Raport MAM – czyli „dziurawa kieszeń Polaka 2017”

Raport o finansach polskich rodzin

Odsłania prawdziwą rzeczywistość o tym jak żyje się w naszym kraju. Analizy dokonano w oparciu o badanie telefoniczne na grupie 1000 dorosłych Polaków. Większość z przebadanych było kobietami zamieszkującymi tereny wiejskie w różnym wieku. Wśród respondentów znaleźli się także mieszkańcy większych miast jak i dużych aglomeracji. Oprócz ankiety raport MAM został wzbogacony statystykami Głównego Urzędu Statystycznego i EUROSTATU.

Analizy publikowanie przez powyższe instytucje pokazały, że kondycja finansowa Polaków poprawia się z roku na rok. Jest to wynikiem rosnącej gospodarki i malejącemu bezrobociu. Dzięki rosnącej zamożności wzrasta także poziom konsumpcji. Niska inflacja utrzymująca się od 2014 r. zwiększa siłę nabywczą. Przeciętne miesięczne wydatki na 1 osobę w gospodarstwach domowych w 2016 r. osiągnęły 1131,64 zł, wzrastając o 4 % w stosunku do roku 2015.

Dlaczego zatem raport MAM nosi nazwę „dziurawa kieszeń Polaka 2017”? Nazwa wzięła się od bardzo wysokich rachunków, które statystycznie pożerają aż ¼ naszych wynagrodzeń! Pełne zestawienie przedstawia poniższa infografika.

Zaradny jak Polak

Jak mówi raport MAM – 73% z 1000 respondentów zarabia poniżej lub w granicach średniej krajowej. Deklarowane dochody miesięczne nie przekraczają 3 tys. złotych. Właśnie ograniczone wynagrodzenia motywują do skrupulatnego planowania domowego budżetu. 90% ankietowanych stwierdziło że przynajmniej połowa ich zakupów jest wcześniej zaplanowana. Dużo mniej bo 43% Polaków planuje zdecydowaną większość zakupów. Jak w praktyce wygląda to planowanie? W głównej mierze oparte jest na korzystaniu z wyprzedaży sezonowych i planowania konkretnych wydatków właśnie na te okresy.

Mimo nie najwyższych zarobków staramy się oszczędzać. Połowa ankietowanych zadeklarowała, że odkłada przynajmniej część zarabianych pieniędzy. Większą skłonność do gromadzenia oszczędności mają mężczyźni Na co odkładamy pieniądze? Najczęściej na samochód- taki cel deklaruje co piąty ankietowany. Innym celem są wakacje, zakup sprzętu RTV/AGD. Niewiele osób gromadzi oszczędności z myślą o tzw. czarnej godzinie.

Raport MAM o pożyczaniu Polaków

Zgodnie z danymi – co drugi Polak pożycza pieniądze. Chętniej i częściej robią to osoby regularnie oszczędzające, co jest zrozumiałe. Najchętniej pieniądze pożyczają osoby młode, a ich pożyczkobiorcami są osoby w wolnych związkach bądź single. Osoby pozostające w związkach małżeńskich starają radzić sobie bez angażowania innych i często wybierają najlepsze chwilówki. Taka forma pożyczania na doraźny jednorazowy cel jest o tyle dobra, że zazwyczaj pierwsza pożyczka jest darmowa.

 

 

źródło: raport MAM- jamam.pl

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *