Jak uniknąć zbędnych kosztów w trasie?

Niedługo ferie zimowe, a potem wiosenne weekendy i wakacje. Część z nas wybierze zorganizowane wycieczki all inclusive, jednak wciąż są fani wypadów organizowanych samodzielnie, autem, zarówno w te dalsze jak i bliższe okolice. Po drodze jednak trzeba się zatrzymać- żeby zjeść czy przespać- co nie musi okazać się sporym wydatkiem. Co robić, aby uniknąć zbędnych, wysokich kosztów w czasie podróży? O czym należy pamiętać?

Planowanie to podstawa

Pierwszym i najważniejszym krokiem, jaki powinieneś zrobić jest zaplanowanie podróży. Na pewno planując trasę przejazdu potrafisz przewidzieć jakie miejscowości będziesz mijał, oraz ile mniej więcej zajmie Ci podróż ( z uwzględnieniem ewentualnych korków). Dokładny plan pomoże Ci nie tylko uniknąć błądzenia, zwłaszcza zagranicą, ale także pozwoli Ci zaoszczędzić zarówno na posiłkach, jak i noclegach. Da Ci to pogląd na to ile wydałeś to tej pory i jak się to ma do Twoich wcześniejszych założeń.

Dobrze się przygotuj

Wiemy, że spontaniczne podróże są najlepsze. Nie zmienia to jednak faktu, że do każdej- większej i mniejszej- warto się przygotować. Jeśli suchy prowiant kojarzy Ci się jedynie z wycieczkami w podstawówce, czas zmienić to wyobrażenie. Zrób listę zakupów, wybierając produkty, które możesz bez problemu trzymać w opakowaniu przez dłuższy czas, czyli np. chrupkie pieczywo, ciastka, suche przekąski, a te świeże produkty umieść w lodówce turystycznej. Jeśli takowej nie posiadasz, raczej daruj sobie zabieranie ze sobą soczystego kawałka łososia czy ulubionej polędwiczki. Zaufaj nam na słowo, że to nie najlepszy pomysł. Większość powiada, że przecież zawsze można kupić coś w drodze? Owszem, natomiast odczujesz znaczną różnicę w kosztach. Te same suche przekąski będą Cię kosztowały na stacji benzynowej nawet 2 razy więcej, a kanapka którą sobie zrobisz w domu za koszt około 2 złotych, z powodzeniem zastąpi tą w przydrożnej kawiarni za około 12 zł. Jeśli wybieracie się w kilka osób lub z rodziną, na pewno odczujecie różnicę już po pierwszym dniu.

pożyczki na wakacje last minute

Zatankuj na sprawdzonej i taniej stacji

Jak wiesz, ceny paliwa na poszczególnych stacjach mogą różnić się między sobą nawet o kilkadziesiąt groszy za litr. Dlatego, przed wyjazdem zatankuj do pełna na pobliskiej- sprawdzonej i taniej stacji, a także dowiedz się gdzie po drodze znajdziesz te, na których będziesz mógł oszczędnie napełnić bak. Najlepiej wybierać stacje mieszczące się w hipermarketach.

Czytaj także: jak zaoszczędzić na paliwie?

Rezerwuj hotel ze śniadaniem

Gdy już zaplanujesz podróż, zadecyduj również w którym momencie Waszej podróży będziecie chcieli się zatrzymać na nocleg. Zaoszczędzi to przede wszystkim nerwów na szukanie hotelu po przystępnej cenie za przyzwoity standard, a także wolnych miejsc, odpowiadających Wam pokoi, etc. Co więcej, będziesz mógł zawczasu zaplanować budżet całej podróży, a także zarezerwować wybrany nocleg. Wyszukaj coś na jednej ze stron takich jak Noclegi Online. Upewnij się również, że hotel, w jakim będziesz nocować zapewnia śniadanie- będzie to oszczędnością czasu, a także pieniędzy. Za śniadanie dla 4 osób na mieście zapłacisz nawet 50 zł.

architecture 2602324 1920

Jeśli robisz zakupy, szukaj dyskontów

Podróż zaplanowana przez Ciebie ma to do siebie, że możesz nieco naginać plan jazdy. Dlatego, jeśli zabraknie Wam pożywienia czy będziecie potrzebować np. ręcznika albo koca, nie róbcie zakupów na stacji benzynowej, ale zatrzymajcie się w markecie w jednej z mijanych miejscowości. Ta zasada dotyczy również drobnego wyposażenia samochodu, takiego jak wycieraczki czy płyn do spryskiwaczy. Jeśli sądzisz że za tyle zachodu w sumie oszczędzisz”tylko” 50 zł, czy 100 zł, pomyśl że za tą kwotę możesz zatankować lub zjeść dobry obiad. A więc może jednak warto?

Podsumowanie

Jak we wszystkim, również w przygotowaniach i zakupach potrzebny jest umiar. Pamiętaj, aby zastanowić się czy faktycznie zjesz tyle paluszków i ciastek w drodze, a także czy potrzebujesz tylu ubrań, akcesoriów, suszarek do włosów, etc. Przesada w drugą stronę może oznaczać dodatkowy koszt paliwa ze względu na dużo większe obciążenie auta, a także wyrzucone do kosza pieniądze związane z ilością niezjedzonego pożywienia.

27/01/2020

Ekonomista z wieloletnim doświadczeniem w bankowości i finansach. Od lat śledzi to co dzieje się na rynku aby oceny pożyczek i kredytów były na najwyższym poziomie. Ekspert z zakresu bankowości i finansów osobistych.

Pożyczka na dowód przez Internet

Pożyczka na dowód bez zaświadczeń to produkt, którego szukają Polacy. Dostęp do szybkiej gotówki jest bardzo łatwy. Sprawdź najtańsze oferty!

Pożyczki długoterminowe online

Pożyczki długoterminowe to takie, które spłacamy dłużej niż jeden miesiąc. Pożyczkę na raty do 25 tys. złotych możemy spłacać przez 4 lata!

Pożyczki bez Baz – oferta i opinie

Pożyczki bez Baz czyli bez weryfikacji w bazach kredytowych Ten rodzaj pożyczek jest bardziej popularny niż wszyscy myślimy. Przyczyn jest wiele, ale najczęściej jeśli ktoś szuka pożyczki bez Baz to chce sobie zapewnić anonimowość.