dochody są tak niskie, że nie pozwolą nam pokryć kosztów sprawy rozwodowej to możemy wnioskować o zwolnienie.

woman 2773007 1920

Opłaty dodatkowe np. alimenty

W wielu przypadkach sprawa rozwodowa nie kończy się na jednym posiedzeniu Sądu. Napisanie pozwu i dokonanie opłaty jest zazwyczaj pierwszym etapem. Dochodzą bowiem dodatkowe wnioski np. o podział majątku, eksmisję, czy alimenty. Bywa, że przy podziale majątku konieczne jest powołanie rzeczoznawców, co wiąże się z dodatkowymi kosztami.

Opłata za przyznanie alimentów w sprawie o rozwód to 5% wysokości zasądzonej kwoty. W przypadku sprawy ze zgodnym podziałem majątku opłata wynosi 300 zł. Dla spraw z majątkiem spornym opłata wzrasta do 1 000 zł.

Każde pozostałe orzeczenie jest płatne jest dodatkowo. I tak przykładowo:

  • za zabezpieczenie widzeń z dzieckiem kosztuje 40 zł
  • zażalenie na postanowienie o zabezpieczeniu: 30 zł
  • orzeczenie o eksmisji małżonka: 200 zł.

W przypadku sporu o władzę rodzicielską konieczne będzie wydanie opinii przez Rodzinny Ośrodek Diagnostyczno Konsultacyjny. Koszt od 300 do 500 zł. Dalszy brak porozumienia w tej kwestii będzie się wiązał z zaangażowaniem kuratora. Wówczas dodatkowe koszty mogą sięgnąć nawet kilku tysięcy złotych.

baner

15/11/2019

Ekonomista z wieloletnim doświadczeniem w bankowości i finansach. Od lat śledzi to co dzieje się na rynku aby oceny pożyczek i kredytów były na najwyższym poziomie. Ekspert z zakresu bankowości i finansów osobistych.

Jak windykowane są długi?

Korzystając z pożyczki nie przypuszczamy, że będziemy mieli problem z jej spłatą. Co w przypadku problemów? Jak windykowane są długi?

Kiedy pożyczka jest wymagalna?

Warto wiedzieć, kiedy pożyczka jest wymagalna. Dzięki tej wiedzy możemy uniknąć wielu dodatkowych kosztów oraz uniknąć negatywnych wpisów w bazach kredytowych

10 sprawdzonych sposobów na oszczędzanie

10 sprawdzonych sposobów na oszczędzanie - negocjuj kredyt hipoteczny, skonsoliduj zobowiązania, zmień konto bankowe i wiele innych