Pensje Polaków są coraz lepsze

Zarobki w Polsce cały czas rosną

Niedawno pisaliśmy o raporcie KRD „Portfel statystycznego Polaka” który pokazał, że większość Polaków pozytywnie ocenia swój budżet domowy i sytuację finansową. Część osób deklarowała nawet, że była w stanie całkowicie spłacić swoje pożyczki i kredyty. Optymistyczne nastroje naszych rodaków potwierdzają najnowsze dane GUS nt. wynagrodzeń. Wzrasta zatrudnienie i rosną zarobki. Szczególnie w średnich i dużych firmach, gdzie przeciętne wynagrodzenie wynosi już 3 400 zł na rękę.

Dla jednych ta kwota wydaje się nie do osiągnięcia, inni popukają się w czoło i będą się dziwić jak za tak małe pieniądze można pracować. Prawda jest taka, że są to dane statystyczne na które zawsze trzeba brać poprawkę. Firmy funkcjonujące poza wielkimi obszarami miejskim płacą dużo słabiej niż te w największych miastach.

Podwyżki płac o których pisze GUS wynikają przede wszystkim z coraz lepszej kondycji polskiej gospodarki. Wiele firm ma w ogóle problem żeby znaleźć ludzi do pracy. Zatrudnienie łatwo znajdują Ukraińcy i inni obcokrajowcy. To wszystko jednak mało i trwają pracę nad możliwością ściągania pracowników z tak oddalonych krajów jak np. Filipiny czy Indonezja.  Dla porównania zatrudnienie w czerwcu było wyższe o 3,7 proc. niż rok wcześniej.

Rosnące pensje Polaków to również większa zdolność kredytowa.

Rozwijający się rynek pracy i rosnąca gospodarka to również zasługa tego, że dużo kupujemy. Polacy chętnie sięgają po nowy sprzęt RTV i AGD, remontują domy i mieszkania, zmieniają samochody. Część wydatków jest pokrywana z oszczędności na inne zaciągamy pożyczki na raty czy pożyczki chwilówki. Rosnące pensje powodują, że rośnie nam zdolność kredytowa. Firmy pożyczkowe i banki wydają coraz mniej negatywnych decyzji kredytowych. Klienci są kuszeni rozmaitymi promocjami aby tylko wziąć pożyczkę w danej firmie. Najpopularniejszymi są darmowe pożyczki przez Internet, które są w ofercie większości firm pożyczkowych. Produkty te są rzeczywiście atrakcyjne, ale warto dokładnie czytać regulaminy i umowy bo w niektórych znajdziemy haczyki (np. prowizja za wcześniejszą spłatę) Decyzja o zaciągnięciu nowego zobowiązania powinna być przemyślana. Warto poczytać opinie o produktach finansowych i sprawdzić jak wybrana oferta plasuje się w rankingach.

25/07/2018

Dziennikarka, która od lat zajmuje się analizowaniem bieżących informacji z kraju i ze świata. Autorka najnowszych wiadomości, promocji pożyczkowych oraz publikacji na blogu. Zarządza mediami społecznościowymi w serwisie.

Pożyczka na dowód przez Internet

Pożyczka na dowód bez zaświadczeń to produkt, którego szukają Polacy. Dostęp do szybkiej gotówki jest bardzo łatwy. Sprawdź najtańsze oferty!

Baza kredytowa KRD – garść informacji

Baza kredytowa KRD dokonuje wpisów dłużników. Jeśli masz negatywny wpis w tym rejestrze to możesz mieć problem z wzięciem pożyczki.

Na co odkładają Polacy?

Już wcześniej pisaliśmy o tym jak i dlaczego powinniśmy budować nasz tzw. spadochron finansowy. Jednak czy i na co odkładają Polacy? O tym kilka słów w dzisiejszym wpisie.