Polacy trzymają oszczędności w skarpecie

Oszczędności w skarpecie trzyma więcej Polaków

niż mogłoby nam się wydawać. Wbrew temu co mówią raporty o finansach Polaków – wcale nie jest tak źle. Dużo pożyczamy, dużo wydajemy, ale też całkiem sporo odkładamy. Wynika to z tego, że większość z nas nauczona jest szacunku do pieniądza. Kapitalizm i wszystkie jego dobrodziejstwa nie spowodowały, że zapomnieliśmy o tym co było kiedyś. Pieniądz miał małą wartość, towarów nie było, więc gotówkę składowaliśmy najczęściej w domu. Pieniądze nie pracowały na siebie, a tylko traciły na wartości. To jednak było silniejsze niż powierzenie swoich oszczędności w ręce Państwowego banku. Jak wygląda to teraz? Czy nadal trzymamy oszczędności w skarpecie?

Dwa biliony złotych

Tyle pieniędzy zaoszczędzili Polacy – wskazuje Narodowy Bank Polski. Bogacimy się szybko, lecz nie wszyscy. Najszybciej zyskują przedsiębiorcy oraz kadra kierownicza w dużych korporacjach. Wynik podnoszą również osoby, które posiadają akcje i udziały w funduszach inwestycyjnych, które mają największą stopę zwrotu. Porównując nasze oszczędności z roku ubiegłego to wzbogaciliśmy się aż o 114 miliardów złotych!

Z pośród wskazanych dwóch bilionów złotych – 600 miliardów złotych trzymamy na nieoprocentowanych depozytach – czyli kontach bankowych, oraz w domu. Jeśli pieniądze nie przynoszą zysku to tracą na wartości. Popularnie mówi się na to oszczędności w skarpecie. Wiemy, że operujemy dzisiaj na gigantycznych liczbach, ale wyobraźcie sobie gdyby te 600 miliardów włożyć na zwykłą lokatę 1,5 proc. To zysk wyniósłby 10 miliardów złotych!

Jak oszczędzają na Zachodzie Europy?

Nasi sąsiedzi z Zachodu mają nieco większe doświadczenie w oszczędzaniu i pomnażaniu swoich oszczędności. Nie dotknął ich ustrój komunistyczny, a zaufanie do bankowości było budowane przez pokolenia. Jak zatem oszczędzają? W Niemczech i w Anglii najwięcej osób korzysta z oszczędzania w ramach polis i programów emerytalnych. Popularne są również obligacje. Zarówno te państwowe jak również emitowane przez spółki giełdowe. Najmniejsza ilość gotówki jest trzymana na nieoprocentowanych rachunkach bankowych. To zazwyczaj środki na bieżące wydatki czy przyjemności.

Starajmy się zatem interesować częściej naszymi finansami i wybierać chociażby najbezpieczniejsze lokaty, które mogą nam przynieść do 4% zysku. Wiele banków nie wymaga otwierania dodatkowych kont bankowych ani wizyt w oddziale. Wszystkie formalności można załatwić przez Internet.

29/04/2018

Dziennikarka, która od lat zajmuje się analizowaniem bieżących informacji z kraju i ze świata. Autorka najnowszych wiadomości, promocji pożyczkowych oraz publikacji na blogu. Zarządza mediami społecznościowymi w serwisie.

10 sprawdzonych sposobów na oszczędzanie

10 sprawdzonych sposobów na oszczędzanie - negocjuj kredyt hipoteczny, skonsoliduj zobowiązania, zmień konto bankowe i wiele innych

Kiedy zacząć odkładać na emeryturę?

Czy Polacy oszczędzają na emeryturę? Jak wynika z badań aż 70 proc. naszych rodaków wierzy, że emerytura państwowa pozwoli im na normalne życie. Sonda przeprowadzona przez TNS Polska pokazała, że mniej niż 5 proc. osób w wieku 25-45 lat oszczędza na starość.

Czy warto zakładać lokatę?

Osoby regularnie oszczędzające od dłuższego czasu zastanawiają się czy warto zakładać lokatę. Polacy chętnie korzystają z tej formy oszczędzania w związki z czym Banki mają bardzo dużo naszych pieniędzy. Dochodzi do tego fakt, że kredytów i pożyczek w bankach bierzemy stosunkowo mało