fbpx

Repolonizacja Banków – co zyskujemy?

Repolonizacja Banków czyli polski kapitał zaczyna przeważać na rynku bankowym w Polsce.

07 czerwca 2017 roku nastąpiła finalizacja przejęcia pakietu ponad 30 % akcji jednego z największych Baków w Polsce Pekao S.A. Nabywcą akcji jest PZU S.A. oraz Polski Fundusz Rozwoju. W ramach tej transakcji PZU nabyło ok. 20 proc. akcji, a PFR – ok. 12,8 proc. Jest to już chyba ostatni etap tzw. repolonizacji Banków w Polsce. Jak wyliczył portal money.pl, polski kapitał w sektorze bankowym  był najniższy w 2008 r. i wynosił niespełna 28 %. Nigdy wcześniej ani później ta wartość nie była niższa. Stopniowo udział krajowych inwestorów tylko rósł, aż do 53 proc. obecnie. Repolonizacja banków trwa.

Patrząc na kraje Europy Zachodniej i USA można zaobserwować, że kapitał narodowy tamtejszych banków oscyluje powyżej 80 %.  Jest to wynikiem siły gospodarek narodowych oraz świadomości inwestorów. Polska natomiast jak pozostałe kraje regionu od początku lat 90-tych  prywatyzowała każdą część swojej gospodarki. Taka sytuacja podyktowana była tym, że kapitał i standardy działania były w pewnym dziejowym momencie niezbędne dla państw, wydobywających się z czasów tzw. demokracji ludowej. Potrzebny był kapitał, technologia i know how. Repolonizacja Banków w momencie zrównoważonego rozwoju jest dobrą decyzją i świadczy o mądrości.

Repolonizacja Banków – co zyskujemy?

Wraz z repolonizacją Banków zwiększa się ilość Banków kontrolowanych przez Skarb Państwa. Co to oznacza dla klientów? Czy warto ubiegać się o produkty polskiej bankowości? Zobaczmy co przynosi repolonizacja Banków – porównam konta PKO Banku Polskiego i Alior Banku czekając z niecierpliwością na nową ofertę Pekao S.A.

miniratka pkobp

0 zł za wypłaty kartą ze wszystkich bankomatów w Polsce i na świecie*

0 zł za krajowe przelewy, zlecenia stałe i polecenia zapłaty

0 zł za kartę do konta

Miesięczna opłata za prowadzenie rachunku wynosi 17,90 złotych.

lisekfinansowy.pl

* Za wypłaty gotówki w walutach obcych operatorzy bankomatów mogą pobierać opłaty. Gotówka wypłacana w walutach obcych jest przeliczana na złote polskie, co wiąże się z opłatą za przewalutowanie. Zasady przewalutowania operacji oraz informacje o możliwości pobierania opłat zawiera Regulamin rachunków bankowych i kart debetowych dla Klientów indywidualnych w PKO Banku Polskim SA. Wysokość prowizji za przewalutowanie operacji podaje Taryfa prowizji i opłat bankowych.

 

PKO Bank Polski – Konto za zero

0 zł prowadzenie konta – wystarczy mieć kartę wydaną do konta, w przeciwnym razie 6,90 zł/mies.

0 zł wypłaty aplikacją IKO i kartą z ponad 3000 bankomatów PKO Banku Polskiego

0 zł krajowe przelewy przez internet i aplikację IKO

0 zł za realizację zleceń stałych

lisekfinansowy.pl

alior bank pożyczka

Alior Bank – konto internetowe – oferuje dla swoich klientów 0 zł za konto, 0 zł za kartę, przelewy i bankomaty oraz 4% na lokacie 2-miesięcznej.

lisekfinansowy.pl

 

Alior Bank – konto rozsądne to przede wszystkim 1,5 % zwrotu od zakupów w supermarketach, hipermarketach i sklepach spożywczych, 0 zł za prowadzenie konta, 0 zł za wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce i za granicą, 0 zł za krajowe przelewy internetowe (w PLN) oraz przelewy natychmiastowe do innych banków.

lisekfinansowy.pl

 

Alior Bank – konto wyższej jakości gwarantuje 0 zł za konto, kartę oraz wszystkie operacje i usługi, 5 lat gwarancji niezmienności warunków oraz mobilny dostęp do konta dzięki nowoczesnej aplikacji i możliwość skorzystania z limitu w koncie nawet do 100 tys. zł!

lisekfinansowy.pl

Dziennikarka, która od lat zajmuje się analizowaniem bieżących informacji z kraju i ze świata. Autorka najnowszych wiadomości, promocji pożyczkowych oraz publikacji na blogu. Zarządza mediami społecznościowymi w serwisie.

Bankomat zatrzymał kartę – co zrobić?

Ci zrobić jak bankomat zatrzymał kartę? Utrata karty może się wiązać z wieloma problemami – zwłaszcza jeśli jest weekend a my nie mamy gotówki, ani aplikacji bankowej z systemem BLIK.

Banki działające w systemie OGNIVO

Pierwsze co robi komornik to sprawdza czy dłużnik nie ma rachunku bankowego. Dlatego w dzisiejszym wpisie przedstawiamy banki działające w systemie OGNIVO.

Czym się różni bank od SKOK

Co to jest SKOK Zastanawialiście się, czym różnią się te dwie instytucje finansów? Większość osób nie wie czym się różni bank od SKOK. Wynika to z tego, że usługi jakie oferują banki i skoki są niemal identyczne. Zanim zaczniemy wskazywać różnice napiszemy kilka słów czym w ogóle jest SKOK.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *