fbpx

Nowe dowody osobiste dla każdego?

Nowe dowody osobiste powinny być wydawane

Już od pierwszego kwartału przyszłego roku. Dokładny termin jaki zakreśliła Unia Europejska to 31 marca 2019 r. Określenie daty granicznej dla wprowadzenia nowych dokumentów tożsamości wiąże się z dotacją jaką Polska otrzymała na ten cel. Nowe dowody osobiste będą miały tzw. warstwę elektroniczną czyli wbudowany chip oraz możliwość Używania dokumentu na smartfonach. Brzmi niewiarygodnie, ale będzie to możliwe. Pilotażowy program dowodu osobistego na smartfonie będzie obsługiwany przez trzy miasta – Łódź, Ełk i Koszalin. Cały eksperyment rozpocznie się już w lipcu. Jak wynika z badań przeprowadzonych w ramach projektu aż 60 proc. Badanych deklaruje chęć posiadania dowodu osobistego na smartfonie. Czy to znaczy, że nie będzie konieczności noszenia przy sobie popularnego plastikowego dokumentu? Według zapewnień Ministerstwa Cyfryzacji będzie można się posługiwać wyłącznie dokumentem elektronicznym.

pożyczki online

Czy dowód osobisty w smartfonie jest bezpieczny?  Odpowiedź jest zdecydowanie twierdząca. Bezpieczeństwa będzie pilnował system autoryzacji użycia dokumentu. Przy każdym odczytaniu dowodu w urzędzie za pomocą czytnika następować będzie potwierdzenie wiarygodności. Odczyt będzie potwierdzany specjalnym numerem identyfikacyjnym z kodem kreskowym, który będzie umieszczany na generowanym dokumencie. Ponadto będzie też konieczność potwierdzenia działania numerem PIN. Podobnie jak w przypadku płacenia BLIK-iem w aplikacji internetowej.

Czytaj także: aplikacje bankowe są bezpieczne?

Jakie dane będą zawierać nowe dowody osobiste?

Zakres danych jakie będą umieszczane na nowych dowodach osobistych nie zmieni się. Graficznie nowe dokumenty również nie ulegną większym zmianom. Za projekt nowych dokumentów odpowiada Centrum Personalizacji Dowodów MSWiA. Samą produkcją nowych dowodów osobistych zajmie się Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych S.A.

najlepsze lokaty 2018

Do czego jeszcze może posłużyć nowy dowód osobisty?

Ciekawą propozycją jest wykorzystanie elektronicznego dowodu jako klucza do systemów, w których gromadzone są dane obywateli. Elektroniczna identyfikacja umożliwiłaby każdemu z nas wprowadzenie zmian w swoich danych osobowych. Nowy dowód osobisty będzie miał możliwość przenoszenia również innych naszych danych. Będziemy mogli go użyć jako karty do biblioteki a w przyszłości może posłużyć nawet jako karta do bankomatu.

Jak mniej płacić za prąd?

Jak mniej płacić za prąd? Podpowiadamy Wam gdzie szukać oszczędności w comiesięcznych rachunkach za prąd. Sprawdź co zrobić!

Ile kosztuje kurs na prawo jazdy?

Prawo jazdy to kosztowny dokument Prawo jazdy jest w dzisiejszym świecie praktycznie niezbędne. Uzyskanie uprawnień do kierowania samochodem może nam pomóc w znalezieniu pracy, czy jej zmianie na lepszą. Oprócz tego prawo pozwala nam zaoszczędzić dużo czasu i po prostu ułatwia nam życie. Zastanawiasz się ile kosztuje kurs na prawo jazdy i jak go sfinansować? Read more about Ile kosztuje kurs na prawo jazdy?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *