fbpx

Nowe dowody osobiste dla każdego?

Nowe dowody osobiste powinny być wydawane

Już od pierwszego kwartału przyszłego roku. Dokładny termin jaki zakreśliła Unia Europejska to 31 marca 2019 r. Określenie daty granicznej dla wprowadzenia nowych dokumentów tożsamości wiąże się z dotacją jaką Polska otrzymała na ten cel. Nowe dowody osobiste będą miały tzw. warstwę elektroniczną czyli wbudowany chip oraz możliwość Używania dokumentu na smartfonach. Brzmi niewiarygodnie, ale będzie to możliwe. Pilotażowy program dowodu osobistego na smartfonie będzie obsługiwany przez trzy miasta – Łódź, Ełk i Koszalin. Cały eksperyment rozpocznie się już w lipcu. Jak wynika z badań przeprowadzonych w ramach projektu aż 60 proc. Badanych deklaruje chęć posiadania dowodu osobistego na smartfonie. Czy to znaczy, że nie będzie konieczności noszenia przy sobie popularnego plastikowego dokumentu? Według zapewnień Ministerstwa Cyfryzacji będzie można się posługiwać wyłącznie dokumentem elektronicznym.

Czy dowód osobisty w smartfonie jest bezpieczny?  Odpowiedź jest zdecydowanie twierdząca. Bezpieczeństwa będzie pilnował system autoryzacji użycia dokumentu. Przy każdym odczytaniu dowodu w urzędzie za pomocą czytnika następować będzie potwierdzenie wiarygodności. Odczyt będzie potwierdzany specjalnym numerem identyfikacyjnym z kodem kreskowym, który będzie umieszczany na generowanym dokumencie. Ponadto będzie też konieczność potwierdzenia działania numerem PIN. Podobnie jak w przypadku płacenia BLIK-iem w aplikacji internetowej.

Jakie dane będą zawierać nowe dowody osobiste?

Zakres danych jakie będą umieszczane na nowych dowodach osobistych nie zmieni się. Graficznie nowe dokumenty również nie ulegną większym zmianom. Za projekt nowych dokumentów odpowiada Centrum Personalizacji Dowodów MSWiA. Samą produkcją nowych dowodów osobistych zajmie się Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych S.A.

Do czego jeszcze może posłużyć nowy dowód osobisty?

Ciekawą propozycją jest wykorzystanie elektronicznego dowodu jako klucza do systemów, w których gromadzone są dane obywateli. Elektroniczna identyfikacja umożliwiłaby każdemu z nas wprowadzenie zmian w swoich danych osobowych. Nowy dowód osobisty będzie miał możliwość przenoszenia również innych naszych danych. Będziemy mogli go użyć jako karty do biblioteki a w przyszłości może posłużyć nawet jako karta do bankomatu.

Dziennikarka, która od lat zajmuje się analizowaniem bieżących informacji z kraju i ze świata. Autorka najnowszych wiadomości, promocji pożyczkowych oraz publikacji na blogu. Zarządza mediami społecznościowymi w serwisie.

Pożyczki długoterminowe online

Pożyczki długoterminowe to takie, które spłacamy dłużej niż jeden miesiąc. Pożyczkę na raty do 25 tys. złotych możemy spłacać przez 4 lata!

Pożyczka dla bezrobotnych online

Pożyczka dla bezrobotnych stała się możliwa. Co jednak kryje się pod tym pojęciem? Czy jeśli nie masz jakichkolwiek dochodów to możesz się starać o pożyczkę?

Bezpieczny PESEL – nie daj się oszukać!

Często słyszymy w mediach, że ktoś ma do spłaty kredyt którego nie zaciągał. Bezpieczny PESEL czyli jak nie dać się oszustom pożyczkowym

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *