Polacy trzymają oszczędności w skarpecie

Oszczędności w skarpecie trzyma więcej Polaków

niż mogłoby nam się wydawać. Wbrew temu co mówią raporty o finansach Polaków – wcale nie jest tak źle. Dużo pożyczamy, dużo wydajemy, ale też całkiem sporo odkładamy. Wynika to z tego, że większość z nas nauczona jest szacunku do pieniądza. Kapitalizm i wszystkie jego dobrodziejstwa nie spowodowały, że zapomnieliśmy o tym co było kiedyś. Pieniądz miał małą wartość, towarów nie było, więc gotówkę składowaliśmy najczęściej w domu. Pieniądze nie pracowały na siebie, a tylko traciły na wartości. To jednak było silniejsze niż powierzenie swoich oszczędności w ręce Państwowego banku. Jak wygląda to teraz? Czy nadal trzymamy oszczędności w skarpecie?

Dwa biliony złotych

Tyle pieniędzy zaoszczędzili Polacy – wskazuje Narodowy Bank Polski. Bogacimy się szybko, lecz nie wszyscy. Najszybciej zyskują przedsiębiorcy oraz kadra kierownicza w dużych korporacjach. Wynik podnoszą również osoby, które posiadają akcje i udziały w funduszach inwestycyjnych, które mają największą stopę zwrotu. Porównując nasze oszczędności z roku ubiegłego to wzbogaciliśmy się aż o 114 miliardów złotych!

Z pośród wskazanych dwóch bilionów złotych – 600 miliardów złotych trzymamy na nieoprocentowanych depozytach – czyli kontach bankowych, oraz w domu. Jeśli pieniądze nie przynoszą zysku to tracą na wartości. Popularnie mówi się na to oszczędności w skarpecie. Wiemy, że operujemy dzisiaj na gigantycznych liczbach, ale wyobraźcie sobie gdyby te 600 miliardów włożyć na zwykłą lokatę 1,5 proc. To zysk wyniósłby 10 miliardów złotych!

najlepsze lokaty 2018

Jak oszczędzają na Zachodzie Europy?

Nasi sąsiedzi z Zachodu mają nieco większe doświadczenie w oszczędzaniu i pomnażaniu swoich oszczędności. Nie dotknął ich ustrój komunistyczny, a zaufanie do bankowości było budowane przez pokolenia. Jak zatem oszczędzają? W Niemczech i w Anglii najwięcej osób korzysta z oszczędzania w ramach polis i programów emerytalnych. Popularne są również obligacje. Zarówno te państwowe jak również emitowane przez spółki giełdowe. Najmniejsza ilość gotówki jest trzymana na nieoprocentowanych rachunkach bankowych. To zazwyczaj środki na bieżące wydatki czy przyjemności.

Starajmy się zatem interesować częściej naszymi finansami i wybierać chociażby najbezpieczniejsze lokaty, które mogą nam przynieść do 4% zysku. Wiele banków nie wymaga otwierania dodatkowych kont bankowych ani wizyt w oddziale. Wszystkie formalności można załatwić przez Internet. Najlepsze lokaty znajdziesz w naszym rankingu dostępnym tutaj.

Kiedy nasze dane trafiają do BIK?

Kiedy nasze dane trafiają do BIK Większość osób, które korzystały z kredytów czy pożyczek słyszało BIK-u. Zazwyczaj to właśnie na podstawie tej bazy banki oraz część firm pożyczkowych weryfikuje naszą zdolność i wiarygodność kredytową. Dużo osób uważa, że nasze dane do BIK trafiają tylko wówczas, kiedy nie spłacamy naszych zobowiązań i popadamy w zadłużenie

Ile zarabia policjant?

Kto może zostać policjantem? Większość chłopców i część dziewczyn w dzieciństwie marzy żeby zostać policjantem. W miarę jak dorastają i poznają nowe możliwości przestają się interesować tym zawodem. Niektórzy jednak nie rezygnują z dziecięcych marzeń i dążą do osiągnięcia celu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *