Mandat to przykra konsekwencja, która dotknęła lub kiedyś dotknie większości z nas. Ukarani możemy być za przekroczenie prędkości, przejście na czerwonym świetle czy jazdę bez biletu. W dzisiejszym wpisie przedawnienie mandatu wskażemy Wam kiedy poszczególne mandaty się przedawniają. Konsekwencją przedawnienia jest to, że kara nałożona w formie mandatu wygasa i nie jesteśmy zobowiązani do zapłaty. Do niedawna mandaty przedawniały się z upływem roku od ich wystawienia. Od jakiegoś czasu wprowadzono duże surowsze przepisy, które warto znać.
Przedawnienie mandatu drogowego jest uzależnione od rodzaju tego mandatu oraz czy owym mandatem wszczęto postępowanie wobec ukaranego.
W przypadku parkowania na płatnym parkingu brak wykupienia bileciku lub dłuższy postój niż zadeklarowaliśmy może nas słono kosztować. Kara za naruszenie zasad parkingu nie jest stricte mandatem i fachowo nazywa się należnością cywilnoprawną. Stając samochodem na płatnym parkingu zawieramy umowę parkowania z jego właścicielem. Tymsamym zgadzamy się na jej warunki tj. opłatę za parkowanie. W przypadku nieopłacenia parkingu lub przekroczenia deklarowanego czasu możemy zostać wezwani do zapłaty przez 5 lat od końca roku kalendarzowego, w którym zaistniało zdarzenie.
Powszechnie znany mandat z komunikacji miejskiej uregulowany jest Prawem przewozowym. Sprawdzenie biletu to bowiem kontrola umowy jaką zawarliśmy z przewoźnikiem wsiadając do autobusu, czy tramwaju. Mandat z komunikacji miejskiej przedawnia się z upływem 1 roku od chwili otrzymania. Czas ten może się wydłużyć do 10 lat. Jednak tylko wtedy, gdy przed upływem roku wszczęte zostanie postępowanie sądowe i uprawomocniony zostanie wyrok zobowiązujący nas do zapłaty kary.
lisekfinansowy.pl| Regulamin | Polityka prywatności |