Polacy toną w długach

Polacy ciągle pożyczają i toną w długach

Bardzo łatwy dostęp do pożyczek i kredytów powoduje, że wiele osób zanim się zastanowi już ma pieniądze na koncie. Zaległości Polaków wynikające właśnie z nieterminowego regulowania pożyczek, alimentów czy rachunków sięgają już prawie 71 mld zł. Zgodnie z tym co podaje Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor oraz BIK przez pierwsze pół roku kwota zaległości wzrosła o 6,5 mld zł. Polacy toną w długach.

Zgodnie z raportem średni dług niesolidnego pożyczkobiorcy wynosi już 26 tys. złotych. Porównując to do poprzedniego kwartału odnotowuje się wzrost o ponad 1,5 tys. zł Standardowo największe zaległości mają mieszkańcy województwa Mazowieckiego – 35 200 zł (wzrost o 3 632 zł). W dalszej kolejności niechlubnego rankingu uplasowały się Zachodniopomorskie – 27 701 zł (wzrost o 3 556 zł), Małopolskie – 27 620 zł (wzrost o 787 zł) oraz Pomorskie – 26 621 zł (wzrost o 1 137 zł).

Poniżej średniej krajowej są mieszkańcy województw świętokrzyskiego jak i warmińsko-mazurskiego – odpowiednio 21 305 zł i 21 261 zł.

Jakie zadłużenie mają rekordziści?

BIG InfoMonitor wskazał, że lista dziesięciu najbardziej zadłużonych zmieniła się o jedną osobę. Do rankingu dołączyła 36-letnia kobieta z Mazowsza, która ma do spłaty 36 mln zł !. To jeszcze mało w porównaniu z 62-letnim rekordzistą z Lubelskiego, którego zobowiązania wraz z odsetkami wynoszą 68 mln zł.

Patrząc na najbardziej zadłużone osoby w poszczególnych województwach nie ma wśród nich żadnej kobiety. Zaraz po rekordziście z Lubelskiego mamy dłużnika z Podkarpacia, województwa, w którym paradoksalnie odsetek niesolidnych dłużników jest jednym z najniższych w kraju. Na trzecim znalazł się mieszkaniec Mazowsza, a na czwartym mężczyzna z Dolnego Śląska. Listę wojewódzkich dłużników rekordzistów zamyka mieszkaniec Świętokrzyskiego, ze „skromnym” długiem opiewającym na 6 mln zł.

Pomijając rekordzistów ze spłatą długu najwięcej problemów mają osoby dojrzałe. W porównaniu z ostatnim okresem najbardziej wzrosło zadłużenie osób po 50-tce (wzrost o 2 093 zł) a także osób w wieku 45-54 lat (wzrost o 2 085 zł).

30/08/2018

Dziennikarka, która od lat zajmuje się analizowaniem bieżących informacji z kraju i ze świata. Autorka najnowszych wiadomości, promocji pożyczkowych oraz publikacji na blogu. Zarządza mediami społecznościowymi w serwisie.

Pożyczka w weekend

Pożyczka w weekend – gdzie dostaniemy gotówkę? Osoby potrzebujące szybkiego wsparcia finansowego nie zawsze mogą czekać do poniedziałku. Czasami jest tak, że mamy okazję coś atrakcyjnie kupić a jest akurat weekend. Nie byliśmy przygotowani na tak duży wydatek i nie zadbaliśmy o gotówkę.

Kiedy nasze dane trafiają do BIK?

Kiedy nasze dane trafiają do BIK Większość osób, które korzystały z kredytów czy pożyczek słyszało BIK-u. Zazwyczaj to właśnie na podstawie tej bazy banki oraz część firm pożyczkowych weryfikuje naszą zdolność i wiarygodność kredytową. Dużo osób uważa, że nasze dane do BIK trafiają tylko wówczas, kiedy nie spłacamy naszych zobowiązań i popadamy w zadłużenie

Młodzi mają problemy ze spłatą pożyczek

Coraz więcej młodych nie spłaca swoich zobowiązań Jak podaje Krajowy Rejestr Długów już ponad 630 tys. osób między 25. a 35. rokiem życia nie spłaca zaciągniętych pożyczek i kredytów. Średni dług młodego Polaka to 10,3 tys. zł. Dlaczego młodzi mają problemy ze spłatą pożyczek? Czy to problemy związane z pracą? Może pochopne decyzje?