Rozdzielność majątkowa przy kredycie

Rozdzielność majątkowa przy ubieganiu się o kredyt

Może całkowicie zmienić naszą zdolność kredytową. Dlatego zanim się zdecydujemy na podpisanie intercyzy warto pomyśleć jakie będzie miała konsekwencje dla naszych finansów. Zawierając małżeństwo niektórzy od razu decydują się nie łączenie swoich majątków. Dotyczy to głównie ludzi zamożnych, którzy dorobili się przed ślubem większych pieniędzy. Wiele jest również przypadków, gdzie decyzja o rozdzielności majątkowej pada już w trakcie małżeństwa. Dzieje się tak najczęściej, kiedy jeden z małżonków zakłada działalność gospodarczą. Prowadzenie firmy często wiąże się z licznymi zobowiązaniami, które nie powinny obarczać obojga małżonków. Jak jednak wygląda rozdzielność majątkowa przy kredycie? Osoby posiadające intercyzę nie muszą m.in. ubiegać się o zgodę współmałżonka na wzięcie kredytu.

Czy opłaca się mieć rozdzielność majątkową przy kredycie?

Mówiąc o rozdzielności majątkowej warto wiedzieć, że ma ona wpływ na naszą zdolność kredytową. Opłaca się mieć rozdzielność w sytuacji, kiedy jeden z małżonków miał kiedyś problemy ze spłatą swoich zobowiązań. Miał wypowiedziane umowy kredytowe, lub nawet komornika. Wówczas intercyza pomaga w uniknięciu odpowiedzialności za błędy współmałżonka, w tym obciążenia swojej własnej zdolności kredytowej, dochodu i majątku. Osoba w związku małżeńskim, która ma nie miała problemów ze spłatą zobowiązań będzie dla banku wiarygodnym klientem. Niesolidny współmałżonek nie będzie miał wpływu na decyzję kredytową.

Kredyt hipoteczny przy rozdzielności majątkowej

Jeśli ubiegamy się o kredyt hipoteczny to warto wiedzieć, iż rozdzielność majątkowa nie zaszkodzi kredytobiorcy. Jest ona bowiem traktowana jako coś neutralnego dla banku. Oceniając zatem nasza zdolność kredytową bank nie będzie się domyślał ani zakładał, że mieliśmy jakiś powód ustanawiając rozdzielność.  Dla instytucji finansowych najważniejsze przy ocenie zdolności kredytowej będzie to, czy i ile zarabiają współmałżonkowie, jakie mają inne zobowiązania oraz ile osób mają na utrzymaniu. Rozdzielność majątkowa przy kredycie.

15/01/2022

Dziennikarka, która od lat zajmuje się analizowaniem bieżących informacji z kraju i ze świata. Autorka najnowszych wiadomości, promocji pożyczkowych oraz publikacji na blogu. Zarządza mediami społecznościowymi w serwisie.

Jak zwiększyć zdolność kredytową?

Zdolność kredytowa czyli jak wiarygodni jesteśmy w oczach banku czy firmy pożyczkowej. Wbrew pozorom zdolność kredytowa jest czasami ważniejsza niż to ile zarabiamy.

10 sprawdzonych sposobów na oszczędzanie

10 sprawdzonych sposobów na oszczędzanie - negocjuj kredyt hipoteczny, skonsoliduj zobowiązania, zmień konto bankowe i wiele innych

Ile dostanę kredytu gotówkowego?

Wiele osób zastanawia się – ile dostanę kredytu? Postanowiliśmy to sprawdzić i policzyć, abyście zawczasu wiedzieli na ile pieniędzy możecie liczyć. Oczywiście każda decyzja kredytowa jest podejmowana indywidualnie, więc podane informacje mają charakter poglądowy.