Wakacyjna praca za granicą się opłaca?

Polacy coraz mniej chętnie wyjeżdżają do pracy za granicę

Jeszcze kilka lat temu wakacyjna praca za granicą była bardzo popularna wśród Polaków. Dwa miesiące pracy na Zachodzi często mocno ratowały domowe budżety. Zwłaszcza wśród studentów, nauczycieli czy osób, które mogły sobie pozwolić na długie urlopy. Zapotrzebowanie na pracowników sezonowych w Zachodzie Europy cały czas rośnie. Maleje za to ilość chętnych do wyjazdu za granicę. Bezrobocie w Polsce jest na rekordowo niskim poziomie, rosną również pensje. Polscy pracownicy coraz częściej wolą nieco mniej zarobić, ale być z rodziną i spać we własnym łóżku. Duża dostępność produktów finansowych sprawia, że nie martwimy się za co kupimy nowy telewizor czy samochód. Większe wydatki Polacy finansują właśnie z pożyczek na raty czy zaciągając chwilówki.

Jeśli już wyjeżdżamy to najchętniej do Niemiec, Belgii, Holandii i Francji. Najwięcej osób poszukiwanych jest do prac sezonowych w rolnictwie. Zbieractwo warzyw i owoców, oraz czynności związane z ich pakowaniem i czyszczeniem. Rąk do pracy brakuje też w transporcie i logistyce. Tylko w Niemczech brakuje 1,5 miliona osób do pracy.

Wakacyjna praca pozwoli nam dobrze zarobić?

Wiadomo, że z jednego etatu nie zarobimy w Polsce tyle samo co za granicą. Jednak jeśli już trochę pokombinujemy to raczej bez większego trudu możemy się zbliżyć do wynagrodzenia np. za zbieranie szparagów w Niemczech.

Z danych Work Service wynika, że niemieckie stawki za pracę w produkcji i logistyce zaczynają się od 9,5 euro brutto za godzinę pracy. Do tego dostajemy darmowe zakwaterowanie i opiekę polskiego opiekuna. Podobne stawki znajdziemy we Francji. Jeśli natomiast liczymy na większy zarobek to powinniśmy pomyśleć o Belgii, gdzie przy przygotowaniu prefabrykatów możemy zarobić prawie 15 euro na godzinę.

Jeśli decydujesz się na wyjazd to pamiętaj o umowie

Wyjeżdżając do pracy za pośrednictwem agencji pracy przed zatrudnieniem powinieneś otrzymać umowę na piśmie która musi zawierać:

  • Pełne dane pracodawcy zagranicznego
  • okres na zatrudnienia,
  • rodzaj oraz warunki pracy ( w tym świadczenia socjalne),
  • warunki ubezpieczenia społecznego,
  • twoje obowiązki i uprawnienia,
  • zakres odpowiedzialności cywilnej w przypadku niewykonania lub nienależytego wykonania powierzonej pracy.
01/08/2018

Dziennikarka, która od lat zajmuje się analizowaniem bieżących informacji z kraju i ze świata. Autorka najnowszych wiadomości, promocji pożyczkowych oraz publikacji na blogu. Zarządza mediami społecznościowymi w serwisie.

Karta kredytowa na wakacje

Korzystanie z kart kredytowych jest coraz popularniejsze i coraz tańsze. Karta kredytowa na wakacje może być dobrym uzupełnieniem budżetu wakacyjnego

Praca na wakacje – jak zarobić?

Praca na wakacje może być ciekawym doświadczeniem ale również niezłym zastrzykiem gotówki. Podpowiadamy dzisiaj jaka praca na wakacje jest opłacalna i gdzie najlepiej jej szukać. Począwszy od długiego weekendu majowego będzie się pojawiało coraz więcej ofert pracy sezonowej i dorywczej.

Wakacje kredytowe – wszystko co powinieneś wiedzieć

Wakacje kredytowe to popularna forma wstrzymania się od płatności rat za kredyt czy pożyczkę. Jest ona szczególnie chętnie stosowana na wiosnę i w lato, kiedy musimy się zmierzyć z dodatkowymi wydatkami. Rodzinny wyjazd na wakacje czy wysłanie dziecka na kolonie wiąże się z nie małymi wydatkami.