Ile zarabiają Ukraińcy w Polsce?

Ukraińcy napędzają polską gospodarkę

To, że polska gospodarka rozwija się w ekspresowym tempie nie trzeba nikogo przekonywać. Bezrobocie jest najniższe w historii, wynagrodzenia rosną. Cały czas jednak jesteśmy krajem na dorobku, który do szybkiego rozwoju potrzebuje wiele rąk do pracy. Od kilku lat duże wsparcie dają nam Ukraińcy, którzy chętnie przyjeżdżają do Polski. Zarobki na Ukrainie są bowiem kilkukrotnie niższe niż najmniejsze pensje w Polsce. Dla porównania robotnik budowlany czy kasjer zarobi prawie 5 razy więcej niż za tą samą pracę na Ukrainie. Ile zarabiają Ukraińcy w Polsce? O tym w dzisiejszym wpisie.

Praca w Polsce jest dla Ukraińców niezwykle atrakcyjna. Pracownik restauracji czy hotelu przez 9 miesięcy jest w stanie zarobić tyle, ile co na Ukrainie przez 3,5 roku. Jak podaje urząd statystyczny Ukrainy – State Statistics Service of Ukraine- średnia miesięczna płaca w branży budowlanej na Wschodzie to 976 zł. Dlatego to w budownictwie pracuje najwięcej przybyszy zza wschodniej granicy.  Tylko w 2017 roku złożono aż 214 tys. oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy Ukraińcom.

Czytaj również: jak zatrudnić Ukraińca?

Polska nie jest krajem docelowym

Jeśli już wiemy ile zarabiają Ukraińcy w Polsce to warto zwrócić uwagę na to, że prawie 60 procent Ukraińców pracujących w Polsce wolałoby pracować w Niemczech. Mimo, że Polska jest kulturowo bardzo zbliżona do Ukrainy i jest znacznie bliżej niż Niemcy to jednak ten kraj wybrałoby większość Ukraińców pracujących nad Wisłą. Może to dać do myślenia polskim władzom. Jeśli Niemcy zmieniłyby swoją politykę migracyjną to moglibyśmy stracić kilkaset tysięcy pracowników.

Warto pomyśleć już dzisiaj jak można zatrzymać ukraińskich pracowników zanim będzie za późno. Zamiast szukać pracowników na Filipinach oddalonych o 7 tys. km lepiej powalczyć o dobrych i sprawdzonych pracowników z Ukrainy. Będzie to pewnie wymagało podwyższenia zarobków i przywilejów socjalnych, ale ostateczny rozrachunek i tak wyjdzie na plus dla całej polskiej gospodarki.

pożyczki chwilówki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *