fbpx

Po co zakładać konto w BIK?

Konto w BIK może przydać się każdemu

Nie wiadomo tylko kiedy. Przypomnijmy, że BIK to Biuro Informacji Kredytowej – podmiot założony przez Związek Banków Polskich. Ma na celu gromadzić dane z wszystkich banków, SKOK-ów i niektórych poza bankowych firm pożyczkowych. Jakie dane są gromadzone? Chodzi głównie o przedsiębiorstwo założone przez Związek Banków Polskich i prywatne banki, którego zadaniem jest gromadzenia danych dotyczących historii kredytowej klientów. BIK gromadzi takie dane jak ilość zaciągniętych zobowiązań, wysokość zadłużenia, terminowość spłaty. Banki i SKOK-i wykorzystują dane z bazy BIK, aby określić naszą zdolność i wiarygodność kredytową. Po co zakładać konto w BIK? Założenie konta w BIK daje nam możliwość prześledzenia naszej historii kredytowej. Tworząc konto w BIK możemy zawczasu zadbać o naszą zdolność kredytową.

Sprawdź jak zbudować dobrą historię kredytową

Jeśli mieliśmy trudności w spłacie naszych zobowiązań, a miało to miejsce już jakiś czas temu wówczas możemy też napisać do BIK wniosek o usunięcie tych danych. O usunięcie wpisu dotyczącego np. pożyczki gotówkowej, z którą mieliśmy problemy możemy wystąpić po 5 latach po wygaśnięciu zobowiązania.

Konto w BIK będzie również przydatne, aby monitorować czy nikt nie zaciągnął na nasze dane chwilówki czy pożyczki gotówkowej. Szczególnie wart o tym pamiętać, jeśli utracimy bądź skradzione zostaną nam dokumenty.

Jak założyć konto w BIK?

Założenie konta w BIK jest równie proste co założenie konta osobistego przez Internet. Cała procedura dostępna jest online. Jedyne czego będziemy potrzebowali to konta bankowego, które jest zarejestrowane na nasze dane oraz zdjęcie dowodu osobistego.

  1. Wypełniamy formularz rejestracyjny dostępny tutaj.
  2. Dodajemy zdjęcie dowodu osobistego.
  3. Wykonujemy przelew identyfikujący. Uwaga dane w przelewie muszą być zgodne z wypełnionym formularzem.
  4. Należy potwierdzić założenie konta za pomocą linku przesłanego w wiadomości mailowej.
  5. Po kliknięciu klinka konieczne będzie wprowadzenie kodu autoryzacyjnego SMS.
  6. Ostatnim krokiem jest ustanowienie hasła do logowania.

Do wyboru mamy trzy rodzaje kont. Darmowe konto próbne, które umożliwia otrzymywanie alertów zawiązanych z historią kredytową oraz pobranie wersji próbnej profilu kredytowego. Darmowe konto podstawowe pozwala na aktywowanie alertów BIK chroniących użytkownika przez próbami wyłudzenia kredytu oraz pozwala na płatne generowanie raportu własnej historii kredytowej. Ostatnim jest Konto Premium, które oprócz alertów daje nam możliwość uzyskania dwunastu raportów wraz z oceną punktową. Koszt to 79 zł rocznie.

Dziennikarka, która od lat zajmuje się analizowaniem bieżących informacji z kraju i ze świata. Autorka najnowszych wiadomości, promocji pożyczkowych oraz publikacji na blogu. Zarządza mediami społecznościowymi w serwisie.

Dopłaty do czynszu mieszkań

Dopłaty do czynszu mieszkań od 2019 roku Już niedługo Polacy będą mogli korzystać z dopłat do czynszów w ramach programu Mieszkanie Plus. Dopłaty zostały uregulowane w specjalnej ustawie o pomocy państwa w ponoszeniu wydatków mieszkaniowych w pierwszych latach najmu mieszkania. Dopłaty do czynszu będą mogły otrzymać osoby, których nie stać na wynajem lub zakup mieszkania

Kredyt czy pożyczkę ma prawie połowa Polaków

Społeczeństwo na dorobku Biuro Informacji Kredytowej podało, ze kredyt czy pożyczkę zaciągniętą w banku komercyjnym, banku spółdzielczym, SKOK-u lub w firmie pożyczkowej ma ponad 15 mln Polaków. W kraju widać, że żyje się lepiej lecz duża część samochodów, mieszkań czy sprzętu RTV jest kupowana na kredyt.

Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) – co to jest?

Komisja Nadzoru Finansowego czyli w skrócie KNF to centralny organ administracji rządowej, który sprawuje nadzór nad rynkiem finansowym w Polsce.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *