Jak powstają pieniądze?

Wiecie jak powstają pieniądze? My tak!

Z gotówką mamy do czynienia praktycznie codziennie. Jest ona nieodłącznym elementem życia od wieków. Kiedyś w obiegu były głównie monety ze stopów szlachetnych, ale wraz ze wzrostem rozwoju państw rozwijać zaczęła się również polityka monetarna. Jak powstają pieniądze w dzisiejszych czasach? Jeśli ktoś oglądał serial dom z papieru to ma pewne wyobrażenie. Kto nie oglądał ten wszystkiego dowie się z dzisiejszego wpisu.

Emitentem pieniądza w Polsce jest Narodowy Bank Polski, który zleca ich wykonanie zewnętrznym instytucjom. W przypadku banknotów papierowych jest to Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych. Jeśli chodzi o monety to wytwarza je Mennica Polska. Oprócz standardowych monet i banknotów powstają także banknoty oraz monety okolicznościowe i kolekcjonerskie.

Banknoty powstają na specjalnym papierze, który charakteryzuje się dużą wytrzymałością i zrobiony jest z włókien bawełny. Monety z kolei są robione z tzw. stopów monetarnych, których w Polsce mamy cztery rodzaje.

Produkcja monet

Aby wybić bilon ze przygotowanego stopu, konieczne są specjalistyczne maszyny, które najpierw z siłą kilkudziesięciu ton wycinają odpowiednią wielkość monety. Po przygotowaniu materiału metalowe krążki trafiają do grawerowania. W tym momencie monety zaczynają nabierać wartości. Następnie są ważone i liczone przez odpowiednie maszyny. Jeśli wszystko się zgadza, trafiają do skarbca, skąd przekazywane są do Narodowego Banku Polskiego. Jako ciekawostkę można wskazać to, że Mennica Polska potrafi wybić nawet 40 tysięcy monet w ciągu godziny!

Produkcja banknotów

Wytworzenie banknotów jest nieco bardziej skomplikowane z uwagi na zabezpieczenia jakie powinien posiadać banknot. Po pierwsze na każdym banknocie nominał musi być oznaczony w trzech miejscach. Numer banknotu musi znajdować się na rewersie i awersie. Do tego skomplikowane znaki geometryczne oraz znaki wodne mają zapobiegać fałszerstwom.

Kolejnymi zabezpieczeniami są wspomniany wcześniej bawełniany papier oraz specjalna nitka przechodząca przez środek banknotu. Podczas druku używane są specjalne farby, między innymi takie, które widoczne są tylko pod lampą ultrafioletową. Na druk nakładane są też hologramy i znaczki – na przykład na banknocie 100 zł element znajdujący się po prawej stronie zmienia kolor.

17/09/2018

Ekonomista z wieloletnim doświadczeniem w bankowości i finansach. Od lat śledzi to co dzieje się na rynku aby oceny pożyczek i kredytów były na najwyższym poziomie. Ekspert z zakresu bankowości i finansów osobistych.

Kredyt konsumencki – to powinieneś wiedzieć

Czym jest kredyt konsumencki i jego rodzaje Kredyt konsumencki to produkt jaki mogą oferować banki na podstawie szczególnych przepisów prawa. Za kredyt konsumencki uważa się umowę o kredyt do kwoty nie większej niż 255 550 zł albo równowartość tej kwoty w zagranicznej walucie.

Pożyczka w weekend

Pożyczka w weekend – gdzie dostaniemy gotówkę? Osoby potrzebujące szybkiego wsparcia finansowego nie zawsze mogą czekać do poniedziałku. Czasami jest tak, że mamy okazję coś atrakcyjnie kupić a jest akurat weekend. Nie byliśmy przygotowani na tak duży wydatek i nie zadbaliśmy o gotówkę.

Pożyczka na czek GIRO

Pożyczka na czek Giro-najważniejsze informacje Czeki w Polsce nigdy nie były popularne. Za granicą czeki były wykorzystywane praktycznie we wszystkich rozliczeniach. W USA do dnia dzisiejszego wiele firm przekazuje wypłatę pracownikom poprzez wręczeniu czeku. W Polsce ta metoda płatności nie była popularna gdyż do początku lat dziewięćdziesiątych nie było bankowości komercyjnej.