Sprzedaż na allegro i olx do kontroli

Sprzedajesz na popularnych portalach

aukcyjnych czy ogłoszeniowych? Licz się z tym, że urząd skarbowy może skontrolować Twoje poczynania w Internecie. Dotyczy to głównie osób, które handlują na całego bez zgłoszonej działalności gospodarczej. Fiskus na zamierza ścigać zwykłego Kowalskiego za sprzedaż np. używanego aparatu fotograficznego na allegro czy olx. Obawiać się muszą osoby sprzedający przede wszystkim przedmioty nowe i w dużych ilościach.

Internet obiegła ostatnio wiadomość o pewnym sprzedawcy, który w ciągu dwóch lat sprzedał  na allegro ponad 1200 przedmiotów. Były to głównie telefony komórkowe oraz akcesoria do nich. Jako, że urzędnicy mają dostęp do bardzo dobrych programów komputerowych mogą łatwo znaleźć osoby sprzedające profesjonalnie. Dzięki wykorzystaniu najnowszych zdobyczy technologicznych urząd skarbowy zainteresował się bardzo aktywnym allegrowiczem.

Przeprowadzona kontrola potwierdziła tylko przypuszczenia urzędników. W związku z czym w wyniku kontroli uznano, że skala sprzedaży podchodzi pod miano prowadzenia firmy. Doprowadziło to ostatecznie do nałożenia kary i obowiązku zapłacenia podatku w wysokości około 16 tys. zł. Takich historii możemy znaleźć mnóstwo. Pytanie tylko, czy jest to wystarczające świadectwo na to, że nie warto oszukiwać?

Czytaj także: pożyczka na czek GIRO

Sprzedaż na allegro i olx

Jest pod szczególną kontrolą z uwagi na ilość transakcji tam wykonywanych. Pomijając kontrole drobniejszych sprzedawców, które stały się już powszechne, nadchodzą kontrole VAT. Czym są i kto powinien się obawiać?

Ministerstwo Finansów zwróciło uwagę, że część sprzedawców w swoich aukcjach internetowych na allego czy olx dodaje znacznik lub pisze w samym ogłoszeniu – nie wystawiam faktury VAT. Taka praktyka staje się podejrzana i będzie skrupulatnie kontrolowana. Zgodnie z nową polityką uszczelniania wpływów z podatku VAT działanie wydaje się konieczne i słuszne. Według informacji jakie podaje Ministerstwo – proceder dotyczy w głównym stopniu handlujących elektroniką. Zwłaszcza nowymi smartfonami i tabletami.

Kontrole mają wyglądać w ten sposób, że urzędnicy skontaktują się z podatnikami, którzy prowadzą w/w aukcje, a zarazem są zarejestrowani jako płatnicy podatku VAT. Przedsiębiorcy otrzymają automatyczne maile lub SMS-y prosto z Ministerstwa z informacją o konieczności złożenia wyjaśnień. Wyjaśnienia trzeba będzie kierować do właściwych urzędów skarbowych, które już będą powiadomione o kontroli.

Pożyczki na 500 plus Pożyczka dla rolnika Pozabankowe pożyczki dla firm Pozabankowe pożyczki dla firm

12/03/2018

Dziennikarka, która od lat zajmuje się analizowaniem bieżących informacji z kraju i ze świata. Autorka najnowszych wiadomości, promocji pożyczkowych oraz publikacji na blogu. Zarządza mediami społecznościowymi w serwisie.

Co zrobić żeby dostać kredyt lub pożyczkę?

Przed złożeniem wniosku warto sprawdzić co zrobić żeby dostać kredyt lub pożyczkę. Wiele rzeczy ma znaczenie, o których możesz nie wiedzieć

Pozabankowe pożyczki dla firm

Firmy potrzebują dofinansowania Spora część firm planuje działania rozwojowe. Większość jednak nie ma takich nadwyżek aby sfinansować pomysły z własnych środków. Przedsiębiorcy to ludzie czynu, którzy nie boją się podejmować ryzyka i jeśli widzą powodzenie w swoim pomyśle to śmiało sięgają po kredyt czy pożyczkę.

Działalność gospodarcza – jak zacząć?

Działalność gospodarcza jest coraz częściej wybieraną formą zatrudnienia. Co powinieneś zrobić żeby otworzyć własną firmę i skąd wziąć na to pieniądze? Pożyczki dla nowych firm