fbpx

Płacenie telefonem – wygodne i bezpieczne

Płacenie telefonem wymaga posiadanie odpowiedniego smartfonu?

Do niedawna na to pytanie odpowiedź mogła brzmieć dwojako. Wszystko zależało od tego czy przy płatności chcieliśmy używać aplikacji bankowej czy woleliśmy płacić telefonem tak jak kartą płatniczą. Jak zapłacić telefonem bez użycia aplikacji? Aby smartfon zadziałał jak karta płatnicza to urządzenie musi być wyposażone w moduł NFC.  Informacje o tym, czy Twój smartfon ma NFC możesz znaleźć w ustawieniach lub instrukcji obsługi. Na dzień dzisiejszy płacenie telefonem jest proste. Płacić możemy każdym smartfonem- zbliżeniowo z NFC lub po prostu przy użyciu aplikacji bankowej z BLIK.

Aplikacje do płacenia telefonem

Najpopularniejszą aplikacją jest BLIK. Jest o tyle dobry, że możemy z niego korzystać na wiele sposobów.  Aplikacja BLIK pozwala wypłaty gotówki z bankomatu, dokonywanie płatności online czy wykonywanie przelewu na telefon. Najważniejsze jest to, że nie trzeba instalować dodatkowych aplikacji czy zmieniać ustawień w smartfonie.  Obecnie system BLIK jest obsługiwany przez  Alior Bank, Bank Millennium, BZ WBK, ING Bank Śląski, mBank, PKO Bank Polski, Getin Bank, T-Mobile Usługi Bankowe i Orange Finanse. Wystarczy mieć konto osobiste w jednym z tych banków i pobrać aplikację mobilnąJak działa BLIK?

Zasada działania jest trywialna. Wchodząc w aplikację naszego banku każdorazowo generuje się nam czasowy kod, który wprowadzamy przy płatności. W sklepach internetowych kod należy wprowadzić we wskazanym okienku, zaś na terminalu płatniczym tak samo, jak kod PIN podczas płatności kartą. Aby transakcja została wykonana należy wprowadzić kod PIN do aplikacji mobilnej banku. Całość przebiega bardzo szybko i intuicyjnie.

Apple Pay i Google Pay

Usługa Apple nie jest jeszcze dostępna w Polsce, więc na jej temat nie ma co się wiele rozpisywać. Z nieoficjalnych informacji wynika jednak, że Apple Pay może zadebiutować w Polsce jeszcze w tym roku.

O płatnościach Google Pay ( Android Pay) pisałem przy ubiegłorocznej promocji z Żabką. Dlatego dla przypomnienia napiszę, że płatności Google Pay odbywają się w taki sam sposób, jak płatności zbliżeniowe kartą – obligatoryjny jest moduł NFC w telefonie. Po odblokowaniu telefonu należy przyłożyć telefon do terminala. Różnicą jest tylko to, że nawet powyżej 50 zł nie ma konieczności potwierdzania transakcji kodem PIN.

Płatności telefonem są bardzo wygodne i bezpieczne z uwagi na zabezpieczenia wprowadzone do aplikacji. Mimo to bardzo mało osób ufa tej formie płatności i korzysta z tradycyjnych kart płatniczych. Sytuacja zapewne będzie się zmieniała i jak wszystko wymaga czasu.

Dziennikarka, która od lat zajmuje się analizowaniem bieżących informacji z kraju i ze świata. Autorka najnowszych wiadomości, promocji pożyczkowych oraz publikacji na blogu. Zarządza mediami społecznościowymi w serwisie.

Rolnicy będą chronieni przed Komornikiem

Rolnicy będą chronieni w nierównej walce z Komornikiem Najgłośniejsza sprawa egzekucji komorniczej rolnika miała miejsce w ubiegłym roku, kiedy to Komornik Sądowy zajął traktor. Maszyna nie była własnością dłużnika, ale znajdowała się w granicach jego posesji.

Eurobank wystawiony na sprzedaż

Eurobank jest jednym z najmniejszych banków w Polsce Eurobank działa w Polsce od kilkunastu lat. Początkowo działalność tego banku oparta była o sprzedaż pożyczek gotówkowych. Po latach sukcesów w sprzedaży tego typu produktów zaczął oferować pełną gamę produktów dla klienta indywidualnego. W 2012 roku zdobył nawet prestiżową nagrodę Superbrand.

Jak uniknąć komornika?

Na pytanie jak uniknąć komornika odpowiedź jest prosta. Nie brać pożyczek, chwilówek ani kredytów. Opłacać rachunki, czynsze i inne zobowiązania. Są jednak chwile w naszym życiu, kiedy zwyczajnie coś nie wychodzi. Popadamy w chorobę czy tracimy bliską osobę a posiadamy zadłużenie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *