Jak zmniejszyć wydatki na benzynę?

Każdy z nas, kto nie dostał auta z pełnym bakiem od pracodawcy, a wybrał samochód na sposób poruszania się, musi borykać się z wysokimi kosztami benzyny. Nie zdajemy sobie z tego sprawy, ale ten wydatek może okazać się całkiem spory w skali miesiąca, zwłaszcza jeśli po drodze do szkoły lub pracy mamy również do załatwiania inne sprawy na mieście, pokonywana trasa zwykle oznacza jeden wielki korek lub po prostu jest długa. Co możemy zrobić aby zmniejszyć zużycie paliwa, a tym samym koszty związane z prowadzeniem auta?

Sprawne auto to oszczędne auto

Po pierwsze, zadbaj aby Twój samochód był w pełni sprawny. W jaki sposób? Wymień olej, upewniając się, że jest on najbardziej odpowiedni dla Twojego silnika. Wybór właściwego może oznaczać oszczędność na poziomie 1-2% zużycia paliwa… A złego to spore koszty związane z naprawą uszkodzonego silnika 😉 Ponadto, pamiętaj, że sprawny samochód to oszczędny samochód, a więc jeśli wszystkie części są odpowiednio wyregulowane, również spalanie jest mniejsze. Pierwszym lepszym przykładem, o którym często zapominamy jest właściwe napompowanie opon… A okazuje się, że zbyt niskie ciśnienie w oponie może spowodować nawet o 10% wyższe zużycie paliwa. Dlatego, warto dowiedzieć się jakie ciśnienie będzie najlepsze dla Twojego modelu auta i dbać o to, aby utrzymywało się na stałym poziomie.

samochód firmowy 3

Wlewaj właściwą benzynę

Jeśli do tej pory myślałeś, że tankowanie benzyny 98- oktanowej do samochodu, którego silnik jest dostosowany do benzyny 95- oktanowej zwiększy jego wydajność, grubo się mylisz. Tak naprawdę, bardzo niewiele aut posiada system pozwalający na uzyskanie lepszej wydajności przy tankowaniu droższej benzyny typu premium. A więc  biorąc pod uwagę, że paliwo i tak jest drogie, wybieraj to tańsze. Co więcej, jak już mowa o benzynie- warto poszukać w okolicy tańszej, sprawdzonej stacji. Może się okazać, że benzyna na niej jest nawet 20 gr tańsza niż w tej, na której tankowałeś do tej pory. Co to oznacza? Naprawdę sporą oszczędność.

Oszczędna jazda

Łatwo powiedzieć? Ale to jest możliwe! Przede wszystkim, unikaj gwałtownej zmiany prędkości, a więc ciągłego przyspieszanie i zwalniania… I staraj się utrzymywać stałą prędkość. Gwałtowne hamowanie i częste zmienianie biegów niestety, nie prowadzi do ekonomicznego zużycia paliwa, a przy okazji może spowodować kosztowny wypadek. Najbardziej optymalna i ekonomiczna jest jazda z prędkością ok. 70 km/h, utrzymując stale tą prędkość. Jeśli dodatkowo będziesz pamiętał aby przy każdym przejeździe kolejowym czy postoju gasić silnik, a także pamiętać o tym żeby jeździć na możliwie najwyższym biegu, możesz być pewien, że Twoje wizyty na stacji staną się nieco rzadsze. Faktem na który warto zwrócić uwagę jest ilość rzeczy, które wozisz w aucie. Wszelkie zabawki, deski snowboardowe, czy elementy wystroju wnętrza których nie masz gdzie przetrzymywać to dodatkowe obciążenie, a więc dodatkowy wydatek.

22/04/2022

Ekonomista z wieloletnim doświadczeniem w bankowości i finansach. Od lat śledzi to co dzieje się na rynku aby oceny pożyczek i kredytów były na najwyższym poziomie. Ekspert z zakresu bankowości i finansów osobistych.

Czy można sprzedać samochód kupiony na kredyt?

co zrobić jak będziemy chcieli znowu zmienić pojazd? Czy można sprzedać samochód kupiony na kredyt? O tym w dzisiejszym wpisie.

Jak sfinansować zakup samochodu

Zastanawiasz się jak sfinansować zakup samochodu? Zakup samochodu to dość ważna decyzja z którą co jakiś przychodzi nam się zmierzyć. Niektórzy planują kupno swojego pierwszego auta, inni wymieniają obecne na lepszy model. Samochody dość mocno ułatwiają nam codzienne życie. Pozwalają nam zaoszczędzić sporo czasu jak również pozwalają nam na niezależność. Nie trzeba czekać na przystankach

Leasing wszystko co powinieneś wiedzieć

Czym jest leasing? to bardzo popularna forma finansowania maszyn, urządzeń i pojazdów. Polacy zetknęli się z leasingiem już w latach 90-tych, jednak wówczas nie było odpowiednich regulacji prawnych, które by jasno określały pewne zasady.