Repolonizacja Banków – co zyskujemy?

Repolonizacja Banków czyli polski kapitał zaczyna przeważać na rynku bankowym w Polsce.

07 czerwca 2017 roku nastąpiła finalizacja przejęcia pakietu ponad 30 % akcji jednego z największych Baków w Polsce Pekao S.A. Nabywcą akcji jest PZU S.A. oraz Polski Fundusz Rozwoju. W ramach tej transakcji PZU nabyło ok. 20 proc. akcji, a PFR – ok. 12,8 proc. Jest to już chyba ostatni etap tzw. repolonizacji Banków w Polsce. Jak wyliczył portal money.pl, polski kapitał w sektorze bankowym  był najniższy w 2008 r. i wynosiłi niespełna 28 %. Nigdy wcześniej ani później ta wartość nie była niższa. Stopniowo udział krajowych inwestorów tylko rósł, aż do 53 proc. obecnie.

Patrząc na kraje Europy Zachodniej i USA można zaobserwować, że kapitał narodowy tamtejszych banków oscyluje powyżej 80 %.  Jest to wynikiem siły gospodarek narodowych oraz świadomości inwestorów. Polska natomiast jak pozostałe kraje regionu od początku lat 90-tych  prywatyzowała każdą część swojej gospdarki. Taka sytuacja podyktowana była tym, że kapitał i standardy działania były w pewnym dziejowym momencie niezbędne dla państw, wydobywających się z czasów tzw. demokracji ludowej. Potrzebny był kapitał, technologia i know how. Repolonizacja Banków w momencie zrównoważonego rozwoju jest dobrą decyzją i świadczy o mądrości.

Repolonizacja Banków – co zyskujemy?

Wraz z repolonizacją Banków zwiększa się ilość Banków kontrolowanych przes Skarb Państwa. Co to oznacza dla klientów? Czy warto ubiegać się o produkty polskiej bankowości? Zobaczmy co przynosi repolonizacja Banków – porównam konta PKO Banku Polskiego i Alior Banku czekając z niecierpliwością na nową ofertę Pekao S.A.

PKO Bank Polski

0 zł za wypłaty kartą ze wszystkich bankomatów w Polsce i na świecie*

0 zł za krajowe przelewy, zlecenia stałe i polecenia zapłaty

0 zł za kartę do konta

Miesięczna opłata za prowadzenie rachunku wynosi 17,90 złotych.

lisekfinansowy.pl

* Za wypłaty gotówki w walutach obcych operatorzy bankomatów mogą pobierać opłaty. Gotówka wypłacana w walutach obcych jest przeliczana na złote polskie, co wiąże się z opłatą za przewalutowanie. Zasady przewalutowania operacji oraz informacje o możliwości pobierania opłat zawiera Regulamin rachunków bankowych i kart debetowych dla Klientów indywidualnych w PKO Banku Polskim SA. Wysokość prowizji za przewalutowanie operacji podaje Taryfa prowizji i opłat bankowych.

 

PKO Bank Polski – Konto za zero

0 zł prowadzenie konta – wystarczy mieć kartę wydaną do konta, w przeciwnym razie 6,90 zł/mies.

0 zł wypłaty aplikacją IKO i kartą z ponad 3000 bankomatów PKO Banku Polskiego

0 zł krajowe przelewy przez internet i aplikację IKO

0 zł za realizację zleceń stałych

lisekfinansowy.pl

Alior Bank – konto internetowe – oferuje dla swoich klientów 0 zł za konto, 0 zł za kartę, przelewy i bankomaty oraz 4% na lokacie 2-miesięcznej.

lisekfinansowy.pl

 

Alior Bank – konto rozsądne to przede wszystkim 1,5 % zwrotu od zakupów w supermarketach, hipermarketach i sklepach spożywczych, 0 zł za prowadzenie konta, 0 zł za wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce i za granicą, 0 zł za krajowe przelewy internetowe (w PLN) oraz przelewy natychmiastowe do innych banków.

lisekfinansowy.pl

 

Alior Bank – konto wyższej jakości gwarantuje 0 zł za konto, kartę oraz wszystkie operacje i usługi, 5 lat gwarancji niezmienności warunków oraz mobilny dostęp do konta dzięki nowoczesnej aplikacji i możliwość skorzystania z limitu w koncie nawet do 100 tys. zł!

lisekfinansowy.pl

 

 

Zagraniczne wakacje z 500+

Dużo łatwiej o zagraniczne wakacje jeśli mamy 500 + Koniec roku szkolnego już za pasem. Większość osób już zaplanowała gdzie wyjedzie na wakacje.

Ile trzeba prowadzić firmę, żeby dostać kredyt hipoteczny?

Ile trzeba prowadzić firmę, żeby dostać kredyt hipoteczny To pytanie bardzo często wpływa na naszą skrzynkę, dlatego postanowiliśmy napisać nieco więcej na ten temat. Kiedy nie dysponujemy dużą gotówką, bo np. zainwestowaliśmy ją w firmę a chcemy mieszkać u siebie to najszybszym sposobem będzie kredyt hipoteczny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *