ZUS podwyższa emerytury

Jakie zmiany przygotował ZUS?

Od 1 marca ZUS będzie wypłacał wyższe emerytury o niecałe 30 zł. Ogólny wskaźnik waloryzacji wyniósł 102,98 %. Jak ZUS oblicza ten wskaźnik i co na niego się składa? O wysokości waloryzacji decydują dwa czynniki – inflacja w gospodarstwach emerytów tj. podwyżki cen towarów, które głównie kupują emeryci oraz 20 % realnego wzrostu płac.

W styczniu Główny Urząd Statystyczny poinformował, że wskaźniki średniorocznych cen towarów i usług konsumpcyjnych dla gospodarstw domowych emerytów i rencistów w 2017 roku wyniosły odpowiednio 102 %. Instytucja wskazała również, że realny wzrost przeciętnego wynagrodzenia w 2017 roku w stosunku do 2016 roku wyniósł 3,4 %. Z wyliczenia wyszło zatem, że wskaźnik ZUS waloryzacji emerytur i rent w 2018 roku wyniósł 102,98 % Czy zatem seniorzy nie będą musieli ratować się chwilówkami? Niestety patrząc na poniższe kwoty nic się raczej nie zmieni.

Czytaj także: Kiedy zacząć odkładać na emeryturę?

Wysokość najniższych świadczeń po waloryzacji 2018

  • Najniższa emerytura i renta ZUS wzrośnie o 29,80 zł 1000 zł do 1029,80 zł brutto
  • Najniższa renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy wzrośnie obejmie podwyżka o 22,5 zł i będzie wynosiła 772,50 zł brutto
  • Renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy w związku z wypadkiem lub chorobą zawodową wzrośnie  o ok. 27 zł i będzie wynosiła ok. 927 zł
  • Renta socjalna wzrośnie o 25 zł i wyniesie ok. 865,00 zł
  • Świadczenie przedemerytalne wzrośnie o 31 zł i będzie oscylowało w granicy ok. 1071,00 zł
01/03/2018

Dziennikarka, która od lat zajmuje się analizowaniem bieżących informacji z kraju i ze świata. Autorka najnowszych wiadomości, promocji pożyczkowych oraz publikacji na blogu. Zarządza mediami społecznościowymi w serwisie.

Pożyczka dla seniora

Pożyczka dla seniora Mówi się, że zazwyczaj to osoby młode korzystają z pożyczek gotówkowych i pożyczek chwilówek. Nie zapominajmy jednak, że z większymi wydatkami spotykać się może każdy i to w każdym wieku.

Jaka emerytura jest satysfakcjonująca?

System emerytalny w Polsce jest w nie najlepszej kondycji. Dlatego o emeryturze warto pomyśleć zawczasu, póki jeszcze pracujemy. Instytut badawczy MANDS przeprowadził badania na grupie 1000 dorosłych Polaków i wyszło, że nasze marzenia emerytalne wcale nie są wygórowane.

Czy emeryt może zostać poręczycielem?

Czy emeryt może zostać poręczycielem? Sprawdzamy jakie warunki należy spełnić przy pożyce i kredycie gotówkowym i hipotecznym