Jak założyć firmę w Norwegii

Do Norwegii wyjeżdża coraz więcej Polaków

Polacy po wejściu do UE zaczęli masowo wyjeżdżać do pracy za granicę. Mimo iż Norwegia nie należy do Unii Europejskiej jest chętnie wybieranym kierunkiem przez naszych rodaków. Do pracy w Norwegii najwięcej wyjeżdżą pracowników fizycznych. Nie ma co się dziwić, jeśli spojrzymy na zarobki w tym kraju. Miesięczne wynagrodzenie hydraulika to 17 tys. zł, elektryka 17,5 tys. zł, zaś wykwalifikowany murarz może liczyć na 15,5 tys. złotych. Patrząc na te zarobki wiele osób może zacząć rozważać wyjazd do Norwegii. Ale jeśli nie jesteśmy fachowcami to może firma? W dzisiejszym wpisie podpowiemy jak założyć firmę w Norwegii.

Polskich firm w Norwegii przybywa z roku na rok. Według danych norweskiego urzędu statystycznego, ich liczba przekroczyła już 40 tysięcy. Większość z nich to jednoosobowe działalności gospodarcze oferujące usługi.

Jak założyć firmę w Norwegii?

Prowadzenie firmy w Norwegii jest dość proste i uregulowane bardzo liberalnymi przepisami. Ponadto obywatele UE prowadzący firmę na terenie Norwegii podlegają tym samym przepisom co Norwegowie. Założenie działalności gospodarczej nic nie kosztuje, a wszystkie sprawy urzędowe można załatwić przez Internet, za pośrednictwem portalu rządowego. Cały proces zakładania działalności trwa maksymalnie kilka dni. Przed przystąpieniem do formalności musimy się zastanowić z jakiej formy prawnej chcemy skorzystać. Trzy najpopularniejsze to:

  • Jednoosobowa działalność gospodarcza (ENK – enkeltpersonforetak),
  • Spółka kapitałowa (AS – aksjeselskap),
  • Firma zagraniczna zarejestrowana w Norwegii (NUF).

Czytaj także: pozabankowe pożyczki dla firm – szybko i wygodnie przez Internet

Rejestrujemy jednoosobową działalności gospodarczą

Przyjrzyjmy się szczegółowo jak założyć najpopularniejszą działalność jednoosobową.

  1. Wypełniamy formularz samordnet registermelding BR1010 dostępnego na stronie www.bregg.no Konieczność wskazania danych osobowych oraz informacji dotyczących zakładanej działalności.
  2. Klikamy wyślij i nasz wniosek online trafia do urzędu, który potwierdza rejestrację przedsiębiorstwa i nadaje tzw. numer organizacyjny (odpowiednik polskiego NIP-u).
  3. Po uzyskaniu numeru organizacyjnego konieczne będzie otwarcie bankowego rachunku firmowego.
  4. Po załatwieniu powyższych punktów konieczne będzie podanie prognozowanych przychodów. Jest to konieczne do wyliczenia przez norweski urząd podatkowy zaliczki na podatek dochodowy. Jeśli w ciągu 12 miesięcy firma uzyska przychody powyżej 50 tys. koron, konieczne będzie zarejestrowanie jej jako płatnika VAT, który jest różny w zależności od rodzaju wykonywanej działalności.

Przejście przez te cztery punkty jest równoznaczne z zarejestrowaniem jednoosobowej działalności gospodarczej w Norwegii. Jesteśmy przedsiębiorcami i legalnie działamy w Norwegii.

15/08/2018

Ekonomista z wieloletnim doświadczeniem w bankowości i finansach. Od lat śledzi to co dzieje się na rynku aby oceny pożyczek i kredytów były na najwyższym poziomie. Ekspert z zakresu bankowości i finansów osobistych.

Pozabankowe pożyczki dla firm

Firmy potrzebują dofinansowania Spora część firm planuje działania rozwojowe. Większość jednak nie ma takich nadwyżek aby sfinansować pomysły z własnych środków. Przedsiębiorcy to ludzie czynu, którzy nie boją się podejmować ryzyka i jeśli widzą powodzenie w swoim pomyśle to śmiało sięgają po kredyt czy pożyczkę.

Ile kosztuje przelew zagraniczny?

Przelew zagraniczny to taki który wykonujemy do lub z innego banku za granicą. Tego typu operacje Banki traktują jako operacje niestandardowe i słono sobie za nie liczą. Ile kosztuje przelew zagraniczny? Zanim wykonasz taką transakcję upewnij się, że dysponujesz wszystkimi potrzebnymi danymi.

Działalność gospodarcza – jak zacząć?

Działalność gospodarcza jest coraz częściej wybieraną formą zatrudnienia. Co powinieneś zrobić żeby otworzyć własną firmę i skąd wziąć na to pieniądze? Pożyczki dla nowych firm