Przedawnienie mandatu – kiedy nie trzeba płacić?

Nikt nie lubi płacić mandatów, sprawdzamy kiedy nie zapłacimy

Mandat to przykra konsekwencja, która dotknęła lub kiedyś dotknie większości z nas. Ukarani możemy być za przekroczenie prędkości, przejście na czerwonym świetle czy jazdę bez biletu. W dzisiejszym wpisie przedawnienie mandatu wskażemy Wam kiedy poszczególne mandaty się przedawniają. Konsekwencją przedawnienia jest to, że kara nałożona w formie mandatu wygasa i nie jesteśmy zobowiązani do zapłaty. Do niedawna mandaty przedawniały się z upływem roku od ich wystawienia. Od jakiegoś czasu wprowadzono duże surowsze przepisy, które warto znać.

Czytaj także: czy za długi można iść do więzienia?

Przedawnienie mandatu drogowego

Przedawnienie mandatu drogowego jest uzależnione od rodzaju tego mandatu oraz czy owym mandatem wszczęto postępowanie wobec ukaranego.

  • Mandat kredytowy: jest najczęściej nakładanym i na jego płatność mamy 7 dni. Przedawnienie mandatu kredytowego następuje po 3 latach od jego wydania. W tym czasie z tytułu nie opłacenia mandatu wobec ukaranego może być prowadzone postępowanie komornicze czy skarbowe.
  • Mandat zaoczny/ mandat z fotoradaru: wydawany, gdy na miejscu zdarzenia nie zastano sprawcy, ale wykryto go. Mandat zaoczny wystawiany jest na przykład w oparciu o zapisy z fotoradarów. Mandaty te nie stają się prawomocne, dopóki się ich nie zapłaci. W przypadku braku zapłaty możemy być ścigani tylko w trybie procesowym za samo popełnienie wykroczenia. Termin przedawnienia mandatu zaocznego wynosi rok, pod warunkiem, że nie zostanie wobec nas wszczęte postępowanie. Jeśli natomiast postępowanie zostanie wszczęte to mandat przedawni się po upływie 2 lat.

Przedawnienie mandatu – „brak bileciku parkingowego”

W przypadku parkowania na płatnym parkingu brak wykupienia bileciku lub dłuższy postój niż zadeklarowaliśmy może nas słono kosztować. Kara za naruszenie zasad parkingu nie jest stricte mandatem i fachowo nazywa się należnością cywilnoprawną.  Stając samochodem na płatnym parkingu zawieramy umowę parkowania z jego właścicielem. Tymsamym zgadzamy się na jej warunki  tj. opłatę za parkowanie.  W przypadku  nieopłacenia parkingu lub przekroczenia deklarowanego czasu możemy zostać wezwani do zapłaty  przez 5 lat od końca roku kalendarzowego, w którym zaistniało zdarzenie.

Przedawnienie mandatu z komunikacji miejskiej

Powszechnie znany mandat z komunikacji miejskiej uregulowany jest Prawem przewozowym. Sprawdzenie biletu to bowiem kontrola umowy jaką zawarliśmy z przewoźnikiem wsiadając do autobusu, czy tramwaju. Mandat z komunikacji miejskiej przedawnia się z upływem 1 roku od chwili otrzymania. Czas ten może się wydłużyć do 10 lat. Jednak tylko wtedy, gdy przed upływem roku wszczęte zostanie postępowanie sądowe i uprawomocniony zostanie wyrok zobowiązujący nas do zapłaty kary.

 

Rapida wniosek

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *