Leasing wszystko co powinieneś wiedzieć

Czym jest leasing?

to bardzo popularna forma finansowania maszyn, urządzeń i pojazdów. Polacy zetknęli się z leasingiem już w latach 90-tych, jednak wówczas nie było odpowiednich regulacji prawnych, które by jasno określały pewne zasady. Dopiero w roku 2000 weszła w życie specjalna ustawa która wprowadziła zimny w Kodeksie cywilnym dotyczące przepisów umowy leasingu. W dzisiejszym wpisie leasing wszystko co powinieneś wiedzieć przedstawimy Wam najważniejsze pojęcia i zagadnienia, które pomogą Wam w podjęciu decyzji czy rzeczywiście dla Was leasing się opłaca.

Leasing stosunkowo nową formą finansowania, która łączy kredyt z dzierżawą. Przy wyborze leasingu nie musimy angażować własnych pieniędzy na zakup np. nowego auta. Po podpisaniu umowy otrzymujemy samochód, którego właścicielem jest firma leasingowa. W zamian za jego używanie płacimy firmie leasingowej określoną w umowie miesięczną kwotę. Kiedy skończymy spłacać przedmiot leasingu możemy go wykupić. Przepisy dają prawo do wykupu finansowanego przedmiotu przez leasingobiorcę po zakończeniu umowy. Cena takiego wykupu jest uzależniona jest od okresu trwania umowy, rodzaju finansowanej ruchomości  oraz obowiązujących przepisów podatkowych.

Leasing finansowy a operacyjny

Wraz z rozwojem prawa rozróżniono dwa rodzaje leasingu. Leasing operacyjny i leasing finansowy różnią się od siebie kwestiami podatkowymi.

Leasing operacyjny umożliwia zaliczenie przez leasingobiorcę całej raty leasingowej w koszty uzyskania przychodu. W zamian za to firma nie może amortyzować przedmiotu leasingu. Prawo to przechodzi na firmę udzielająca leasingu. W leasingu finansowym jest inaczej. Amortyzacja jest uprawnieniem firmy korzystającej z leasingu. Wciągając przedmiot leasingu do bilansu firma może go wykazać jako koszt w rachunku zysku i strat.  Dodatkowo w koszt uzyskania przychodu przedsiębiorstwo może zaliczyć jedynie część odsetkową raty leasingowej.

Żeby jeszcze skomplikować warto nadmienić jeszcze, że jedna umowa leasingu może stanowić leasing operacyjny dla potrzeb podatkowych, oraz być leasingiem operacyjnym dla celów rachunkowych. Dzieje się tak, ponieważ przepisy podatkowe umożliwiają stronom dokonanie wyboru sposobu finansowania, kiedy mamy do czynienia z umowami o identycznych warunkach. Leasing wszystko co powinieneś wiedzieć.

14/06/2018

Ekonomista z wieloletnim doświadczeniem w bankowości i finansach. Od lat śledzi to co dzieje się na rynku aby oceny pożyczek i kredytów były na najwyższym poziomie. Ekspert z zakresu bankowości i finansów osobistych.

Jak sfinansować zakup samochodu

Zastanawiasz się jak sfinansować zakup samochodu? Zakup samochodu to dość ważna decyzja z którą co jakiś przychodzi nam się zmierzyć. Niektórzy planują kupno swojego pierwszego auta, inni wymieniają obecne na lepszy model. Samochody dość mocno ułatwiają nam codzienne życie. Pozwalają nam zaoszczędzić sporo czasu jak również pozwalają nam na niezależność. Nie trzeba czekać na przystankach

Na co warto zwrócić uwagę podpisując umowę leasingową?

Na co warto zwrócić uwagę podpisując umowę leasingową? Takie pytania coraz częściej spotykamy na naszej skrzynce mailowej. Dlatego wychodząc naprzeciw

Leasing dla osób prywatnych

O nowy samochód coraz łatwiej – pomoże leasing dla osób prywatnych Sytuacja finansowa Polaków jest lepsza z roku na rok. Widać to nie tylko po średniej krajowej, która za chwilę przekroczy 5 tys. zł brutto.