Poręczenie jest jednym z najczęściej spotykanych form zabezpieczeń przy pożyczkach lub kredytach. Popularność ta wynika z prostoty tego instrumentu. Starając się o kredyt bank weryfikuje naszą zdolność kredytową. Jeśli mieliśmy problemy ze spłatą wcześniejszych zobowiązań lub nasze zarobki są zbyt małe możemy nie otrzymać kredytu. Jeśli jednak znajdziemy poręczyciela to nasza zdolność kredytowa wzrośnie. Należy jednak pamiętać, że żyrant musi posiadać pozytywną historię kredytową i posiadać stałe źródło dochodu. Pod uwagę będzie również brane to czy nasz poręczyciel nie posiada własnych zobowiązań finansowych, które będą zmniejszały jego zdolność kredytową. Pozostaje jeszcze pytanie co z wiekiem poręczyciela? Czy emeryt może zostać poręczycielem? O tym wszystkim w dzisiejszym wpisie.
Emeryci i renciści to jedni z ulubionych klientów firm pożyczkowych i banków. Dzieje się tak dlatego, ponieważ mają oni ustabilizowaną sytuację życiową. Najczęściej nie posiadają już kredytów hipotecznych na spłatę nieruchomości i posiadają stałe źródło dochodu w postaci emerytury. Jako, że płatnikiem emerytur jest Państwo to nie ma bardziej pewnego źródła utrzymania. Czy jednak w przypadku poręczenia emeryci są równie mile widziani?
Wszystko zależy od indywidualnej oceny zdolności finansowej każdego emeryta. Inaczej oceniają firmy pożyczkowe, a inaczej banki. Na sprawdzenie limitu wieku jest prosty sposób. Wystarczy sprawdzić w jakim przedziale wiekowym dana instytucja finansowa udziela pożyczki lub kredytu. W tym miejscu należy również podkreślić, że jest to orientacyjna weryfikacja gdyż każdy wniosek pożyczkowy jest rozpatrywany indywidualnie.
Powszechnie wiadome jest, że brak spłaty zobowiązania przez głównego kredytobiorcę prowadzi do wezwania poręczyciela. Niestety takie sytuacje mają miejsce i to nie rzadko. Czy zatem można zrobić krok wstecz i wycofać się z poręczenia kredytu lub pożyczki? Otóż tak, jest to możliwe lecz jest to niezwykle trudne. Aby do tego doszło zgodę na wycofanie poręczenia musi udzielić pożyczkodawca oraz pozostali kredytobiorcy jeśli było ich kilku.
Zgoda na wycofanie poręczenia zazwyczaj nie załatwia sprawy. Konieczne będzie jeszcze przedstawienie innego zabezpieczenia. Najczęściej jest to weksel, zastaw (np. samochodu) lub wpis na hipotece nieruchomości. Poza tym bank z pewnością ponownie zbada naszą zdolność kredytową.
lisekfinansowy.pl| Regulamin | Polityka prywatności |