fbpx

Jak planować domowy budżet?

Po co w ogóle planować wydatki

Większość Polaków pracuje na etacie otrzymując wynagrodzenie raz w miesiącu. Z pensji mamy do opłacenia czynsz, rachunki, jedzenie i wiele innych. Planowanie budżetu miesięcznego pozwoli nam na utrzymanie dyscypliny finansowej oraz nauczy nas oszczędności. Dzięki rozsądnemu gospodarowaniu będziemy mogli zbudować swój spadochron finansowy. Kiedy zepsuje nam się pralka albo będziemy musieli kupić nowy telewizor nie trzeba będzie za każdym razem korzystać z pożyczki chwilówki. Potrzebne pieniądze będziemy mogli wziąć ze zgromadzonych oszczędności.  Jak planować domowy budżet? O tym za chwile.

Hapi Pożyczki wniosek

Pamiętajcie, że ważne jest to aby o oszczędzaniu myśleć zawsze bez względu na to ile zarabiamy. Pewien bardzo bogaty człowiek powiedział – staram się nie nosić ze sobą gotówki, a najlepiej całego portfela. Zdumieni słuchacze zapytali dlaczego. Odparł im: jakbym nosił gotówkę to miałbym zbyt wiele okazji by ją wydać. Nie nosząc przy sobie pieniędzy oszczędzam drobne kwoty, które z czasem przestają być drobnymi.

Jak planować domowy budżet?

Aby skutecznie planować domowy budżet musimy przestrzegać kilku podstawowych zasad, które dzisiaj Wam przybliżymy. Pamiętajmy, że planowanie finansów nie jest dla biednych, a dla osób odpowiedzialnych finansowo bez względu na to ile zarabiają.

Pierwsze co powinniśmy zrobić to usiąść i spisać nasze comiesięczne wydatki. Mowa tu o obowiązkowych opłatach jak czynsz, rachunki za prąd czy Internet. Te pozycje będą jako nasze stałe obciążenia. Pozostają nam wydatki na wyżywienie i rozrywkę. Tu powinniśmy założyć pewne średnie kwoty, którymi będziemy dysponować w całym miesiącu. To co nam zostanie najlepiej odseparować od reszty i przelać na konto w innym banku do którego najlepiej nie mamy karty płatniczej. Warto również rozbijać wydatki na jak najmniejsze kategorie. Jednak im dłużej będziemy planować nasze wydatki tym szybciej sami zobaczycie, że to ma sens.

pożyczki online

Planowanie i rozliczanie najlepiej robić na komputerze lub w specjalnie założonym do tego zeszycie. Jeśli nie rozstajecie się ze smartfonem to można również ściągnąć specjalną aplikację, która będziemy mogli uzupełniać chociażby w drodze do pracy.

Ważne jest to, aby planowanie budżetu nie było przykrym obowiązkiem a przyjemnym rozliczaniem, które pozwoli nam zobaczyć jak dużo możemy zaoszczędzić. Gwarantujemy, że po kilku miesiącach z finansami na plusie zaczniecie już planować na co możecie przeznaczyć swoje oszczędności.

 

 

Ekonomista z wieloletnim doświadczeniem w bankowości i finansach. Od lat śledzi to co dzieje się na rynku aby oceny pożyczek i kredytów były na najwyższym poziomie. Ekspert z zakresu bankowości i finansów osobistych.

Spadochron finansowy dobrym zabezpieczeniem

Spadochron finansowy to nic innego jak solidne zabezpieczenie na nieprzewidziane wydatki. Spadochron kojarzy się z bezpieczeństwem i wyjściem awaryjnym stąd przyjęto, że pieniądze na czarną godzinę to spadochron finansowy.

Jak chronić majątek przed wierzycielami?

Prowadząc działalność gospodarczą Powinniśmy pomyśleć zawczasu jak uchronić nasz majątek przed ewentualnymi wierzycielami. Pamiętać powinni o tym szczególnie wspólnicy spółki cywilnej oraz osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *