Mieszkanie od dewelopera – musisz o tym pamiętać

Mieszkanie od dewelopera

Kupując jakąkolwiek nieruchomość stajemy przed bardzo trudną decyzją. Oprócz wyboru finansowania trzeba sprawdzić wiele rzeczy, o których nie wszyscy pamiętają. Szczególnie jeśli planujemy nabyć mieszkanie od dewelopera. Nowe nieruchomości oferowane przez deweloperów są sprzedawane w zadbanych biurach z makietami osiedla oraz kolorowymi folderami. To wszystko może uśpić naszą czujność, którą mimo wszystko zawsze powinniśmy zachować.

Czytaj także: ile kosztuje remont mieszkania?

Jak już wybierzemy kilka lokalizacji gdzie chcemy mieszkać to przed wizytą w biurze dewelopera warto dokładnie „prześwietlić” jego ofertę oraz historię realizacji. Często z pozoru błahe usterki czy zapisy w umowie mogą mocno uprzykrzyć nam życie. Przykładem tego typu zachowania jest wpisywanie w akt notarialny zarządcy nieruchomości. Deweloper w ten sposób może bardzo łatwo utrudnić  dochodzenie gwarancji przez właścicieli. Opieszałość zarządcy wskazanego przez dewelopera oraz opóźnianie w zgłaszaniu awarii i usterek może doprowadzić, że minie termin gwarancji a usterki nie zostaną naprawione.

Czytaj także: ile muszę zarabiać żeby dostać kredyt hipoteczny?

Hapi Pożyczki wniosek

Ustawa deweloperska

Zanim jednak dojdzie do odbioru mieszkania to deweloper musi działać według ustawy deweloperskiej. Nakłada ona szereg obowiązków na firmy budowlane, które budują i sprzedają mieszkania. Inwestor mieszkaniowy musi bowiem zaprezentować Klientowi kluczowe informacje o lokalu oraz inwestycji w prospekcie informacyjnym.

Poprawny prospekt informacyjny powinien zawierać:

  • Informacje o doświadczeniu firmy deweloperskiej i wcześniej realizowanych projektach,
  • planowany terminie ukończenia mieszkania oraz przeniesienia prawa jego własności,
  • plan zagospodarowania przestrzennego dla sąsiednich działek ,
  • rodzaj środków ochrony nabywcy,
  • planowane duże inwestycje (np. autostrada) w promieniu kilometra,
  • media dostępne w budynku,
  • liczba miejsc garażowych i postojowych,
  • informacje nt. ewentualnych skarg sąsiadów,
  • warunki odstąpienia od umowy deweloperskiej (warto zwrócić uwagę, czy odstąpienie spowodowane np. negatywną decyzją kredytową, będzie skutkowało utratą zadatku.

Ustawa zabezpiecza również nabywców mieszkania przed ewentualnym upadkiem dewelopera. Musza oni bowiem zapewnić środki na ochronę nabywcy w przypadku niepowodzenia inwestycji. Pieniądze są deponowane na rachunkach powierniczych wraz z ewentualną gwarancją.

Czytaj także: rata równa czy malejąca – jak szybciej spłacić kredyt hipoteczny

O co jeszcze można zapytać dewelopera?

Jeśli otrzymamy solidny prospekt informacyjny to na większość pytań dostaniemy odpowiedź bez konieczności dopytywania. Jednak osoba zainteresowana mieszkaniem od dewelopera powinna dowiedzieć się także, jakie będą dokładne wymiary mieszkania ( powierzchnia rzeczywista). Jakie będą okna – plastikowe, drewniane? Jak będzie wykończone mieszkanie tzn. jaki dana firma ma standard deweloperski? Czy ściany będą wykończone gładzią szpachlową, czy ściany będą wymalowane na biało, jakie parapety będą w mieszkaniu. Jest to o tyle ważne, że inwestorzy różnie rozumieją stopień wykończenia lokalu.

Ile trzeba prowadzić firmę, żeby dostać kredyt hipoteczny?

Ile trzeba prowadzić firmę, żeby dostać kredyt hipoteczny To pytanie bardzo często wpływa na naszą skrzynkę, dlatego postanowiliśmy napisać nieco więcej na ten temat. Kiedy nie dysponujemy dużą gotówką, bo np. zainwestowaliśmy ją w firmę a chcemy mieszkać u siebie to najszybszym sposobem będzie kredyt hipoteczny.

Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt hipoteczny?

Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt hipoteczny? O tym w dzisiejszym wpisie. Postaramy się odpowiedzieć na jedno z najczęściej zadawanych pytań. Zanim jednak przejdziemy do wyliczania i wskazywana w jakim banku najłatwiej dostaniem kredyt hipoteczny przyjrzyjmy się na co jeszcze powinniśmy zwrócić uwagę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *