Podwyżki dla nauczycieli realne?

Podwyżki dla nauczycieli wzbudzają wiele emocji

Zwycięstwo młodych lekarzy w walce o godne pensje zachęciło innych pracowników sektora publicznego do upomnienia się o podwyżki. Podwyżki dla nauczycieli już niedługo.

Ile zarabia nauczyciel? Minimalne wynagrodzenie nauczyciela stażysty to 1877 zł, a nauczyciela kontraktowego to 1923 zł. Widzimy zatem, że kwoty są niskie, jednak nie zapominajmy o wielu bonusach jakie niesie za sobą praca w szkole. Nauczyciele mają do dyspozycji bardzo długie wakacje, ferie oraz przerwy świąteczne. Dodając do tego ilość godzin pracy składającą się na etat (18 godzin + 2 godziny zajęć wyrównawczych tygodniowo) praca nie pochłania ich. Zaraz znajdą się osoby podnoszące pracę z klasówkami i przygotowanie do lekcji. Ok – średnio raz na dwa tygodnie nauczyciel robi sprawdzian w trzech klasach, które uczy. Sprawdzanie prac zajmuje mu ok. 2 godzin. Do tego dochodzą wywiadówki – 5 w roku (od 45 minut do 1,5 godz.) Nadal bardzo dużo brakuje do 40 godzin tygodniowego klasycznego etatu. Zostawmy jednak rozliczanie czasu pracy nauczycieli przejdźmy dalej do ich wynagrodzeń.

Ile naprawdę dostaną nauczyciele?

Podwyżki dla nauczycieli są realne? Tak, o nauczycielach nie zapomniano. Niestety zaplanowane zwiększenie wynagrodzeń jest dalekie od oczekiwań tej grupy zawodowej. Podwyżka realnie ma wynieść jedynie 1,45 proc zamiast obiecywanych 5 proc.  Na papierze rzeczywiście jest 5 proc, ale jeśli weźmiemy pod uwagę inflację na poziomie 2,3 proc i brak wyrównania za pierwszy kwartał 2018 wychodzi wskaźniki 1,45 proc. Podwyżki mają być uruchomione od 1 kwietnia.

Nawet takie wyliczenia bez wyrównania spędzają sen z powiek władzom samorządowym. Kwietniowe podwyżki dadzą mocno po kieszeni. Jak wyliczyli samorządowcy brakuje 600 mln zł. Skąd taki problem? Rząd nie przewidział tych wydatków? Winę za tą sytuację ponosi dziwaczny system finansowania szkolnictwa. Pieniądze idą za uczniami, a nie są rozliczane per etat nauczyciela.  Mimo zwiększenia subwencji dla samorządów na edukację niczego to nie zmienia. Jak wskazuje Ministerstwo Edukacji Narodowej brak pieniędzy może być wynikiem kiepskiego zarządzania. Argumentem jest to, że liczba uczniów spadła, a etatów nauczycielskich już nie.

Trudne zadanie stoi zatem przed władzami lokalnymi. Będą musieli przesuwać środki w budżecie lub niestety część nauczycieli zwolnić. Reforma edukacji na całego!

29/03/2018

Dziennikarka, która od lat zajmuje się analizowaniem bieżących informacji z kraju i ze świata. Autorka najnowszych wiadomości, promocji pożyczkowych oraz publikacji na blogu. Zarządza mediami społecznościowymi w serwisie.

Pożyczka dla nauczyciela

Pożyczka dla nauczyciela jest w stałej ofercie Nauczyciele to duża grupa zawodowa, która ciągle musi walczyć o lepsze wynagrodzenia. Każdy myśli, że to łatwa praca, ale mało osób pali się do tego aby samemu zostać nauczycielem

Jak sfinansować szkolną wyprawkę?

Za chwilę nowy rok szkolny, a z nim spore wydatki Wakacje dobiegają końca, dlatego wielu rodziców już myśli o zbliżającym się roku szkolnym i związanym z nim wydatkami na szkolną wyprawkę. Według badań przeprowadzonych przez CBOS w rodzice średnio wydajną wyprawkę szkolną około 828 złotych w przeliczeniu na jedno dziecko.

Jak planować domowy budżet?

Po co w ogóle planować wydatki Większość Polaków pracuje na etacie otrzymując wynagrodzenie raz w miesiącu. Z pensji mamy do opłacenia czynsz, rachunki, jedzenie i wiele innych. Planowanie budżetu miesięcznego pozwoli nam na utrzymanie dyscypliny finansowej oraz nauczy nas oszczędności. Dzięki rozsądnemu gospodarowaniu będziemy mogli zbudować swój spadochron finansowy.