Ile pieniędzy wystarczy, żeby przeżyć w Polsce?

Ile pieniędzy wystarczy, żeby przeżyć w Polsce?

W ostatnim czasie publikowanych jest wiele raportów, które mówią o tym jak żyje się w naszym kraju. Nie tak dawno temu pisaliśmy o zarobkach w Polsce, a dzisiaj napiszemy Wam ile pieniędzy wystarczy, żeby przeżyć w Polsce. Badania na ten temat przeprowadziło Centrum Badania Opinii Społecznej. Socjologowie chcieli uzyskać odpowiedź jaki dochód netto na osobę pozwala na zaspokojenie podstawowych potrzeb. Zbadano również ile pieniędzy trzeba mieć by żyć na średnim poziomie, a ile trzeba zarabiać żeby prowadzić dostanie życie. Wyszło, że minimum dla Polaka to 1467 zł netto dochodu na osobę w gospodarstwie domowym.

Wielu z Was pomyśli, że to duża kwota. 3 osobowa rodzina potrzebuje bowiem do życia prawe 4,5 tys. złotych! Licząc zatem, że dwie osoby pracują na etacie z wynagrodzeniem minimalnym ( 2150 zł brutto) to łącznie zarabiają 4300 zł brutto. Odliczając od tego podatki rodzice do ręki łącznie otrzymają wypłatę w wysokości niespełna 3100 zł! Doliczając do tego świadczenie 500+ ich budżet miesięczny wyniesie 3600 zł netto. Brakuje nam zatem 900 zł!

Jeśli nie mamy do spłaty kredytów lub innych zobowiązań to rzeczywiście żyjąc skromnie 3600 zł pozwoli nam żyć w miarę normalnie. Życie jednak pisze swoje scenariusze i nie unikniemy takich nieprzewidzianych sytuacji jak awaria pralki czy lodówki. Wówczas najczęściej sięgamy po pożyczki chwilówki. To powoduje, że musimy liczyć się z wydatkami i kwota o której mówki CBOS staje się zrozumiała.

Żyć na średnim poziomie i dostatnio

Średni poziom to dla Polaków dochód na osobę w rodzinie wynoszący 2317 zł netto (mediana 2000 zł) Rodzin z tak dużymi dochodami jest w Polsce stosunkowo niewiele. W większości są to mieszkańcy dużych miast zatrudnieni w międzynarodowych korporacjach na stanowiskach eksperckich bądź kierowniczych. Dla Polaków ten średni poziom to porównanie z klasą średnią.

Jeśli mowa o dostatnim życiu to ankietowani wskazali, że jest to dochód na poziomie 3605 zł netto. (mediana 2500 zł) Ma się to idealnie do tego co ankietowani wskazywali w innym badaniu. Jakiś czas temu publikowaliśmy wyniki ankiety, gdzie Polacy wskazali kwotę 10 tys. zł jako pensję przy której można kogoś uznać za zamożnego.

26/06/2018

Ekonomista z wieloletnim doświadczeniem w bankowości i finansach. Od lat śledzi to co dzieje się na rynku aby oceny pożyczek i kredytów były na najwyższym poziomie. Ekspert z zakresu bankowości i finansów osobistych.

Pożyczka na czek GIRO

Pożyczka na czek Giro-najważniejsze informacje Czeki w Polsce nigdy nie były popularne. Za granicą czeki były wykorzystywane praktycznie we wszystkich rozliczeniach. W USA do dnia dzisiejszego wiele firm przekazuje wypłatę pracownikom poprzez wręczeniu czeku. W Polsce ta metoda płatności nie była popularna gdyż do początku lat dziewięćdziesiątych nie było bankowości komercyjnej.

Drobna pożyczka najlepsza od rodziny?

Drobna pożyczka pomaga Polakom Żyjemy w takich czasach, że nikt nie lubi na nic czekać. Wszystko chcemy mieć od razu, bez czekania. Zmieniło się również podejście do pożyczania pieniędzy.

W Polsce żyje się lepiej niż w Niemczech

Czy to możliwe, że w Polsce żyje się lepiej niż w Niemczech czy Francji? Otóż tak! Europejski Urząd Statystyczny EUROSTAT przeprowadził badania jak żyje się w stolicach UE.