fbpx

Przez raje podatkowe płacimy wyższe podatki

Raje podatkowe kojarzą się z czymś nadzwyczajnym

W filmach przedstawiane są najczęściej jako małe państewka położone gdzieś na Morzu Karaibskim. Tymczasem raje podatkowe to coś więcej niż tylko rajska wyspa z białym postkolonialnym budynkiem banku. Na całym świecie jest ich ponad 70 – zalicza się do nich m.in. Szwajcaria, Kajmany, Lichtenstein czy Panama. Niedawno Unia Europejska przedstawiła również czarną listę rajów podatkowych, które nie współpracują z nią w dziedzinie podatków. Z naszego punktu widzenia może to być bardziej wskazówka dla nieuczciwych podatników gdzie lokować pieniądze. Wśród 17 państw znalazły się: Korea Południowa, Samoa Amerykańskie, Bahrajn, Barbados, Grenada, Guam, Makau, Wyspy Marshalla, Mongolia, Namibia, Palau, Panama, Saint Lucia, Samoa, Trinidad i Tobago, a także Tunezja i Zjednoczone Emiraty Arabskie. Warto nadmienić, że za publikacją nie idą żadne sankcje.

 

Jak działają raje podatkowe?

Od płacenia wysokich podatków uciekają najbogatsi tego świata. Zwykły Kowalski nie ma tak naprawdę powodów, żeby szukać optymalizacji finansowej. Szara rzeczywistość to raczej szukanie wsparcia finansowego na bieżące wydatki niż żonglowanie przelewami. Przyjrzyjmy się jednak jak działa ten system.

pożyczki online

Raj podatkowy to cały kraj lub jego część (prowincja, stan, miasto) gdzie obowiązują specjalne przepisy fiskalno – skarbowe. Dzięki stosowaniu m.in. ulg i odliczeń podatkowych miejsca takie przyciągają zagraniczny kapitał. Jeśli rozszerzymy tę definicję o czasowość obowiązywania takich przepisów to wyjdzie nam, że do rajów podatkowych możemy zaliczyć nawet specjalne strefy ekonomiczne. Są one bowiem powoływane tymczasowo celem przyciągnięcia inwestorów, którzy w zamian za budowę fabryk czy sieci handlowych na danym terenie otrzymują specjalne warunki podatkowe a nawet zwolnienia z płacenia podatków.

 

Co by było bez rajów podatkowych?

Pieniądz podobno nie zna granic. Jeśli jednak zlikwidować wszystkie przywileje podatkowe obowiązujące w rajach podatkowych to świat wyglądałby trochę inaczej. Według ekspertów kwoty wytransferowane do rajów podatkowych to nawet 32 bln dol.! Wyobraźmy sobie, że gdyby odprowadzono wszystkie podatki od takiej kwoty to prawdopodobnie państwa z jakiego pochodzą pieniądze przestałyby mieć problem z zadłużeniem. Na przykład strefa euro z dłużnika netto stałaby się kredytodawcą netto. Brak dziury budżetowej w Polsce spowodowałby zmniejszenie podatków i prawdopodobnie zwiększenie świadczeń socjalnych. Zamiast 500 plus moglibyśmy dostawać 1000 plus.

Dziennikarka, która od lat zajmuje się analizowaniem bieżących informacji z kraju i ze świata. Autorka najnowszych wiadomości, promocji pożyczkowych oraz publikacji na blogu. Zarządza mediami społecznościowymi w serwisie.

Polacy toną w długach przez pożyczki na życie

Podstawowe produkty jak mleko czy jaja osiągają tak wysokie ceny, że zaczynają być dobrami na które stać coraz mniej Polaków. Coraz popularniejsze są również pożyczki na życie

KRD czym jest i jak sprawdzać?

KRD czyli Krajowy Rejestr Długów To jedna z najpopularniejszych baz w Polsce. Do KRD wpisywane są nasze w przypadku problemów ze spłatą naszych zobowiązań. Krajowy Rejestr Długów służy głównie firmom pożyczkowym do weryfikacji naszej zdolności kredytowej. Z bazy tej korzystają także inne firmy z którymi mamy do czynienia na co dzień.

Ile kosztuje remont mieszkania?

Sprawdzamy ile kosztuje remont mieszkania Średnio co 10 lat Polacy remontują swoje mieszkania. Jedni decydują się na remonty generalne w trakcie których odnawiają wszystkie pomieszczenia. Inni z kolei wolą rozłożyć prace na kilka etapów i remontują po jednym pomieszczeniu co jakiś czas.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *