Jak zaoszczędzić na paliwie?

Ceny skaczą z dnia na dzień – jak zaoszczędzić na paliwie?

Na to pytanie próbuje odpowiedzieć coraz więcej Polaków. Nie tak dawno temu najpopularniejszą benzynę 95 mogliśmy kupić nawet poniżej 4 zł za litr. Dzisiaj takiej ceny możemy szukać co najwyżej na Ukrainie. Jak zaoszczędzić na paliwie? Możliwości jest kilka.

Pierwsze co możemy zrobić to zrezygnować z samochodu i przesiąść się do komunikacji miejskiej lub na rower.  Jest to chyba najbardziej drastyczne wyjście z którego raczej nikt nie skorzysta. Nie mniej jednak, jeśli zrezygnowalibyśmy z samochodu tylko na jeden kwartał w roku to nasze oszczędności na paliwie mogą sięgnąć nawet tysiąca złotych! Sprzyjają temu miesiące letnie. Czerwiec, lipiec i sierpień to zazwyczaj dobra pogoda do jazdy na rowerze czy dłuższych spacerów. Jeśli wybralibyśmy komunikację miejską  to tam również nie powinno być tłoku. Brak studentów i uczniów w mieście powoduje, że możemy poczuć się swobodnie.

pożyczki online

Ecodriving

To pojęcie przywędrowało do nas z Europy Zachodniej. Ecodriving to jazda samochodem z zachowaniem pewnych zasad, które pozwolą nam na zaoszczędzenie paliwa. Główną zasadą jest płynna jazda i przewidywanie tego co może się za chwilę zdarzyć. Hamowanie silnikiem, maksymalnie długa jazda na biegu bez dodawania gazu. Nowe samochody wskazują nawet, kiedy jakie bieg należy wrzucić aby jazda była optymalna. Stosując te i inne zasady ecodivingu możemy zaoszczędzić od 25-30 proc. paliwa!

Czytaj także: nowy podatek paliwowy

Tankowanie na stacji benzynowej przy markecie

Ten sposób na zaoszczędzenie jest chyba najprostszy. Mimo to wiele osób nie ufa stacjom benzynowym, które są usytuowane przy hipermarketach. Stacje te oferują bowiem paliwo tańsze nawet o kilkadziesiąt groszy tańsze na litrze. To  budzi jednak niesłuszne podejrzenia.

Należy zadać sobie pytanie skąd taka stacja benzynowa bierze paliwo? Wszystkie stacje biorą paliwo od dwóch dużych polskich rafinerii zlokalizowanych w Płocku lub Gdańsku. Paliwo jest wożone takimi samymi cysternami do wszystkich stacji paliwowych. Bywa tak, że pół cysterny zaopatruje markową stację po czym jedzie do marketu i tam oddaje resztę paliwa. Ponadto jakość paliwa jest regularnie i ściśle kontrolowane przez UOKiK i Inspekcję Handlową. Przy marketach nie stwierdzono więcej uchybień niż w markowych stacjach. Skoro zatem nie ma różnicy to po co przepłacać!

Mamy nadzieję, że trochę podpowiedzieliśmy i będziecie jeździć taniej!

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *