Pożyczki na raty to już najpopularniejszy produkt finansowy z jakiego korzystają Polacy. W odróżnieniu od pożyczek chwilówek nie trzeba ich spłacać po miesiącu czy maksymalnie dwóch. Pożyczki gotówkowe spłacamy bowiem w wygodnych miesięcznych ratach, które są ustalone w harmonogramie spłat dołączanym do umowy pożyczki. Czy zatem zmiana raty pożyczki jest możliwa? A może z dnia na dzień pożyczkodawca może nam podwyższyć oprocentowanie, a tym samym ratę? O tym wszystkim w dzisiejszym wpisie!
Jeśli planujesz zaciągnąć pożyczkę to przed podpisaniem umowy koniecznie zapoznaj się z kosztami takiej pożyczki. Jeśli niezbyt się znasz na tym, to co najmniej przeczytaj recenzje pożyczek wraz z opiniami naszych Klientów.
Pamiętaj także proszę, że funkcjonowanie pożyczek pozabankowych jest uregulowane przez prawo. To znaczy, że pożyczkodawcy są zobligowani do rzetelnego i uczciwego przedstawienia kosztów pożyczki. Zgodnie z ustawą o kredytach konsumenckich z 2011 pożyczkodawca musi wskazać wysokość całkowitych kosztów, które trzeba będzie ponieść w związku z zobowiązaniem.
W przypadku, kiedy pożyczkodawca oferuje raty równe (jest to rzadkość) tzn. takie, które nie zmienią się przy zmianie stóp procentowych to możemy być pewni, że każda rata będzie taka sama. Dzięki temu łatwo zaplanujemy nasz miesięczny budżet.
Większość pożyczkodawców zastrzega możliwość zmiany oprocentowania pożyczki, które jest uzależnione od stawki stóp procentowych ustalanych przez NBP. Po ostatnich zmianach stóp procentowych w kwietniu 2020 roku odsetki maksymalne wynoszą 8 %. Zmiana stóp procentowych może powodować podwyższenie oprocentowania pożyczki jak również obniżenie. Nie można zatem powiedzieć, że zmiana raty zawsze jest niekorzystna. W ostatnich latach raty właśnie się obniżały z uwagi na malejące stopy procentowe.
Oprócz z góry narzuconych zmian raty pożyczki również my sami możemy wnioskować o jej korektę. Jeśli zaczniesz mieć problemy ze spłatą to możesz wystąpić do pożyczkodawcy o zmianę wysokości raty. Dzięki temu możemy uniknąć wypowiedzenia umowy i wysokich odsetek karnych.
Taką możliwość dopuszcza wiele firm m.in. Super Grosz, HapiPożyczki czy Wonga. Aby zmienić ratę konieczne będzie podpisanie aneksu do umowy, w którym zawarte zostaną informacje dotyczące nowej liczby rat oraz nowych całkowitych kosztów pożyczki.
lisekfinansowy.pl| Regulamin | Polityka prywatności |