Polacy zadowoleni ze swoich finansów

Polacy zadowoleni ze swoich finansów

Najnowszy raport KRD „Portfel statystycznego Polaka” pokazuje, że w Polacy coraz lepiej oceniają swoje finanse. Mimo tego, że prawie połowa społeczeństwa posiada do spłaty pożyczkę lub kredyt to mało kto narzeka. Tylko 22 proc. badanych przyznało, że ma gorszą sytuację finansową niż w ubiegłym roku. Można powiedzieć, że ogólnie Polacy są zadowoleni ze swoich finansów.

Poprawę swojego wynagrodzenia i sytuacji finansowej najbardziej odczuli mężczyźni (35%) w wieku do 34 lat oraz zarabiający powyżej 3 000 złotych netto. Największymi finansowymi optymistami są osoby do 24. roku życia. W tej grupie wiekowej aż 61% przyznało, że ich sytuacja finansowa jest lepsza niż rok temu.

Spadające bezrobocie i coraz większa konkurencja wśród pracodawców sprawia, że rosną również wynagrodzenia. To właśnie rosnące płace miały największy wpływ na wzrost dochodów gospodarstwa domowego (w 67 proc. przypadków), a zdecydowanie rzadziej (27 proc. wskazań) ograniczenie wydatków i możliwość zaoszczędzenia – jak wskazuje KRD. Część osób wskazała, że dysponuje większym budżetem, ponieważ udało im się spłacić dotychczasowe pożyczki i kredyty. Dużo bo 9 proc. ankietowanych deklaruje, że poprawę swojej sytuacji finansowej zawdzięcza programowi 500 plus.

25 proc. badanych zadeklarowało, że w ogóle nie muszą ograniczać swoich wydatków. To głównie osoby młode lub w średnim wieku o wyższym lub średnim wykształceniu, mieszkańcy wielkich miast, których dochody gospodarstwa domowego przekraczają 6 tys. zł.

Na co narzekają niezadowoleni ze swoich finansów?

Część osób wskazało, że ich sytuacja finansowa pogorszyła się. Dotyczy to głównie osób o najniższych dochodach tj. zarabiających do 2 000 złotych netto. Warto nadmienić, że z tak niskimi pensjami musi się zmagać aż 41 proc. badanych. Większość najgorzej zarabiających to osoby posiadające wykształcenie podstawowe (35 proc.) oraz osoby powyżej 60 roku życia (36%).

Ceny paliw oraz innych podstawowych produktów cały czas rosną. Dlatego osoby z niskimi pensjami wskazują na wysokie koszty życia jako przyczynę, która negatywnie wpłynęła na ich sytuację finansową. Z kolei, 22 proc. badanych przyznało, że ma gorszą sytuację finansową, bo „ich dochody zmalały w porównaniu z ubiegłym rokiem.

19/07/2018

Dziennikarka, która od lat zajmuje się analizowaniem bieżących informacji z kraju i ze świata. Autorka najnowszych wiadomości, promocji pożyczkowych oraz publikacji na blogu. Zarządza mediami społecznościowymi w serwisie.

Pożyczki na 500 plus

Pożyczki na 500 plus Wraz z pojawieniem się tego świadczenia zaczęły się rozwijać pożyczki na 500 plus. Firmy pożyczkowe już dawno wyprzedziły banki w szybkości rozpatrywania wniosków oraz warunków udzielania pożyczek. Nie ma znaczenia czy wolimy pożyczkę chwilówkę czy pożyczkę na raty. Firmy pożyczkowe są na tyle elastyczne, że akceptują różne źródła dochodu.

Ile pieniędzy wystarczy, żeby przeżyć w Polsce?

Ile pieniędzy wystarczy, żeby przeżyć w Polsce? W ostatnim czasie publikowanych jest wiele raportów, które mówią o tym jak żyje się w naszym kraju. Nie tak dawno temu pisaliśmy o zarobkach w Polsce, a dzisiaj napiszemy Wam ile pieniędzy wystarczy, żeby przeżyć w Polsce.

W Polsce żyje się lepiej niż w Niemczech

Czy to możliwe, że w Polsce żyje się lepiej niż w Niemczech czy Francji? Otóż tak! Europejski Urząd Statystyczny EUROSTAT przeprowadził badania jak żyje się w stolicach UE.