Jak zatrudnić Ukraińca?

Polacy mogą wybierać w ofertach pracy

Bezrobocie w Polsce z kwartału na kwartał jest coraz niższe. Wg najnowszych danych bez pracy było tylko 6,6 proc. Polaków. Rynek pracy zmienił się diametralnie przez ostatnią dekadę. Coraz częściej mówi się o rynku pracownika, a nie pracodawcy. Polacy mają coraz większe oczekiwania finansowe i socjalne w stosunku do pracodawcy. Nie każdy pracodawca jest w stanie spełnić oczekiwania swoich rodaków w związku z czym zaczynają się zastanawiać jak zatrudnić Ukraińca?

Nasi sąsiedzi zza wschodniej granicy chętnie przyjeżdżają do Polski w poszukiwaniu lepszego życia. Praca w Polsce jest kilkakrotnie lepiej płatna niż na Ukrainie, stąd nie ma co się dziwić. Sytuacja przypomina tę z początku lat 90-tych, kiedy to Polacy wyjeżdżali np. do Niemiec.

Ukraińcy będą szczególnie przydatni w pracach sezonowych oraz remontowo budowlanych. Często spotkamy ich również jako obsługę w restauracji czy kierowcę Ubera.

Jak zatrudnić Ukraińca?

Obywatele Ukrainy czy innych państw spoza UE do legalnej pracy w Polsce potrzebują pozwolenia na pracę. Aby je otrzymać najpierw musi posiadać pozwolenie na pobyt w naszym kraju, które każdy cudzoziemiec musi załatwić we własnym zakresie.

Jeśli już zgłosi się do nas obcokrajowiec z zalegalizowanym pobytem będziemy musieli pozałatwiać szereg formalności. Załatwienie wszystkich dokumentów zajmie trochę czasu, dlatego do załatwienia formalności możemy wynająć specjalną firmę. Jeśli jednak będziemy chcieli sami podołać temu zadaniu pierwszym krokiem będzie uzyskanie zezwolenia na pracę lub zezwolenie na pracę sezonową.

Wniosek o zezwolenie na pracę należy złożyć w Urzędzie Wojewódzkim na co najmniej 30 dni przed planowanym terminem zatrudnienia bądź przedłużenia zatrudnienia cudzoziemca.

Pozwolenie na pracę i co dalej?

Pozwolenie na pracę już mamy, ale nadal nie podpisaliśmy żadnych dokumentów z pracownikiem. Jak zatrudnić Ukraińca? Zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pracodawca w dalszej kolejności powinien

  • podpisać z Ukraińcem właściwa umowę, a wcześniej przedstawić ją przetłumaczoną na język ukraiński,
  • wykonać kopię pozwolenia na pobyt Ukraińca,
  • jeśli zatrudnienie wymaga ubezpieczenia społecznego to należy dokonać zgłoszenia do ZUS,
  • następnie można już skierować obcokrajowca do pracy zgodnie z warunkami wskazanymi w umowie

Więcej informacji na temat zatrudnienia obcokrajowców można znaleźć na stronach internetowych właściwych urzędów wojewódzkich.

18/04/2018

Ekonomista z wieloletnim doświadczeniem w bankowości i finansach. Od lat śledzi to co dzieje się na rynku aby oceny pożyczek i kredytów były na najwyższym poziomie. Ekspert z zakresu bankowości i finansów osobistych.

Pożyczka w weekend

Pożyczka w weekend – gdzie dostaniemy gotówkę? Osoby potrzebujące szybkiego wsparcia finansowego nie zawsze mogą czekać do poniedziałku. Czasami jest tak, że mamy okazję coś atrakcyjnie kupić a jest akurat weekend. Nie byliśmy przygotowani na tak duży wydatek i nie zadbaliśmy o gotówkę.

Jak założyć firmę w Norwegii

Do Norwegii wyjeżdża coraz więcej Polaków Polacy po wejściu do UE zaczęli masowo wyjeżdżać do pracy za granicę. Mimo iż Norwegia nie należy do Unii Europejskiej jest chętnie wybieranym kierunkiem przez naszych rodaków. Do pracy w Norwegii najwięcej wyjeżdżą pracowników fizycznych. Nie ma co się dziwić, jeśli spojrzymy na zarobki w tym kraju.

Ile zarabiają Ukraińcy w Polsce?

Ukraińcy napędzają polską gospodarkę To, że polska gospodarka rozwija się w ekspresowym tempie nie trzeba nikogo przekonywać. Bezrobocie jest najniższe w historii, wynagrodzenia rosną. Cały czas jednak jesteśmy krajem na dorobku, który do szybkiego rozwoju potrzebuje wiele rąk do pracy. Od kilku lat duże wsparcie dają nam Ukraińcy, którzy chętnie przyjeżdżają do Polski.