Czy warto zakładać lokatę?

Osoby regularnie oszczędzające

od dłuższego czasu zastanawiają się czy warto zakładać lokatę. Polacy chętnie korzystają z tej formy oszczędzania w związki z czym Banki mają bardzo dużo naszych pieniędzy. Dochodzi do tego fakt, że kredytów i pożyczek w bankach bierzemy stosunkowo mało. Rosnąca konkurencja na rynku firm pożyczkowych sprawia, że mniejsze kwoty czasami bardziej się opłaca pożyczyć nie w banku. Bankowcy jednak nie narzekają. Mają swój sposób na pomnażanie pieniędzy. Rozwiązanie jest bardzo proste – banki kupują obligacje skarbu państwa za pieniądze, które zdeponowali klienci i już zarabiają na odsetkach!

Nadmiar środków jakimi dysponują instytucje finansowe doprowadził do sytuacji, w której odsetki są niższe niż inflacja. Dotyczy to głównie lokat długoterminowych za które banki oferują średnio 1,5%. Dla porównania inflacja w styczniu wynosiła 1,9%. Co to oznacza w praktyce? Pieniądze jakie włożymy na lokatę będą miały mniejsza siłę nabywczą. Gdybyśmy je wydali teraz moglibyśmy kupić za nie więcej towaru niż po dwóch latach trzymania ich na lokacie.

Czy warto zakładać lokatę?

Odpowiedź wcale nie jest oczywista! Jeśli chodzi o oszczędzanie krótkoterminowe to lokaty nadal oferują najlepszą stopę zwrotu w stosunku do ryzyka jakie niosą. Natomiast osoby szukające lepszych rozwiązań na oszczędzanie długoterminowe powinni się zainteresować obligacjami skarbowymi. Dwuletnie papiery można kupić z oprocentowaniem stałym 2,1%, trzyletnie na 2,2% lub czteroletnie  na 2,4% w skali roku. Jakie są minusy? W przypadku obligacji dwuletnich odsetki płacone są dopiero po dwóch latach. Papiery wartościowe z dłuższym okresem oferują wypłatę zysku co sześć miesięcy.

Najlepsze lokaty krótkoterminowe do 10 tys. zł

Odpowiadając dale czy warto zakładać lokatę. Banki zastrzegają różne oprocentowanie w zależności od wysokości depozytu, dlatego przed ulokowaniem środków należy sprawdzić czy dla naszej kwoty akurat ten bank oferuje najlepsze oprocentowanie. Dodatkowo warto sprawdzić, czy nie trzeba dobierać innych produktów do lokaty. Poniżej zestawienie top 3 lokat do 10 tys. zł bez dodatkowych zobowiązań lub z darmowym kontem osobistym

  1. Nest Lokata Witaj od Nest Banku – 4%
  2. Lokata bezkarna – BGŻ Optima – 3,5%
  3. Lokata Happy – Idea Bank – 3,5%
14/03/2018

Ekonomista z wieloletnim doświadczeniem w bankowości i finansach. Od lat śledzi to co dzieje się na rynku aby oceny pożyczek i kredytów były na najwyższym poziomie. Ekspert z zakresu bankowości i finansów osobistych.

10 sprawdzonych sposobów na oszczędzanie

10 sprawdzonych sposobów na oszczędzanie - negocjuj kredyt hipoteczny, skonsoliduj zobowiązania, zmień konto bankowe i wiele innych

Bankomat zatrzymał kartę – co zrobić?

Ci zrobić jak bankomat zatrzymał kartę? Utrata karty może się wiązać z wieloma problemami – zwłaszcza jeśli jest weekend a my nie mamy gotówki, ani aplikacji bankowej z systemem BLIK.

Ile kosztuje kurs na prawo jazdy?

Prawo jazdy to kosztowny dokument Prawo jazdy jest w dzisiejszym świecie praktycznie niezbędne. Uzyskanie uprawnień do kierowania samochodem może nam pomóc w znalezieniu pracy, czy jej zmianie na lepszą. Oprócz tego prawo pozwala nam zaoszczędzić dużo czasu i po prostu ułatwia nam życie. Zastanawiasz się ile kosztuje kurs na prawo jazdy i jak go sfinansować? Read more about Ile kosztuje kurs na prawo jazdy?