W Polsce bardzo dużo bo około 4 milionów Polaków mieszka w lokalach komunalnych, spółdzielczych czy zakładowych. Co ciekawe liczba ta spada z roku na rok. W ciągu ostatniej dekady zmniejszyła się o ponad połowę. Wszystko to jest wynikiem tego, że wiele osób decyduje się na wykup mieszkania komunalnego. Oczywiście mało kto może pozwolić sobie na wykup takiego lokum za gotówkę, jednak są możliwości sfinansowania takiego przedsięwzięcia przy pomocy kredytu hipotecznego.
Jeśli zamieszkujesz w lokalu komunalnym i zastanawiasz się do tego zabrać poniżej wskazujemy wszystkie kroki jakie należy wykonać w tej procedurze. Nadmienić należy także, że wykupu może dokonać tylko główny najemca.
Wykup lokalu komunalnego wiąże się z kosztami. Oprócz samej ceny zakupu będziemy musieli liczyć się z kosztami rzeczoznawcy czy pracą notariusza. W myśl obowiązujących przepisów w przypadku nieruchomości o wartości pomiędzy 60 tys. a 1 milionem złotych maksymalna taksa notarialna wynosi 1 010 zł + 0,4% nadwyżki od kwoty powyżej 60 tys. zł.
Pozytywne jest to, że najemca będzie musiał uiścić tylko połowę w/w sumy. Istotne jest to, że taksa zależy od wartości nieruchomości, a nie od faktycznie wpłacanej kwoty. Kolejne koszty będą związane z ujawnieniem nowych właścicieli w księgach wieczystych oraz uregulowaniem podatku od czynności cywilnoprawnych.
Kredyt hipoteczny na wykup lokalu komunalnego uzyskuje się na zbliżonych zasadach, jak w przypadku każdej innej nieruchomości. Do wniosku kredytowego oprócz zaświadczeń o zarobkach konieczne będzie załączenie dokumenty od gminy. Składając wniosek doradca wyszczególni co należy donieść.
Warto wspomnieć, że Banki nie tylko udzielają kredytu hipotecznego na wykup nieruchomości od gminy. Chętnie podejmują się finansowania wykupu mieszkania od spółdzielni mieszkaniowej.
Czytaj także: ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt hipoteczny
Odpowiedź jest niewątpliwie twierdząca. W czasach, w których zakup mieszkania wiąże się z wysokimi kosztami transakcja z gminą jest bardzo atrakcyjna. W większości przypadków możemy liczyć na dużą bonifikatę, która sprawi, że mieszkanie z zasobów będzie można kupić za ułamek jego rynkowej wartości. Jeśli nie chcesz korzystać z kredytu hipotecznego zakup można sfinansować korzystając np. z kredytu gotówkowego. Po wykupieniu lokalu uzyskujemy jego pełną własność, czyli wykupionym mieszkaniem będziemy mogli dowolnie dysponować.
lisekfinansowy.pl| Regulamin | Polityka prywatności |