Czy warto zakładać lokatę?

Osoby regularnie oszczędzające

od dłuższego czasu zastanawiają się czy warto zakładać lokatę. Polacy chętnie korzystają z tej formy oszczędzania w związki z czym Banki mają bardzo dużo naszych pieniędzy. Dochodzi do tego fakt, że kredytów i pożyczek w bankach bierzemy stosunkowo mało. Rosnąca konkurencja na rynku firm pożyczkowych sprawia, że mniejsze kwoty czasami bardziej się opłaca pożyczyć nie w banku. Bankowcy jednak nie narzekają. Mają swój sposób na pomnażanie pieniędzy. Rozwiązanie jest bardzo proste – banki kupują obligacje skarbu państwa za pieniądze, które zdeponowali klienci i już zarabiają na odsetkach!

Nadmiar środków jakimi dysponują instytucje finansowe doprowadził do sytuacji, w której odsetki są niższe niż inflacja. Dotyczy to głównie lokat długoterminowych za które banki oferują średnio 1,5%. Dla porównania inflacja w styczniu wynosiła 1,9%. Co to oznacza w praktyce? Pieniądze jakie włożymy na lokatę będą miały mniejsza siłę nabywczą. Gdybyśmy je wydali teraz moglibyśmy kupić za nie więcej towaru niż po dwóch latach trzymania ich na lokacie.

Czy warto zakładać lokatę?

Odpowiedź wcale nie jest oczywista! Jeśli chodzi o oszczędzanie krótkoterminowe to lokaty nadal oferują najlepszą stopę zwrotu w stosunku do ryzyka jakie niosą. Natomiast osoby szukające lepszych rozwiązań na oszczędzanie długoterminowe powinni się zainteresować obligacjami skarbowymi. Dwuletnie papiery można kupić z oprocentowaniem stałym 2,1%, trzyletnie na 2,2% lub czteroletnie  na 2,4% w skali roku. Jakie są minusy? W przypadku obligacji dwuletnich odsetki płacone są dopiero po dwóch latach. Papiery wartościowe z dłuższym okresem oferują wypłatę zysku co sześć miesięcy.

Najlepsze lokaty krótkoterminowe do 10 tys. zł

Odpowiadając dale czy warto zakładać lokatę. Banki zastrzegają różne oprocentowanie w zależności od wysokości depozytu, dlatego przed ulokowaniem środków należy sprawdzić czy dla naszej kwoty akurat ten bank oferuje najlepsze oprocentowanie. Dodatkowo warto sprawdzić, czy nie trzeba dobierać innych produktów do lokaty. Poniżej zestawienie top 3 lokat do 10 tys. zł bez dodatkowych zobowiązań lub z darmowym kontem osobistym

  1. Nest Lokata Witaj od Nest Banku – 4%
  2. Lokata bezkarna – BGŻ Optima – 3,5%
  3. Lokata Happy – Idea Bank – 3,5%

Kredyt konsolidacyjny online

Kredyt konsolidacyjny online Kredyt konsolidacyjny online nie należy do najpopularniejszych produktów finansowych w Polsce. Większość osób zaciąga pożyczkę czy kredyt i potem tylko reguluje miesięczne zobowiązania. Korzystając z kilku pożyczek branych w różnych okresach najprawdopodobniej będziemy mieli różne warunki spłaty. Płacenie jednej większej raty w miesiącu może okazać się dużo wygodniejsze i tańsze.

Pożyczki bez zaświadczeń o dochodach

Pożyczki bez zaświadczeń o dochodach Na rynku jest wiele produktów finansowych, które dedykowane są różnym grupom społecznym. Możemy spotkać pożyczki dla nauczycieli, dla górników czy pożyczki dla studentów. Coraz popularniejsze stają się pożyczki dla seniorów. Największe jednak zainteresowanie budzą jednak pożyczki bez zaświadczeń o dochodach. Sporo osób szuka bowiem pożyczek, które otrzymają bez przedstawiania dodatkowych

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *