Pekao Tracker pokaże aktywność gospodarczą

Bank Pekao S.A. ogłosił powstanie nowego narzędzia, które ułatwi codzienne śledzenie tego co dzieje się w gospodarce. Pekao Tracker stworzony przez ekonomistów tego banku ma pokazywać w czasie rzeczywistym aktywność gospodarczą w Polsce. Oparty został na wewnętrznych danych bankowych oraz źródłach publicznych.  Jak podaje komunikat prasowy banku Indeks jest odpowiedzią na pandemię, która czyni opóźnione dane miesięczne czy kwartalne mniej przydatnymi w sytuacji, gdy okoliczności gospodarcze zmieniają się znacznie w krótkim czasie.

– Obecny  kryzys i jego bezprecedensowa dynamika wymusił na ekonomistach poszukiwanie możliwie najbardziej aktualnych źródeł informacji o stanie gospodarki z wykorzystaniem danych tygodniowych i dziennych. My zdecydowaliśmy się na połączenie wewnętrznych danych bankowych na temat aktywności klientów, przy zachowaniu pełnej ochrony danych osobowych i informacji handlowej oraz danych dostępnych publicznie – mówi główny ekonomista Banku Pekao Ernest Pytlarczyk.

chart 1905225 1920

Jak działa Pekao Tracker?

Zestaw wskaźników wchodzących w skład omawianego indeksu Pekao Tracker obejmuje:

  • wartość wydatków kartowych konsumentów;
  • wpływy na konta małych i średnich przedsiębiorstw – bazując na danych Banku Pekao;
  • zapotrzebowanie na moc w systemie elektroenergetycznym – będące miernikiem popytu na energię;
  • liczbę wypadków drogowych, czyli w krótkim okresie przybliżenie natężenia ruchu drogowego.

Pekao Tracker to nowość na rynku i nie można tego indeksu traktować jak dziennego PKB. Celem stworzonego algorytmu jest śledzenie normalizacji aktywności po negatywnym szoku wywołanym epidemią.

Pekao Tracker wskazuje, że aktywność ekonomiczna była najniższa w tygodniu bezpośrednio po świętach Wielkiej Nocy (31 proc. poniżej stanu wyjściowego) i od tego czasu systematycznie rośnie. Punktem wyjściowym dla indeksu jest 100 punktów, za który uznano średnią dzienną aktywności z pierwszego tygodnia grudnia 2019 roku.

Czytaj także: Czym jest Forex?

Pekao Informacje

Bank Pekao S.A., założony w 1929 r., jest jedną z największych instytucji finansowych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej i jednym z trzech największych banków uniwersalnych w Polsce. Pekao posiada ok. 200 mld zł aktywów. i drugą co do wielkości sieć oddziałów. Bank obsługuje ponad 5,5 mln klientów indywidualnych. Jest także wiodącym bankiem korporacyjnym i obsługuje co drugą korporację w Polsce.

 

Źródło:https://media.pekao.com.pl/pr/515081/ekonomisci-banku-pekao-stworzyli-indeks-na-biezaco-sledzacy-aktywnosc-gospodarcza

22/05/2020

Dziennikarka, która od lat zajmuje się analizowaniem bieżących informacji z kraju i ze świata. Autorka najnowszych wiadomości, promocji pożyczkowych oraz publikacji na blogu. Zarządza mediami społecznościowymi w serwisie.

Pożyczki od 18 lat przez Internet

Bardzo mało firm oferuje pożyczki od 18 lat przez Internet. Minimum formalności, bez zaświadczeń, pieniądze w 15 minut na koncie. Bez weryfikacji baz kredytowych i przelewu weryfikacyjnego.

Pożyczka bez wychodzenia z domu

Szybka gotówka bez wychodzenia z domu czyli pożyczka bez wychodzenia z domu - bez zaświadczeń, dla każdego, za darmo! Przez Internet, telefon!

Pierwsza pożyczka może być darmowa

Pierwsza pożyczka to ważna decyzja. Dlatego lepiej korzystać z darmowej pożyczki przez Internet. Sprawdź opinie i jak wybrać pożyczkę