Przez raje podatkowe płacimy wyższe podatki

Raje podatkowe kojarzą się z czymś nadzwyczajnym

W filmach przedstawiane są najczęściej jako małe państewka położone gdzieś na Morzu Karaibskim. Tymczasem raje podatkowe to coś więcej niż tylko rajska wyspa z białym postkolonialnym budynkiem banku. Na całym świecie jest ich ponad 70 – zalicza się do nich m.in. Szwajcaria, Kajmany, Lichtenstein czy Panama. Niedawno Unia Europejska przedstawiła również czarną listę rajów podatkowych, które nie współpracują z nią w dziedzinie podatków. Z naszego punktu widzenia może to być bardziej wskazówka dla nieuczciwych podatników gdzie lokować pieniądze. Wśród 17 państw znalazły się: Korea Południowa, Samoa Amerykańskie, Bahrajn, Barbados, Grenada, Guam, Makau, Wyspy Marshalla, Mongolia, Namibia, Palau, Panama, Saint Lucia, Samoa, Trinidad i Tobago, a także Tunezja i Zjednoczone Emiraty Arabskie. Warto nadmienić, że za publikacją nie idą żadne sankcje.

 

Jak działają raje podatkowe?

Od płacenia wysokich podatków uciekają najbogatsi tego świata. Zwykły Kowalski nie ma tak naprawdę powodów, żeby szukać optymalizacji finansowej. Szara rzeczywistość to raczej szukanie wsparcia finansowego na bieżące wydatki niż żonglowanie przelewami. Przyjrzyjmy się jednak jak działa ten system.

pożyczki online

Raj podatkowy to cały kraj lub jego część (prowincja, stan, miasto) gdzie obowiązują specjalne przepisy fiskalno – skarbowe. Dzięki stosowaniu m.in. ulg i odliczeń podatkowych miejsca takie przyciągają zagraniczny kapitał. Jeśli rozszerzymy tę definicję o czasowość obowiązywania takich przepisów to wyjdzie nam, że do rajów podatkowych możemy zaliczyć nawet specjalne strefy ekonomiczne. Są one bowiem powoływane tymczasowo celem przyciągnięcia inwestorów, którzy w zamian za budowę fabryk czy sieci handlowych na danym terenie otrzymują specjalne warunki podatkowe a nawet zwolnienia z płacenia podatków.

 

Co by było bez rajów podatkowych?

Pieniądz podobno nie zna granic. Jeśli jednak zlikwidować wszystkie przywileje podatkowe obowiązujące w rajach podatkowych to świat wyglądałby trochę inaczej. Według ekspertów kwoty wytransferowane do rajów podatkowych to nawet 32 bln dol.! Wyobraźmy sobie, że gdyby odprowadzono wszystkie podatki od takiej kwoty to prawdopodobnie państwa z jakiego pochodzą pieniądze przestałyby mieć problem z zadłużeniem. Na przykład strefa euro z dłużnika netto stałaby się kredytodawcą netto. Brak dziury budżetowej w Polsce spowodowałby zmniejszenie podatków i prawdopodobnie zwiększenie świadczeń socjalnych. Zamiast 500 plus moglibyśmy dostawać 1000 plus.

Jak obniżyć ratę kredytu?

Mało kto myśl jak obniżyć ratę kredytu. Ba! Niektórzy nawet ją podwyższają, aby szybciej spłacić zobowiązanie.Czy to dobra decyzja? Sprawdź

Rodzice biorą pożyczki na dzieci

Wszyscy rodzice chcą jak najlepiej dla swoich dzieci. Czy jednak pożyczki branie pożyczek na dzieci to dobre rozwiązanie? Z raportu płatności konsumenckich Intrum Justitia wynika, ze aż 1/3 Polaków nie zawsze stać na zakup dodatkowych rzeczy dla swojego dziecka.

Statystyczny Polak ma 5,5 tys. długu

Zadłużenie Polaków cały czas rośnie Większość naszych rodaków dobrze ocenia swoje finanse i może dlatego tak wiele osób chętnie korzysta z pożyczek i kredytów. Zarobki bowiem się poprawiają, ale jeszcze nie na tyle aby większe zakupy robić za gotówkę. Rośnie za to zdolność kredytowa Polaków. Zakup nowej pralki czy samochodu nie stanowi już większego problemu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *