fbpx

Pensje Polaków są coraz lepsze

Zarobki w Polsce cały czas rosną

Niedawno pisaliśmy o raporcie KRD „Portfel statystycznego Polaka” który pokazał, że większość Polaków pozytywnie ocenia swój budżet domowy i sytuację finansową. Część osób deklarowała nawet, że była w stanie całkowicie spłacić swoje pożyczki i kredyty. Optymistyczne nastroje naszych rodaków potwierdzają najnowsze dane GUS nt. wynagrodzeń. Wzrasta zatrudnienie i rosną zarobki. Szczególnie w średnich i dużych firmach, gdzie przeciętne wynagrodzenie wynosi już 3 400 zł na rękę.

Czytaj także: ile zarabiają lekarze?

Dla jednych ta kwota wydaje się nie do osiągnięcia, inni popukają się w czoło i będą się dziwić jak za tak małe pieniądze można pracować. Prawda jest taka, że są to dane statystyczne na które zawsze trzeba brać poprawkę. Firmy funkcjonujące poza wielkimi obszarami miejskim płacą dużo słabiej niż te w największych miastach.

Podwyżki płac o których pisze GUS wynikają przede wszystkim z coraz lepszej kondycji polskiej gospodarki. Wiele firm ma w ogóle problem żeby znaleźć ludzi do pracy. Zatrudnienie łatwo znajdują Ukraińcy i inni obcokrajowcy. To wszystko jednak mało i trwają pracę nad możliwością ściągania pracowników z tak oddalonych krajów jak np. Filipiny czy Indonezja.  Dla porównania zatrudnienie w czerwcu było wyższe o 3,7 proc. niż rok wcześniej.

Czytaj także: jak zatrudnić Ukraińca?

Rosnące pensje Polaków to również większa zdolność kredytowa.

Rozwijający się rynek pracy i rosnąca gospodarka to również zasługa tego, że dużo kupujemy. Polacy chętnie sięgają po nowy sprzęt RTV i AGD, remontują domy i mieszkania, zmieniają samochody. Część wydatków jest pokrywana z oszczędności na inne zaciągamy pożyczki na raty czy pożyczki chwilówki. Rosnące pensje powodują, że rośnie nam zdolność kredytowa. Firmy pożyczkowe i banki wydają coraz mniej negatywnych decyzji kredytowych. Klienci są kuszeni rozmaitymi promocjami aby tylko wziąć pożyczkę w danej firmie. Najpopularniejszymi są darmowe pożyczki przez Internet, które są w ofercie większości firm pożyczkowych. Produkty te są rzeczywiście atrakcyjne, ale warto dokładnie czytać regulaminy i umowy bo w niektórych znajdziemy haczyki (np. prowizja za wcześniejszą spłatę) Decyzja o zaciągnięciu nowego zobowiązania powinna być przemyślana. Warto poczytać opinie o produktach finansowych i sprawdzić jak wybrana oferta plasuje się w rankingach.

 

najlepsze lokaty

Dziennikarka, która od lat zajmuje się analizowaniem bieżących informacji z kraju i ze świata. Autorka najnowszych wiadomości, promocji pożyczkowych oraz publikacji na blogu. Zarządza mediami społecznościowymi w serwisie.

Na co odkładają Polacy?

Już wcześniej pisaliśmy o tym jak i dlaczego powinniśmy budować nasz tzw. spadochron finansowy. Jednak czy i na co odkładają Polacy? O tym kilka słów w dzisiejszym wpisie.

Jak dostać pieniądze od Państwa?

O pieniądze można wnioskować nie tylko z 500+ Nie wiele osób wie, że oprócz głośnych rządowych programów 500+ czy Mieszkanie Plus można się starać o dodatkowe pieniądze od Państwa. Mowa tu o zasiłku celowym, który jest jednorazowym świadczeniem wypłacanym na konkretny cel i musi być przeznaczony na zaspokojenie ściśle określonych potrzeb.

Ile pieniędzy wystarczy, żeby przeżyć w Polsce?

Ile pieniędzy wystarczy, żeby przeżyć w Polsce? W ostatnim czasie publikowanych jest wiele raportów, które mówią o tym jak żyje się w naszym kraju. Nie tak dawno temu pisaliśmy o zarobkach w Polsce, a dzisiaj napiszemy Wam ile pieniędzy wystarczy, żeby przeżyć w Polsce.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *