Kod CVV/CVC – czym jest, gdzie go zaleźć?

Karty płatnicze w naszych portfelach zagościły już wiele lat temu. Do niedawna najczęściej korzystaliśmy z kart kredytowych czy debetowych tylko w punktach stacjonarnych. Wraz z rozwojem Internetu i e-sklepów karty zaczęły być wygodnym narzędziem do zapłaty za zakupy. Aby wykonać transakcję będzie nam potrzebny numer karty, data jej ważności oraz kod CVV/CVC. W dzisiejszym wpisie przybliżymy nieco więcej właśnie czym są owe kody.

Jakie rodzaje kart płatniczych występują w Polsce?

Karty płatnicze dzielimy na dwa rodzaje – karty debetowe oraz karty kredytowe. Fizycznie nie różnią się praktycznie niczym, jednak sposób ich funkcjonowania jest zgoła inny. Wszystkie karty płatnicze są własnością banku, który je wydaje, dlatego każda karta jest opatrzona logiem banku, który ją wydał. Istotne jest również to, że funkcjonowanie kart płatniczych nie byłoby możliwe gdyby nie operatorzy kart. Mowa tu o największych międzynarodowych graczach jakimi są  VISA i Master Card.

Karty debetowe pozwalają nam na zapłatę jeśli posiadamy środki na koncie, które przy każdej płatności są pomniejszane. Karty kredytowe z kolei nie są powiązane z naszym rachunkiem bieżącym i pozwalają nam na zakupy na kredyt. Bank wydając nam popularną kredytówkę przyznaje nam limit kredytowy w ramach którego możemy dokonywać płatności. Poza tymi dwoma najpopularniejszymi  istnieją również karty przedpłacone, które mają zaksięgowane określoną ilość środków. Jeśli zatem wydamy całość środków limit na karcie nie zostanie odnowiony. Ich funkcjonalność możemy porównać do karty podarunkowej.

Kod CVVCVC 222

Jak zbudowana jest karta płatnicza?

Wszystkie karty płatnicze posiadają stałe wspólne elementy, które warto znać.

Przód karty zawiera tzw. informacje podstawowe tj.:

  • Numer karty płatniczej
  • Imię i nazwisko posiadacza
  • Data ważności karty
  • Chip z zakodowanymi informacjami o karcie i jej posiadaczu.

Z tyłu karty znajdziemy dużo więcej informacji oraz elementów. Należą do nich:

  • pasek magnetyczny, który jest usytuowany na górze karty i zawiera zaszyfrowane dane na temat posiadacza karty;
  • hologram, świadczący o autentyczności i który ma za zadanie utrudnić jego fałszowanie. Ponadto jest także symbolem organizacji płatniczej, która ją wydała;
  • dane adresowe banku wraz z numerem kontaktowym
  • miejsce na czytelny podpis;
  • kod CVV/CVC

Gdzie znaleźć kod CVV/CVC?

Przedmiotowy kod CVV/CVC jest usytuowany tuż obok miejsca na podpis i ma formę trzycyfrowej liczby. Kod ten ma na celu zabezpieczenie naszej karty przy płatnościach zdalnych. Najczęściej kod ten podajemy dokonując płatności w sklepach internetowych lub np. przy zakupie chociażby biletu komunikacyjnego. W związku z powyższym kod CVV/CVC powinien być prze nas chroniony i nie udostępniany nikomu. Jest on bowiem swego rodzaju PIN-em,  którym akceptujemy transakcję.

Dlaczego ten sam kod jest inaczej nazywany? Otóż to zabezpieczenie jest inaczej nazywane przez VISA a inaczej przez Master Card. W przypadku VISA stosuje się nazewnictwo CVV lub CVV2.  widoczne jest na kartach VISA. Z kolei Master Card przyjął nazewnictwo CVC lub CVC2.

18/10/2019

Ekonomista z wieloletnim doświadczeniem w bankowości i finansach. Od lat śledzi to co dzieje się na rynku aby oceny pożyczek i kredytów były na najwyższym poziomie. Ekspert z zakresu bankowości i finansów osobistych.

Pożyczka na czek GIRO

Pożyczka na czek Giro-najważniejsze informacje Czeki w Polsce nigdy nie były popularne. Za granicą czeki były wykorzystywane praktycznie we wszystkich rozliczeniach. W USA do dnia dzisiejszego wiele firm przekazuje wypłatę pracownikom poprzez wręczeniu czeku. W Polsce ta metoda płatności nie była popularna gdyż do początku lat dziewięćdziesiątych nie było bankowości komercyjnej.

Jak obniżyć ratę kredytu?

Mało kto myśl jak obniżyć ratę kredytu. Ba! Niektórzy nawet ją podwyższają, aby szybciej spłacić zobowiązanie.Czy to dobra decyzja? Sprawdź

Pożyczki bez przelewu weryfikacyjnego

Pożyczki bez przelewu weryfikacyjnego Większość firm pożyczkowych oferuje gotówkę po weryfikacji naszej tożsamości przy pomocy przelewu. Bywa jednak tak, że nie zawsze mamy dostęp do bankowości internetowej, lub nie mamy wystarczających środków na zrobienie takiego przelewu.