Płaca minimalna w 2018 – jest coraz lepiej

Ile wynosi płaca minimalna w 2018?

Płaca minimalna jest ustalonym przez rząd minimalnym wynagrodzeniem, jakie pracodawca musi wypłacić każdemu zatrudnionemu pracownikowi. Zapis ten dotyczy tylko osób zatrudnionych w ramach umowy o pracę. Nie ma znaczenia tutaj zaszeregowanie czy posiadane umiejętności. Jedynym warunkiem do otrzymania wynagrodzenia minimalnego jest zatrudnienie w pełnym wymiarze czasu pracy.  Ile zatem wynosi płaca minimalna w 2018?

Rozporządzenie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej ustanowiło wysokość płacy minimalnej w 2018 na kwotę 2100 zł brutto, czyli 1530 zł netto ( na rękę). Jak zostało obliczone minimum? Kwota płacy minimalnej stanowi mniej więcej 47% przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce krajowej. Warto podkreślić, że ustalona kwota na rok 2018 jest o 5% wyższa niż ta w 2017 r.  W tym miejscu należy zaznaczyć iż wzrost płacy minimalnej dotyczy nie tylko tych najmniej zarabiających. Przy wzroście płacy minimalnej rosną również inne świadczenia, takie jak odprawa przy zwolnieniu grupowym, czy  dodatek za pracę w porze nocnej. Zmianie ulegają również wynagrodzenie za czas przestoju czy podstawa wymiaru zasiłku chorobowego i macierzyńskiego.

Z początkiem roku wzrosła też minimalna stawka godzinowa  do 13,70 zł czyli o 0,70 zł

Co robić jeśli nasze wynagrodzenie jest mniejsze niż płaca minimalna?

Jeśli zarabiasz mniej niż 2100 zł brutto i jesteś zatrudniony na umowę o pracę w na cały etat to możesz ten fakt zgłosić do Państwowej Inspekcji Pracy. Jeśli uzasadnione będzie podjęcie interwencji to zostanie wszczęta kontrola i w przypadku potwierdzenia nieprawidłowości pracodawcy grozi grzywna do 30 tysięcy złotych. Warto jednak zwrócić uwagę, że do wynagrodzenia liczą się również przyznane premie. Jeśli zatem zarabiasz mniej, a na koniec miesiąca twój pracodawca dołoży premię, która wyrówna stawkę do 2100 zł brutto wówczas nie ma podstaw do zgłoszenia

Żyje się nam lepiej niż Grekom

Okazuje się, że biorąc pod uwagę siłę minimalnej płacy, to wyglądamy dużo lepiej niż Grecy czy nawet Portugalczycy. Według najnowszego raportu Eurostatu Polak zarabiający minimalną pensję może sobie pozwolić na trochę więcej niż wspomniani wcześniej Grecy czy Portugalczycy. Omawiany raport wskazuje, że płaca minimalna w Polsce to  w przeliczeni 503 euro. Jeśli odstawilibyśmy siłę nabywczą na bok to nadal nie jest źle. W Czechach czy w Chorwacji płaca minimalna wynosi 480 euro. Nie mówiąc już o Bułgarii – tam minimalna stawka wynosi 261 euro

06/03/2018

Dziennikarka, która od lat zajmuje się analizowaniem bieżących informacji z kraju i ze świata. Autorka najnowszych wiadomości, promocji pożyczkowych oraz publikacji na blogu. Zarządza mediami społecznościowymi w serwisie.

Jakie dochody akceptują firmy pożyczkowe?

Firmy pożyczkowe wygrywają w drobnych pożyczkach Statystyczne w Polsce żyje się coraz lepiej. Nie mniej jednak firmy pożyczkowe z miesiąca na miesiąc odnotowują wzrost wniosków o pożyczki. Wraz ze wzrostem zarobków rosną również ceny artykułów żywnościowych i paliwa. Statystycznie jest niby lepiej, ale w ogólnym rozrachunku dużo się nie zmieniło.

Jak sfinansować zakup samochodu

Zastanawiasz się jak sfinansować zakup samochodu? Zakup samochodu to dość ważna decyzja z którą co jakiś przychodzi nam się zmierzyć. Niektórzy planują kupno swojego pierwszego auta, inni wymieniają obecne na lepszy model. Samochody dość mocno ułatwiają nam codzienne życie. Pozwalają nam zaoszczędzić sporo czasu jak również pozwalają nam na niezależność. Nie trzeba czekać na przystankach

Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt hipoteczny?

Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt hipoteczny? O tym w dzisiejszym wpisie. Postaramy się odpowiedzieć na jedno z najczęściej zadawanych pytań. Zanim jednak przejdziemy do wyliczania i wskazywana w jakim banku najłatwiej dostaniem kredyt hipoteczny przyjrzyjmy się na co jeszcze powinniśmy zwrócić uwagę.