Jak zatrudnić Ukraińca?

Polacy mogą wybierać w ofertach pracy

Bezrobocie w Polsce z kwartału na kwartał jest coraz niższe. Wg najnowszych danych bez pracy było tylko 6,6 proc. Polaków. Rynek pracy zmienił się diametralnie przez ostatnią dekadę. Coraz częściej mówi się o rynku pracownika, a nie pracodawcy. Polacy mają coraz większe oczekiwania finansowe i socjalne w stosunku do pracodawcy. Nie każdy pracodawca jest w stanie spełnić oczekiwania swoich rodaków w związku z czym zaczynają się zastanawiać jak zatrudnić Ukraińca?

Nasi sąsiedzi zza wschodniej granicy chętnie przyjeżdżają do Polski w poszukiwaniu lepszego życia. Praca w Polsce jest kilkakrotnie lepiej płatna niż na Ukrainie, stąd nie ma co się dziwić. Sytuacja przypomina tę z początku lat 90-tych, kiedy to Polacy wyjeżdżali np. do Niemiec.

Ukraińcy będą szczególnie przydatni w pracach sezonowych oraz remontowo budowlanych. Często spotkamy ich również jako obsługę w restauracji czy kierowcę Ubera.

Jak zatrudnić Ukraińca?

Obywatele Ukrainy czy innych państw spoza UE do legalnej pracy w Polsce potrzebują pozwolenia na pracę. Aby je otrzymać najpierw musi posiadać pozwolenie na pobyt w naszym kraju, które każdy cudzoziemiec musi załatwić we własnym zakresie.

Jeśli już zgłosi się do nas obcokrajowiec z zalegalizowanym pobytem będziemy musieli pozałatwiać szereg formalności. Załatwienie wszystkich dokumentów zajmie trochę czasu, dlatego do załatwienia formalności możemy wynająć specjalną firmę. Jeśli jednak będziemy chcieli sami podołać temu zadaniu pierwszym krokiem będzie uzyskanie zezwolenia na pracę lub zezwolenie na pracę sezonową.

Wniosek o zezwolenie na pracę należy złożyć w Urzędzie Wojewódzkim na co najmniej 30 dni przed planowanym terminem zatrudnienia bądź przedłużenia zatrudnienia cudzoziemca.

pożyczki online

Pozwolenie na pracę i co dalej?

Pozwolenie na pracę już mamy, ale nadal nie podpisaliśmy żadnych dokumentów z pracownikiem. Jak zatrudnić Ukraińca? Zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pracodawca w dalszej kolejności powinien

  • podpisać z Ukraińcem właściwa umowę, a wcześniej przedstawić ją przetłumaczoną na język ukraiński,
  • wykonać kopię pozwolenia na pobyt Ukraińca,
  • jeśli zatrudnienie wymaga ubezpieczenia społecznego to należy dokonać zgłoszenia do ZUS,
  • następnie można już skierować obcokrajowca do pracy zgodnie z warunkami wskazanymi w umowie

Więcej informacji na temat zatrudnienia obcokrajowców można znaleźć na stronach internetowych właściwych urzędów wojewódzkich.

Jak negocjować warunki kredytu albo pożyczki?

Negocjowanie zawsze w cenie Wraz z rozwojem rynku pożyczek i kredytów zmieniły się również zasady ich udzielania. Firmy pożyczkowe zaczęły mocno konkurować z bankami. Kiedyś było nie do pomyślenia, żeby negocjować warunki kredytu czy pożyczki. Obecnie jesteśmy przyczajeni, że możemy się targować dosłownie o wszystko.

Karta płatnicza zniknie szybciej niż sądzisz

Każdy z nas przyzwyczaił się do wszechobecnych terminali i możliwości zbliżenia karty, żeby zapłacić choćby za jeden batonik.

Zarobki Polaków – jak jest naprawdę

Zarobki Polaków często są brane pod lupę Regularne publikacje na temat naszych zarobków sprawiają, że co jakiś czas przeżywamy ekscytację. Jedni śmieją się na głos, a inni załamują ręce.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *