Procent składany czyli lepsze oszczędzanie

Oszczędzanie i procent składany

Procent składany to jedna z największych tajemnic oszczędzania o której nie wiele osób mówi. Warto jednak przyjrzeć mu się z bliska, bo właśnie dzięki niemu możemy sporo zyskać. Jeśli oszczędzamy regularnie i długofalowo to wybór odpowiedniej lokaty może być kluczowy i zmaksymalizować nasze zyski.

Każdy dobrze wie, że jeśli odkładamy pieniądze na lokatę lub trzymamy je na kontach oszczędnościowych bank nalicza nam od wpłaconego kapitału odsetki. Jeśli nie wypłacimy pieniędzy po terminie na jaki zawarliśmy lokatę, a jej wkład wraz z naliczonymi odsetkami przeznaczymy na kolejną lokatę wówczas mówimy o procencie składanym. Aby lepiej zrozumieć procent składany  zobaczcie jak wygląda to na przykładzie. Jeśli wpłacasz 10 000 zł na lokatę z 5 proc to po roku otrzymasz od banku 50 zł minus podatek. Przeznaczając zatem 10 050 zł na kolejny rok Twój kapitał pracuje już w wysokości 10 050 a nie 10 000 jak wcześniej.

Sposób działania procentu składanego przypomina trochę zasadę kuli śnieżnej. Im dłużej toczymy ją po śniegu tym robi się większa. Z oszczędzaniem jest podobnie. Im dłużej oszczędzamy tym zyskujemy więcej. Większą stabilność finansową oraz większe odsetki.

Przemyślane oszczędzanie się opłaca

Wiele osób trzyma swoje oszczędności w przysłowiowej skarpecie lub na pierwszej lepszej lokacie jaką zaproponuje bank w którym mamy konto osobiste. Jeśli jednak podjęlibyśmy nieco wysiłku i sprawdzali chociażby rankingi lokat, które możemy założyć przez Internet to moglibyśmy zyskać dużo więcej.  W większości przypadków założenie nowej lokaty to zaledwie kilka minut. Czy zatem nie warto poświęcić kilku chwil, aby dostać dwu a nawet trzykrotnie większy procent? Odpowiedź jest oczywista.

Malkontenci powiedzą, że różnice w oprocentowaniu są tak niewielkie, że nie ma sensu co chwila zmieniać banku. Jeśli jednak na takich bezpłatnych i szybkich operacjach możemy zyskać nawet kilkaset złotych rocznie to chyba „wysiłek” jest warty rozważenia. Zwłaszcza, że korzystając chociażby z rankingów to wystarczy nacisnąć przycisk „złóż wniosek” i wypełnić krótki formularz na stronie banku.

 

11/07/2018

Dziennikarka, która od lat zajmuje się analizowaniem bieżących informacji z kraju i ze świata. Autorka najnowszych wiadomości, promocji pożyczkowych oraz publikacji na blogu. Zarządza mediami społecznościowymi w serwisie.

Pożyczka dla bezrobotnych online

Pożyczka dla bezrobotnych stała się możliwa. Co jednak kryje się pod tym pojęciem? Czy jeśli nie masz jakichkolwiek dochodów to możesz się starać o pożyczkę?

10 sprawdzonych sposobów na oszczędzanie

10 sprawdzonych sposobów na oszczędzanie - negocjuj kredyt hipoteczny, skonsoliduj zobowiązania, zmień konto bankowe i wiele innych

Czy warto zakładać lokatę?

Osoby regularnie oszczędzające od dłuższego czasu zastanawiają się czy warto zakładać lokatę. Polacy chętnie korzystają z tej formy oszczędzania w związki z czym Banki mają bardzo dużo naszych pieniędzy. Dochodzi do tego fakt, że kredytów i pożyczek w bankach bierzemy stosunkowo mało