Przedawnienie mandatu – kiedy nie trzeba płacić?

Nikt nie lubi płacić mandatów, sprawdzamy kiedy nie zapłacimy

Mandat to przykra konsekwencja, która dotknęła lub kiedyś dotknie większości z nas. Ukarani możemy być za przekroczenie prędkości, przejście na czerwonym świetle czy jazdę bez biletu. W dzisiejszym wpisie przedawnienie mandatu wskażemy Wam kiedy poszczególne mandaty się przedawniają. Konsekwencją przedawnienia jest to, że kara nałożona w formie mandatu wygasa i nie jesteśmy zobowiązani do zapłaty. Do niedawna mandaty przedawniały się z upływem roku od ich wystawienia. Od jakiegoś czasu wprowadzono duże surowsze przepisy, które warto znać.

Przedawnienie mandatu drogowego

Przedawnienie mandatu drogowego jest uzależnione od rodzaju tego mandatu oraz czy owym mandatem wszczęto postępowanie wobec ukaranego.

  • Mandat kredytowy: jest najczęściej nakładanym i na jego płatność mamy 7 dni. Przedawnienie mandatu kredytowego następuje po 3 latach od jego wydania. W tym czasie z tytułu nie opłacenia mandatu wobec ukaranego może być prowadzone postępowanie komornicze czy skarbowe.
  • Mandat zaoczny/ mandat z fotoradaru: wydawany, gdy na miejscu zdarzenia nie zastano sprawcy, ale wykryto go. Mandat zaoczny wystawiany jest na przykład w oparciu o zapisy z fotoradarów. Mandaty te nie stają się prawomocne, dopóki się ich nie zapłaci. W przypadku braku zapłaty możemy być ścigani tylko w trybie procesowym za samo popełnienie wykroczenia. Termin przedawnienia mandatu zaocznego wynosi rok, pod warunkiem, że nie zostanie wobec nas wszczęte postępowanie. Jeśli natomiast postępowanie zostanie wszczęte to mandat przedawni się po upływie 2 lat.

Przedawnienie mandatu – „brak bileciku parkingowego”

W przypadku parkowania na płatnym parkingu brak wykupienia bileciku lub dłuższy postój niż zadeklarowaliśmy może nas słono kosztować. Kara za naruszenie zasad parkingu nie jest stricte mandatem i fachowo nazywa się należnością cywilnoprawną.  Stając samochodem na płatnym parkingu zawieramy umowę parkowania z jego właścicielem. Tymsamym zgadzamy się na jej warunki  tj. opłatę za parkowanie.  W przypadku  nieopłacenia parkingu lub przekroczenia deklarowanego czasu możemy zostać wezwani do zapłaty  przez 5 lat od końca roku kalendarzowego, w którym zaistniało zdarzenie.

Przedawnienie mandatu z komunikacji miejskiej

Powszechnie znany mandat z komunikacji miejskiej uregulowany jest Prawem przewozowym. Sprawdzenie biletu to bowiem kontrola umowy jaką zawarliśmy z przewoźnikiem wsiadając do autobusu, czy tramwaju. Mandat z komunikacji miejskiej przedawnia się z upływem 1 roku od chwili otrzymania. Czas ten może się wydłużyć do 10 lat. Jednak tylko wtedy, gdy przed upływem roku wszczęte zostanie postępowanie sądowe i uprawomocniony zostanie wyrok zobowiązujący nas do zapłaty kary.

08/08/2018

Dziennikarka, która od lat zajmuje się analizowaniem bieżących informacji z kraju i ze świata. Autorka najnowszych wiadomości, promocji pożyczkowych oraz publikacji na blogu. Zarządza mediami społecznościowymi w serwisie.

Jak sfinansować zakup samochodu

Zastanawiasz się jak sfinansować zakup samochodu? Zakup samochodu to dość ważna decyzja z którą co jakiś przychodzi nam się zmierzyć. Niektórzy planują kupno swojego pierwszego auta, inni wymieniają obecne na lepszy model. Samochody dość mocno ułatwiają nam codzienne życie. Pozwalają nam zaoszczędzić sporo czasu jak również pozwalają nam na niezależność. Nie trzeba czekać na przystankach

Ile kosztuje kurs na prawo jazdy?

Prawo jazdy to kosztowny dokument Prawo jazdy jest w dzisiejszym świecie praktycznie niezbędne. Uzyskanie uprawnień do kierowania samochodem może nam pomóc w znalezieniu pracy, czy jej zmianie na lepszą. Oprócz tego prawo pozwala nam zaoszczędzić dużo czasu i po prostu ułatwia nam życie. Zastanawiasz się ile kosztuje kurs na prawo jazdy i jak go sfinansować? Read more about Ile kosztuje kurs na prawo jazdy?

Ile zarabia policjant?

Kto może zostać policjantem? Większość chłopców i część dziewczyn w dzieciństwie marzy żeby zostać policjantem. W miarę jak dorastają i poznają nowe możliwości przestają się interesować tym zawodem. Niektórzy jednak nie rezygnują z dziecięcych marzeń i dążą do osiągnięcia celu.