Zarobki Polaków – jak jest naprawdę

Zarobki Polaków często są brane pod lupę

Regularne publikacje na temat naszych zarobków sprawiają, że co jakiś czas przeżywamy ekscytację. Jedni śmieją się na głos, a inni załamują ręce. W dzisiejszym wpisie zarobki Polaków – jak jest naprawdę pokażemy Wam ostatnie dane jakie opublikował GUS. Dotyczą roku 2017 dlatego poziom wiarygodności jest duży. Dane wskazują, że średnia pensja w naszym kraju to nieco ponad 4200 zł brutto.  Z kolei wzrost wynagrodzeń sięgnął prawie 5,5 proc. w stosunku do roku 2016.

Pracuje coraz więcej osób (15,7 mln) a bezrobocie jest najniższe w historii

Bezrobocie jest na najniższym poziomie i jest wynikiem ciągłego rozwoju gospodarczego Polski. Dzięki temu rośnie zapotrzebowanie na pracowników. Coraz częściej dochodzi to tego, że pracodawcy walczą o pracowników. Dotyczy to głównie specjalistów z branży IT oraz inżynierów. Tak sytuacja powoduje, że pracodawcy coraz częściej muszą sięgać do kieszeni i oferować atrakcyjne wynagrodzenia.

Hapi Pożyczki wniosek

Jak podaje GUS wzrost zarobków nie jest jednakowy dla wszystkich branż. Największe zmiany płacowe (7,1 proc.) odnotowano w sektorze przetwórstwo przemysłowe oraz handel i naprawa pojazdów samochodowych. Najmniejszy wzrost wynagrodzeń dotyczył sektorów edukacja i pozostała działalność usługowa ( ok. 2 proc.)

Kto zarabia najwięcej?

Zdaniem GUS na najlepsze zarobki mogą liczyć informatycy – średnio 7,4 tys. brutto. Na drugim miejscu są finanse, ubezpieczenia oraz przemysł wydobywczy – średnia pensja to około 7 tys. brutto.  Te zawody są również najlepiej oceniane przy obliczaniu zdolności kredytowej. Pożyczki gotówkowe czy kredyty są bowiem najchętniej udzielane właśnie osobom pracującym w tych zawodach.

pożyczki online

Najsłabsze zarobki są w branży gastronomicznej ze średnia pensją 2,8 tys. brutto. Tu jednak  kwota może być przekłamana. Nie można lekceważyć siły napiwków, które w znaczący sposób wpływają na wynagrodzenie kelnerów czy barmanów.

Wszystko to jednak są dane statystyczne i tym samym 70 proc. Polaków zarabia mniej niż 4200 zł brutto.  Jak to możliwe? Firma przykładowo zatrudnia  8 osób  z wynagrodzeniem minimalnym (2100 zł brutto) oraz jednego dyrektora z uposażeniem 15 tys. zł. Statystycznie każdy zarabia nieźle, ale patrząc realnie to statystyka nie odda tu obrazu rzeczywistego wynagrodzenia ani pracowników, ani dyrektora.

22/06/2018

Ekonomista z wieloletnim doświadczeniem w bankowości i finansach. Od lat śledzi to co dzieje się na rynku aby oceny pożyczek i kredytów były na najwyższym poziomie. Ekspert z zakresu bankowości i finansów osobistych.

Gdzie najłatwiej dostać pożyczkę?

Gdzie najłatwiej dostać pożyczkę? To pytanie zadaje sobie wielu z Was w momencie szukania dodatkowej gotówki. Specjalnie dla Was przygotowaliśmy zestawienie bankomatów i firm pożyczkowych w jakich znajdziecie najlepsze pożyczki gotówkowe. Dzięki statystykom jakie prowadzimy oraz informacjom od Klientów możemy ocenić prawdopodobieństwo udzielenia pożyczki.

Pensje Polaków są coraz lepsze

Zarobki w Polsce cały czas rosną Niedawno pisaliśmy o raporcie KRD „Portfel statystycznego Polaka” który pokazał, że większość Polaków pozytywnie ocenia swój budżet domowy i sytuację finansową. Część osób deklarowała nawet, że była w stanie całkowicie spłacić swoje pożyczki i kredyty. Optymistyczne nastroje naszych rodaków potwierdzają najnowsze dane GUS nt. wynagrodzeń.

Kiedy nie brać pożyczki na raty

Pożyczki chwilówki i pożyczki na raty są łatwo dostępne Wszechobecne reklamy i kuszące promocje sprawiają, że momentami przestajemy myśleć zdroworozsądkowo i poddajemy się chwili. Zobaczymy super promocję na duży telewizor i już chcemy go mieć. Przecież taka okazja nie zdarza się często! Wchodzimy na konto, a tam kilkaset złotych, które starczą nam tylko na jedzenie