Umorzenie odsetek jest możliwe!

Zaciągając zobowiązanie jesteśmy pewni, że je spłacimy. Wszak pożyczkodawca sprawdza naszą zdolność kredytową czyli również jest przeświadczony o tym, że uregulujemy nasz dług. Niestety w rzeczywistości bywa różnie. Nawet najbardziej zaawansowane modele oceny kredytowej są omylne. Wszystko przez to, że życie pisze własne scenariusze i jest nieprzewidywalne. Utrata pracy, choroba czy inny nagły wypadek może spowodować, że zostaniemy pozbawieni stałego źródła dochodu. Dużo lepiej sytuacja wygląda jeśli korzystaliśmy z darmowej chwilówki. Wówczas o spłatę dużo łatwiej, gdyż oddajemy tyle ile pożyczyliśmy. Co jednak w przypadku innych pożyczek? Jak poradzić sobie z ich spłatą w razie perturbacji życiowych? Jednym ze sprawdzonych sposobów jest wniosek o umorzenie odsetek , któremu przyjrzymy się dzisiaj bliżej.

Kiedy przygotować wniosek o umorzenie odsetek?

Przygotowując taki wniosek musimy mieć mocne podstawy aby żądać umorzenia. Aby nasz wniosek został rozpatrzony pozytywnie musimy wskazać swoją motywację. Możemy powołać się na:

  • Ważny interes dłużnika czyli zdarzenia losowe, np. nagła choroba, wypadek, utrata pracy, śmierć bliskiej osoby lub utrata majątku w wyniku klęski żywiołowej.
  • Interes publiczny czyli udowodnienie, że spłata będzie możliwa po otrzymaniu pieniędzy od Państwa – pomoc społeczna, zasiłki.

Gdy możecie udowodnić, że kwalifikujecie się pod jeden z powyższych punktów to nawet się nie zastanawiajcie nad sporządzeniem takiego wniosku. Dobrze umotywowane pismo z dużym prawdopodobieństwem zostanie rozpatrzone pozytywnie.  W praktyce oznacza to, że nawet jak Twoja sytuacja się poprawi to nie będziesz musiał spłacać odsetek.

Jak sporządzić pismo?

Jak już wiemy składając wniosek o umorzenie odsetek nigdy nie ma pewności, że zostanie on pozytywnie rozpatrzony. Najlepiej wystosować pismo, kiedy nasza sprawa jeszcze nie trafiła do windykacji. Jeśli natomiast nasza sprawa jest już na tym etapie to warto już się kontaktować bezpośrednio z windykatorami. Zwłaszcza, że na tym etapie wierzycielowi szczególnie mocno zależy na „dogadaniu się” z Klientem. Dlatego zanim zaczniesz zaciągać kolejne pożyczki na spłatę starych zacznij od darmowego sposobu jakim jest umorzenie odsetek.

Pismo powinno zawierać podstawowe elementy:

  • Data i miejscowość sporządzenia (w prawym górnym rogu)
  • Dokładne dane dłużnika tj. adres, telefon, opcjonalnie adres e-mail ( lewy górny róg kartki)
  • Dane wierzyciela czyli adres firmy pożyczkowej/ windykacyjnej lub banku (prawy górny róg pod datą)
  • Numer umowy wraz z datą zawarcia – np. umowa kredytu na 24 miesiące,
  • Umotywowanie wniosku – przedstawienie dowodów – np. zasiłek z MOPS/GOPS
  • Załączniki – poświadczenie tego co napisaliśmy w naszych motywacjach – np. zaświadczenia lekarskie, wyciąg z konta bankowego, odcinek z emerytury/renty, oświadczenie o stanie majątkowym.
  • Oświadczenie o terminowym uregulowaniu pozostałych rat.
  • Czytelny podpis wnioskującego

Bardzo ważne jest również aby nasz wniosek był napisany przez nas samodzielnie. Nie korzystajmy z wzorów dostępnych w Internecie tylko napiszmy sami pismo. Własne argumenty oraz nieszablonowość uwiarygodni nasz wniosek i wierzyciel może na niego spojrzeć dużo przychylniej.

Podsumowanie

Wniosek o umorzenie odsetek jest sprawdzonym sposobem na umorzenie części długu. Najlepiej sporządzić go od razu, kiedy nasza sytuacja się pogorszy. Największe szanse na pozytywne rozpatrzenie mamy, gdy jest on napisany samodzielnie i dobrze umotywowany. W przypadku decyzji negatywnej można skorzystać z innych sposobów wyjścia z długów o których pisaliśmy w artykule – jak uniknąć komornika.

28/05/2019

Ekonomista z wieloletnim doświadczeniem w bankowości i finansach. Od lat śledzi to co dzieje się na rynku aby oceny pożyczek i kredytów były na najwyższym poziomie. Ekspert z zakresu bankowości i finansów osobistych.

Pożyczki bez zaświadczeń o dochodach

Pożyczki bez zaświadczeń o dochodach Na rynku jest wiele produktów finansowych, które dedykowane są różnym grupom społecznym. Możemy spotkać pożyczki dla nauczycieli, dla górników czy pożyczki dla studentów. Coraz popularniejsze stają się pożyczki dla seniorów. Największe jednak zainteresowanie budzą jednak pożyczki bez zaświadczeń o dochodach. Sporo osób szuka bowiem pożyczek, które otrzymają bez przedstawiania dodatkowych

Pożyczka dla zadłużonych. Hit czy kit?

Pożyczka dla zadłużonych jest możliwa. Jeśli masz poręczyciela możesz liczyć nawet na 25 tys. złotych. Pożyczka z komornikiem bez BIK

Czy banki udzielają pożyczek bez BIK?

Szukasz pożyczki bez weryfikacji BIK, zastanawiasz się czy banki udzielają pożyczki bez BIK? Sprawdź najnowszy wpis,który odpowiada na te pytania.