RRSO – Wszystko co powinieneś wiedzieć

RRSO czyli Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania

Na podstawie ustawy z 12 maja 2011 roku o kredycie konsumenckim wprowadzono obowiązek jasnego informowania Klientów o wysokości oprocentowania. Banki oraz firmy pożyczkowe zostały zobligowane aby jeszcze przed podpisaniem umowy wskazywać RRSO kredytu czy pożyczki. Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania określa procentowo roczny stosunek całkowitego kosztu pożyczki czy kredytu względem pożyczanej kwoty. RRSO oprócz odsetek uwzględnia większość opłat związanych z udzieleniem finansowania, a nie tylko marżę oraz stawkę referencyjną. Wlicza się do niego m. in. prowizję, koszty prowadzania konta czy ubezpieczenie.

Najlepiej zobrazować to na przykładzie. Biorąc 10 tys. zł pożyczki na raty z RRSO 10 proc. do oddania będziemy mieli 11 tys. złotych. Możecie również spotkać produkty finansowe z RRSO 0 proc. W przypadku tego typu pożyczek oddajemy tyle ile pożyczyliśmy. Nie płacimy odsetek ani innych kosztów jeśli oddamy pieniądze w terminie. Najczęściej tego typu ofert należy szukać przy pożyczkach chwilówkach i kupując w Internecie.

Od czego zależy oprocentowanie kredytu?

Wysokość oprocentowanie kredytu jest liczona w oparciu o marżę kredytu narzuconą przez bank oraz o stawkę referencyjną. Marża jest z góry określonym zyskiem jaki bank będzie miał w zamian za pożyczenie nam pieniędzy. Można to porównać do wynagrodzenia zasadniczego otrzymywanego za pracę na etacie.

Drugą składową oprocentowania jest stawka referencyjna. Dla kredytów udzielanych w złotówkach  jest liczona od wskaźnika WIBOR. Dla kredytów udzielanych w walutach obcych wykorzystywane są wskaźniki LIBOR i EURIBOR.

Stawka referencyjna jest niezależna od banku i kredytobiorcy. Jej wartość zmienia się zazwyczaj raz na kwartał na podstawie decyzji Rady Polityki Pieniężnej czyli organu decyzyjnego Narodowego Banku Polskiego.

Oprocentowanie stałe czy zmienne?

Decydując się na kredyt warto sprawdzić jakie oprocentowanie przewidział bank. Może być ono bowiem stałe lub zmienne. Oprocentowanie stałe jest wykorzystywane zazwyczaj przy udzielaniu kredytów krótkoterminowych. Jak sama nazwa wskazuje jest ono niezmienne i obowiązuje w tej samej wysokości przez cały okres obowiązywania umowy kredytu.

W przypadku kredytów długoterminowych czy hipotecznych banki korzystają z oprocentowania zmiennego. Jest ono wyliczane na podstawie wcześniej wskazanej stopy referencyjnej. Wadą tego typu oprocentowanie jest zmienność wysokości rat. Są one bowiem uzależnione od wskaźnika WIBOR czy LIBOR.

 

31/08/2018

Dziennikarka, która od lat zajmuje się analizowaniem bieżących informacji z kraju i ze świata. Autorka najnowszych wiadomości, promocji pożyczkowych oraz publikacji na blogu. Zarządza mediami społecznościowymi w serwisie.

Gdzie najłatwiej dostać pożyczkę?

Gdzie najłatwiej dostać pożyczkę? To pytanie zadaje sobie wielu z Was w momencie szukania dodatkowej gotówki. Specjalnie dla Was przygotowaliśmy zestawienie bankomatów i firm pożyczkowych w jakich znajdziecie najlepsze pożyczki gotówkowe. Dzięki statystykom jakie prowadzimy oraz informacjom od Klientów możemy ocenić prawdopodobieństwo udzielenia pożyczki.

Czy warto korzystać z ubezpieczenia kredytu?

Na czym polega ubezpieczenie kredytu? Ubezpieczenie kredytu jak każde ubezpieczenie powinno nas chronić przed nieprzywdzianymi i losowymi sytuacjami. Ubezpieczenie kredytu jest traktowane przez bank jako zabezpieczenie i wykupując je możemy zyskać lepsze warunki. Oprócz potencjalnie lepszych warunków kredytu zyskujemy również ubezpieczenie, które pokryje albo część albo całość zobowiązania.

Jak negocjować warunki kredytu albo pożyczki?

Negocjowanie zawsze w cenie Wraz z rozwojem rynku pożyczek i kredytów zmieniły się również zasady ich udzielania. Firmy pożyczkowe zaczęły mocno konkurować z bankami. Kiedyś było nie do pomyślenia, żeby negocjować warunki kredytu czy pożyczki. Obecnie jesteśmy przyczajeni, że możemy się targować dosłownie o wszystko.