fbpx

Repolonizacja Banków – co zyskujemy?

Repolonizacja Banków czyli polski kapitał zaczyna przeważać na rynku bankowym w Polsce.

07 czerwca 2017 roku nastąpiła finalizacja przejęcia pakietu ponad 30 % akcji jednego z największych Baków w Polsce Pekao S.A. Nabywcą akcji jest PZU S.A. oraz Polski Fundusz Rozwoju. W ramach tej transakcji PZU nabyło ok. 20 proc. akcji, a PFR – ok. 12,8 proc. Jest to już chyba ostatni etap tzw. repolonizacji Banków w Polsce. Jak wyliczył portal money.pl, polski kapitał w sektorze bankowym  był najniższy w 2008 r. i wynosiłi niespełna 28 %. Nigdy wcześniej ani później ta wartość nie była niższa. Stopniowo udział krajowych inwestorów tylko rósł, aż do 53 proc. obecnie.

Patrząc na kraje Europy Zachodniej i USA można zaobserwować, że kapitał narodowy tamtejszych banków oscyluje powyżej 80 %.  Jest to wynikiem siły gospodarek narodowych oraz świadomości inwestorów. Polska natomiast jak pozostałe kraje regionu od początku lat 90-tych  prywatyzowała każdą część swojej gospdarki. Taka sytuacja podyktowana była tym, że kapitał i standardy działania były w pewnym dziejowym momencie niezbędne dla państw, wydobywających się z czasów tzw. demokracji ludowej. Potrzebny był kapitał, technologia i know how. Repolonizacja Banków w momencie zrównoważonego rozwoju jest dobrą decyzją i świadczy o mądrości.

Repolonizacja Banków – co zyskujemy?

Wraz z repolonizacją Banków zwiększa się ilość Banków kontrolowanych przes Skarb Państwa. Co to oznacza dla klientów? Czy warto ubiegać się o produkty polskiej bankowości? Zobaczmy co przynosi repolonizacja Banków – porównam konta PKO Banku Polskiego i Alior Banku czekając z niecierpliwością na nową ofertę Pekao S.A.

PKO Bank Polski

0 zł za wypłaty kartą ze wszystkich bankomatów w Polsce i na świecie*

0 zł za krajowe przelewy, zlecenia stałe i polecenia zapłaty

0 zł za kartę do konta

Miesięczna opłata za prowadzenie rachunku wynosi 17,90 złotych.

lisekfinansowy.pl

* Za wypłaty gotówki w walutach obcych operatorzy bankomatów mogą pobierać opłaty. Gotówka wypłacana w walutach obcych jest przeliczana na złote polskie, co wiąże się z opłatą za przewalutowanie. Zasady przewalutowania operacji oraz informacje o możliwości pobierania opłat zawiera Regulamin rachunków bankowych i kart debetowych dla Klientów indywidualnych w PKO Banku Polskim SA. Wysokość prowizji za przewalutowanie operacji podaje Taryfa prowizji i opłat bankowych.

 

PKO Bank Polski – Konto za zero

0 zł prowadzenie konta – wystarczy mieć kartę wydaną do konta, w przeciwnym razie 6,90 zł/mies.

0 zł wypłaty aplikacją IKO i kartą z ponad 3000 bankomatów PKO Banku Polskiego

0 zł krajowe przelewy przez internet i aplikację IKO

0 zł za realizację zleceń stałych

lisekfinansowy.pl

Alior Bank – konto internetowe – oferuje dla swoich klientów 0 zł za konto, 0 zł za kartę, przelewy i bankomaty oraz 4% na lokacie 2-miesięcznej.

lisekfinansowy.pl

 

Alior Bank – konto rozsądne to przede wszystkim 1,5 % zwrotu od zakupów w supermarketach, hipermarketach i sklepach spożywczych, 0 zł za prowadzenie konta, 0 zł za wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce i za granicą, 0 zł za krajowe przelewy internetowe (w PLN) oraz przelewy natychmiastowe do innych banków.

lisekfinansowy.pl

 

Alior Bank – konto wyższej jakości gwarantuje 0 zł za konto, kartę oraz wszystkie operacje i usługi, 5 lat gwarancji niezmienności warunków oraz mobilny dostęp do konta dzięki nowoczesnej aplikacji i możliwość skorzystania z limitu w koncie nawet do 100 tys. zł!

lisekfinansowy.pl

 

 

Dziennikarka, która od lat zajmuje się analizowaniem bieżących informacji z kraju i ze świata. Autorka najnowszych wiadomości, promocji pożyczkowych oraz publikacji na blogu. Zarządza mediami społecznościowymi w serwisie.

Pierwsza pożyczka może być darmowa

Pierwsza pożyczka to ważna decyzja. Dlatego lepiej korzystać z darmowej pożyczki przez Internet. Sprawdź opinie i jak wybrać pożyczkę

Od dzisiaj Apple Pay w Polsce

Apple Pay w Polsce dostępne od dzisiaj Do tej pory Polacy mogli korzystać jedynie z systemu płatności mobilnych jaki oferował google. Użytkownicy smartfonów z Androidem musieli zarejestrować kartę w aplikacji Google Pay i przykładając telefon do terminala mogli płacić za swoje zakupy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *