fbpx

Jak powstają pieniądze?

Wiecie jak powstają pieniądze? My tak!

Z gotówką mamy do czynienia praktycznie codziennie. Jest ona nieodłącznym elementem życia od wieków. Kiedyś w obiegu były głównie monety ze stopów szlachetnych, ale wraz ze wzrostem rozwoju państw rozwijać zaczęła się również polityka monetarna. Jak powstają pieniądze w dzisiejszych czasach? Jeśli ktoś oglądał serial dom z papieru to ma pewne wyobrażenie. Kto nie oglądał ten wszystkiego dowie się z dzisiejszego wpisu.

Emitentem pieniądza w Polsce jest Narodowy Bank Polski, który zleca ich wykonanie zewnętrznym instytucjom. W przypadku banknotów papierowych jest to Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych. Jeśli chodzi o monety to wytwarza je Mennica Polska. Oprócz standardowych monet i banknotów powstają także banknoty oraz monety okolicznościowe i kolekcjonerskie.

Banknoty powstają na specjalnym papierze, który charakteryzuje się dużą wytrzymałością i zrobiony jest z włókien bawełny. Monety z kolei są robione z tzw. stopów monetarnych, których w Polsce mamy cztery rodzaje.

pożyczki online

Produkcja monet

Aby wybić bilon ze przygotowanego stopu, konieczne są specjalistyczne maszyny, które najpierw z siłą kilkudziesięciu ton wycinają odpowiednią wielkość monety. Po przygotowaniu materiału metalowe krążki trafiają do grawerowania. W tym momencie monety zaczynają nabierać wartości. Następnie są ważone i liczone przez odpowiednie maszyny. Jeśli wszystko się zgadza, trafiają do skarbca, skąd przekazywane są do Narodowego Banku Polskiego. Jako ciekawostkę można wskazać to, że Mennica Polska potrafi wybić nawet 40 tysięcy monet w ciągu godziny!

Produkcja banknotów

Wytworzenie banknotów jest nieco bardziej skomplikowane z uwagi na zabezpieczenia jakie powinien posiadać banknot. Po pierwsze na każdym banknocie nominał musi być oznaczony w trzech miejscach. Numer banknotu musi znajdować się na rewersie i awersie. Do tego skomplikowane znaki geometryczne oraz znaki wodne mają zapobiegać fałszerstwom.

Kolejnymi zabezpieczeniami są wspomniany wcześniej bawełniany papier oraz specjalna nitka przechodząca przez środek banknotu. Podczas druku używane są specjalne farby, między innymi takie, które widoczne są tylko pod lampą ultrafioletową. Na druk nakładane są też hologramy i znaczki – na przykład na banknocie 100 zł element znajdujący się po prawej stronie zmienia kolor.

Ekonomista z wieloletnim doświadczeniem w bankowości i finansach. Od lat śledzi to co dzieje się na rynku aby oceny pożyczek i kredytów były na najwyższym poziomie. Ekspert z zakresu bankowości i finansów osobistych.

Hapi Pożyczki – szybka pożyczka

Hapi Pożyczki oferuje pożyczkę na raty do 25 tys. zł. Całość dostępna bez wychodzenia z domu. Atrakcyjne oprocentowanie 9,8% Wygodne raty

Kredyt konsumencki – to powinieneś wiedzieć

Czym jest kredyt konsumencki i jego rodzaje Kredyt konsumencki to produkt jaki mogą oferować banki na podstawie szczególnych przepisów prawa. Za kredyt konsumencki uważa się umowę o kredyt do kwoty nie większej niż 255 550 zł albo równowartość tej kwoty w zagranicznej walucie.

Na co zwrócić uwagę biorąc pożyczkę gotówkową?

Na co zwrócić uwagę biorąc pożyczkę gotówkową? W dzisiejszym wpisie podpowiadamy na co zwrócić uwagę biorąc pożyczkę gotówkową. Zaciągnięcie pożyczki czy kredytu to bardzo poważna decyzja, która powinna być przemyślana i przede wszystkim przeliczona.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *