fbpx

Na co odkładają Polacy?

Comiesięczne oszczędności budują bezpieczeństwo finansowe

Oszczędzanie pieniędzy jest równie ważne jak dbanie o własny dom czy samochód. Powinniśmy to robić systematycznie i starannie nie bacząc na to co mówią inni. Już wcześniej pisaliśmy o tym jak i dlaczego powinniśmy budować nasz tzw. spadochron finansowy. Jednak czy i na co odkładają Polacy? O tym kilka słów w dzisiejszym wpisie.

Kilka lat temu ING Bank Śląski przeprowadził ogólnopolskie badanie „Finansowy barometr ING” który wskazywał, że Polacy mieli wówczas spory problem z oszczędzaniem długoterminowym. To znaczy, że jak już odkładaliśmy pieniądze to po kilku miesiącach w całości je wydawaliśmy. Z kolei aż 56 proc. badanych nie posiadało żadnych oszczędności. Dwie trzecie wyrażało obawę o swoją sytuacją finansową, a tylko co dwudziesty pytany przyznał się do oszczędzania pieniędzy na wcześniejszą emeryturę. Po tym badaniu ING postawił na kampanie reklamowe skierowane do oszczędzających. Trzeba przyznać, że wyszło całkiem nieźle lecz jak jest obecnie? Czy Polacy zmienili swoje nawyki finansowe?

Czytaj także: kiedy zacząć odkładać na emeryturę?

Na co odkładają Polacy?

Polska gospodarka pędzie do przodu co jest odczuwalne na rynku pracy i w wynagrodzeniach. Może nie ma rewolucji, ale obiektywnie żyje się lepiej. Sporo osób nadal żyje skromnie inni kupują na kredyt lub za gotówkę. Ważne jednak jest to, że stać nas na coraz więcej. W 2017 roku oszczędności Polaków w sumie wyniosły około 1,35 bln zł.

Jak mówią dane raportu ”Pokolenia o finansach” na zlecenie BZWBK już prawie 70 proc. badanych przyznaje się do posiadania oszczędności. Średnie oszczędności wynoszą nawet równowartość sześciu pensji. Dane wydają się być nieco zawyżone jednak pamiętajmy, że cały czas płyną też pieniądze z 500+.

Milenialsi czyli osoby urodzone w latach 1981-1991 odkładają głównie na przyjemności tj na wakacje, podróże oraz realizowanie pasji. Tylko kilkanaście procent badanych nie jest w stanie odłożyć ani złotówki. Może to być wynikiem kiepskich zarobków jak również licznymi zobowiązaniami. Połowa osób w wieku do 35 lat stara się odkładać na mieszkanie.

Starsi z przedziału wiekowego 36-50 lat oszczędzają głównie dla dzieci, aby miały lepszy start wchodząc w dorosłość.

Czytaj także: ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt na mieszkanie?

 

Hapi Pożyczki wniosek

Dziennikarka, która od lat zajmuje się analizowaniem bieżących informacji z kraju i ze świata. Autorka najnowszych wiadomości, promocji pożyczkowych oraz publikacji na blogu. Zarządza mediami społecznościowymi w serwisie.

Ile zarabiają Ukraińcy w Polsce?

Ukraińcy napędzają polską gospodarkę To, że polska gospodarka rozwija się w ekspresowym tempie nie trzeba nikogo przekonywać. Bezrobocie jest najniższe w historii, wynagrodzenia rosną. Cały czas jednak jesteśmy krajem na dorobku, który do szybkiego rozwoju potrzebuje wiele rąk do pracy. Od kilku lat duże wsparcie dają nam Ukraińcy, którzy chętnie przyjeżdżają do Polski.

Niskie pensje Polaków to wina podatków?

Niskie pensje to cały czas spory problem W Polsce żyje się coraz lepiej, ale daleko nam jeszcze do Niemiec czy Francji. Czy zatem niskie pensje Polaków to wina polityki podatkowej? Niestety podatek dochodowy oraz na ubezpieczenie zjada dużą część naszych wynagrodzeń.

Ile warta jest reprezentacja Polski?

Ile warta jest reprezentacja Polski? Mundial trwa w najlepsze, więc postanowiliśmy sprawdzić ile warta jest reprezentacja Polski. Wielkie turnieje piłkarskie zawsze wpływają na cenę piłkarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *