Rata balonowa a kredyt samochodowy

Rata balonowa najczęściej spotykana jest przy kredytach samochodowych

Nowe samochody są coraz częściej wybierane przez Polaków. Coraz lepsze zarobki oraz łatwiejsze finansowanie sprawia, że auto z salonu stało się dostępne dla wielu. Przy zakupie nowego egzemplarza możemy wybrać raty równe, malejące, leasing konsumencki czy opłatę abonamentową. W ostatniej opcji nie jesteśmy faktycznymi właścicielami samochodu, a jedynie użytkownikami za co płacimy miesięczny abonament. Czym jednak jest rata balonowa i kiedy będziemy musieli ją zapłacić? O tym wszystkim w dzisiejszym wpisie.

Raty balonowe są ściśle związane z właśnie kredytami samochodowymi.  Zobowiązania z taką ratą mają zachęcić jak najwięcej osób do skorzystania z takiego kredytu, który wydaje się tańszy niż pozostałe. Dlaczego? Dzieje się tak, ponieważ spłata kredytu polega na tym, że klient w początkowym okresie kredytowania spłaca wyłącznie odsetki i niewiele kapitału.  Z czasem proporcje się odwracają i na koniec trwania umowy pozostaje nam do spłaty pewna kwota kapitału. Jest to ostatnia rata z tzw. wykupem samochodu czyli nasza rata balonowa. Warto w tym miejscu podkreślić, że może ona wynosić nawet kilkadziesiąt procent wartości samochodu. Wszystko zależy od tego jaką kwotę wpłaciliśmy na początku umowy, oraz jakiej wysokości raty regulowaliśmy przez cały okres umowy.

Co się stanie jeśli nie stać nas na zapłatę raty balonowej?

Kredyt balonowy przyznawany jest zazwyczaj na okres do 5 lat. Wyróżnia się tym, że do jego zaciągnięcia nie trzeba posiadać wkładu własnego. Ponadto jest oferowany możliwie jak najniższymi ratami miesięcznymi i wysoką ostatnią ratą – tzw. balonową.  Najczęściej w wysokości 10-20 proc. wartości kredytu przy 5-letnim okresie kredytowania i 50 proc. przy zobowiązaniu na 2 lata.

Co jeśli nasza sytuacja życiowa uległa pogorszeniu i nie stać nas na uiszczenie ostatniej raty? Bez obaw, nie musimy martwić się komornikiem. Do wyboru mamy trzy opcje:

 • Możemy auto oddać do sprzedawcy i rozejść się bez sporu.
 • Złożyć wniosek o rozłożenie ostatniej raty na kilka mniejszych.
 • Refinansować ratę balonową z innej pożyczki.

REKLAMA: Balony z helem Gdańsk

Czy kredyt z taką ratą się opłaca?

Wiadomo, że najlepszym sposobem finansowania samochodu jest jego zakup za gotówkę. Natomiast – jeśli lubisz często zmieniać auta i zamierzasz krótko użytkować pojazd to warto skorzystać z takiego kredytu. Zaletami również są niskie raty oraz mały wkład własny konieczny do uruchomienia. Minusem na pewno jest konieczność zgromadzenia sporych środków na uregulowanie ostatniej raty balonowej. Mając na uwadze powyższe decyzja o takim kredycie powinna zostać bardzo dobrze przemyślana i przeliczona. Jeśli natomiast coś pójdzie nie tak to zawsze mamy kilka rozwiązań, które pozwolą nam spać spokojnie i cieszyć się samochodem.

Gdzie dostanę kredyt z ratą balonową?

Ten typ produktu finansowego jest dostępny w większości banków współpracujących z dilerami samochodowymi. Najczęściej z tego produktu korzystają Klienci kupujący następujące samochody:

 • Toyota
 • Skoda
 • Volkswagen
 • Mazda
 • BMW
 • Opel
 • Renault
 • Mercedes
23/04/2019

Dziennikarka, która od lat zajmuje się analizowaniem bieżących informacji z kraju i ze świata. Autorka najnowszych wiadomości, promocji pożyczkowych oraz publikacji na blogu. Zarządza mediami społecznościowymi w serwisie.

Pożyczka w weekend

Pożyczka w weekend – gdzie dostaniemy gotówkę? Osoby potrzebujące szybkiego wsparcia finansowego nie zawsze mogą czekać do poniedziałku. Czasami jest tak, że mamy okazję coś atrakcyjnie kupić a jest akurat weekend. Nie byliśmy przygotowani na tak duży wydatek i nie zadbaliśmy o gotówkę.

Pożyczka na czek GIRO

Pożyczka na czek Giro-najważniejsze informacje Czeki w Polsce nigdy nie były popularne. Za granicą czeki były wykorzystywane praktycznie we wszystkich rozliczeniach. W USA do dnia dzisiejszego wiele firm przekazuje wypłatę pracownikom poprzez wręczeniu czeku. W Polsce ta metoda płatności nie była popularna gdyż do początku lat dziewięćdziesiątych nie było bankowości komercyjnej.

Jak sfinansować zakup samochodu

Zastanawiasz się jak sfinansować zakup samochodu? Zakup samochodu to dość ważna decyzja z którą co jakiś przychodzi nam się zmierzyć. Niektórzy planują kupno swojego pierwszego auta, inni wymieniają obecne na lepszy model. Samochody dość mocno ułatwiają nam codzienne życie. Pozwalają nam zaoszczędzić sporo czasu jak również pozwalają nam na niezależność. Nie trzeba czekać na przystankach