Młodzi mają problemy ze spłatą pożyczek

Coraz więcej młodych nie spłaca swoich zobowiązań

Jak podaje Krajowy Rejestr Długów już ponad 630 tys. osób między 25. a 35. rokiem życia nie spłaca zaciągniętych chwilówek i kredytów. Średni dług młodego Polaka to 10,3 tys. zł. Dlaczego młodzi mają problemy ze spłatą pożyczek? Czy to problemy związane z pracą? Może pochopne decyzje?

Pokolenie Y czyli właśnie osoby urodzone między 1983 r. a 1993 r. wychowywali się w okresie transformacji gospodarczej. Nie pamiętają czasów, kiedy zarobki były słabe a za wszystkim trzeba było stać w kolejce. Pieniądze na samochód zbierało się latami, a na mieszkanie trzeba było czekać po 15-20 lat. Jeśli chcą coś kupić to się długo nie zastanawiają. Szukają w Internecie najlepszych pożyczek, składają wniosek i po kilkunastu minutach mają pieniądze na koncie. Nie każdy jednak potrafi stawiać sobie granice zadłużenia. Często młodzi pożyczają bez zastanowienia się nad konsekwencjami tzn. jak podołają spłacie.

Jak wyliczył KRD – długi młodego pokolenia, wynoszą już 6,51 mld zł. Rekordzistą zaś jest pewien 31-latek, który jest zadłużony na ponad 6 mln zł. Kolejny na podium jest 34-latek z długiem na poziomie 3,9 mln zł. Pierwszą trójkę zamyka 31-letnia kobieta z 2,4 mln zł długu. To już nie są problemy ze spłatą pożyczek, a gigantyczne długi!

Wygodne życie zamiast stabilizacji

Pokolenie Y ceni sobie wygodne życie nie myśląc o stabilizacji. Mimo nie najwyższych zarobków na początku kariery zawodowej młodzi chcą się modnie ubierać i mieć najnowsze gadżety. 25-30 latkowie kupują głównie sprzęt elektroniczny, najczęściej smartfony i tablety z najwyższej półki.

Według ostatnich danych Eurostatu 44 proc. młodych Polaków i 17 proc. małżeństw w wieku 25–35 lat nie zakłada własnego gospodarstwa domowego. Nie mając zdolności kredytowej nie mogą pozwolić sobie na zakup własnego mieszkania, a wynajęcie mieszkania przy niskich zarobkach też bywa wyzwaniem. Zamiast oszczędzać po trochu wolą korzystać z życia tu i teraz. Wydają pieniądze bez zastanowienia, byle było przyjemnie i można było się pochwalić nowym zdjęciem na portalu społecznościowym.

15/08/2018

Dziennikarka, która od lat zajmuje się analizowaniem bieżących informacji z kraju i ze świata. Autorka najnowszych wiadomości, promocji pożyczkowych oraz publikacji na blogu. Zarządza mediami społecznościowymi w serwisie.

Pożyczka dla studenta

Darmowa pożyczka dla studenta Jest dostępna w wielu firmach. Często mówi się pożyczka dla studenta, ale tak naprawdę z pożyczki można skorzystać mają tylko ukończone 18 lat. Zwłaszcza firmy pożyczkowe wiedzą, że kiedy jest się młodym to ma się wiele potrzeb.

Konta młodzieżowe coraz popularniejsze

Konta młodzieżowe cieszą się coraz większą popularnością. Można powiedzieć, że nastała moda na konta młodzieżowe. Dlaczego akurat ten produkt bankowy budzi takie zainteresowanie? Powodów jest kilka. Przede wszystkim rośnie świadomość finansowa Polaków. Dzięki dobrym zarobkom i ustabilizowanej sytuacji materialnej większą wagę przywiązujemy do oszczędzania.

Płacenie telefonem – wygodne i bezpieczne

Płacenie telefonem wymaga posiadanie odpowiedniego smartfonu? Do niedawna na to pytanie odpowiedź mogła brzmieć dwojako. Wszystko zależało od tego czy przy płatności chcieliśmy używać aplikacji bankowej czy woleliśmy płacić telefonem tak jak kartą płatniczą. Jak zapłacić telefonem bez użycia aplikacji?