Samochód firmowy – jak finansować?

Prowadzenie jakiejkolwiek działalności gospodarczej bez własnego samochodu jest trudne lub praktycznie niemożliwe. Auto jest potrzebne do załatwiania spraw urzędowych, dowiezienia towaru czy dojazdu do klienta. Jak zatem nabyć samochód firmowy? Skorzystać z leasingu, czy może lepiej skusić się na najem długoterminowy? W dzisiejszym wpisie postaram się przeanalizować wszystkie plusy i minusy, aby łatwiej było Wam się zdecydować.

Jak wybrać samochód firmowy?

Większość osób na pewno się orientuje, że auto sporo traci na wartości zaraz po wyjeździe z salonu. Do tego serwis, ubezpieczenie i wraz z upływem lat wymiany części eksploatacyjnych. Jednym słowem im dłużej użytkujemy pojazd, tym większe ponosimy koszty. Wybierając odpowiednie finansowanie możemy znacząco ograniczyć wydatki. Pamiętajmy jednak, że każda firma jest specyficzna. Ma inne dochody i wydatki, różną formę opodatkowania czy ilość pracowników. Dlatego przy doborze auta firmowego należy wziąć pod uwagę powyższe kwestie.

Jeśli chodzi o wybór konkretnego modelu to nie powinniśmy się kierować tylko ceną zakupu. Warto sprawdzić średnie spalanie, pojemność bagażnika, koszty ubezpieczenia czy procent utraty wartości w kolejnych ratach. Wreszcie nie można zapomnieć o kosztach serwisu. Dotyczy to przede wszystkim sytuacji, kiedy samochód będziemy chcieli wykupić na własność po zakończeniu najmu czy leasingu.

Zakup auta za gotówkę

To rozwiązanie na pewno jest najprostsze, ale zarazem najbardziej obciążające budżet naszej firmy. Za tym rozwiązaniem przemawia także oszczędność na prowizji i odsetkach bankowych. Unikamy także wielu opłat jakimi obciąży nas firma leasingowa – chociażby za rejestrację pojazdu czy koordynację serwisu. Kolejnym plusem jest brak konieczności wypełniania wielu formularzy i przedstawiania zaświadczeń.

Największą wadą tego rozwiązania jest konieczność wydania jednorazowo co najmniej kilkudziesięciu tysięcy złotych. Ponadto płacąc gotówką, zmniejszasz kapitał bieżący przedsiębiorstwa, co może w jakimś stopniu wpłynąć na bieżące płatności. Kolejną kwestia jest brak możliwości jednorazowego zaliczenia całej kwoty za zakup auta do kosztów działalności

samochód firmowy 3

Samochód firmowy na kredyt

Kredyty są najbardziej popularne przy zakupie samochodu na osobę fizyczną. Mało przedsiębiorców decyduje się na ten rodzaj finansowania, jednak przyjrzyjmy się sami temu. Kredyt na auto możemy wziąć jako produkt dedykowany czyli kredyt samochodowy bądź sfinansować jego zakup z kredytu gotówkowego. Jakie są plusy takiego finansowania? Z całą pewnością za tym rozwiązaniem przemawia fakt, że nie angażujemy własnych środków finansowych, a jeśli wybraliśmy dedykowany kredyt samochodowy odsetki są dużo niższe niż oprocentowanie kredytu gotówkowego. Na tym zalety się kończą i zaczynają minusy.  Uzyskanie kredytowania wymaga spełnienia wielu formalności, banki dość szczegółowo badają zdolność kredytową przedsiębiorców, co się wiąże z koniecznością dostarczania wielu zestawień i zaświadczeń. Najprawdopodobniej konieczne będzie także ustanowienie zabezpieczenia na pojeździe. Innymi słowy mówiąc bank wpisze się w dowodzie rejestracyjnym.

Leasing

Leasing jest opłacalny szczególnie z powodu korzyści podatkowych. Mamy bowiem możliwość wpisania do kosztów uzyskania przychodu całości raty leasingowej. Z kolei podatek VAT płacimy w miesięcznych ratach, zamiast jednorazowo. Sfinansowany w ten sposób samochód firmowy należy do firmy leasingowej, a przedsiębiorca może z niego korzystać przez określony czas w zamian za opłatę ratalną. Tak samo jak w przypadku kredytu samochodowego nie trzeba angażować własnych środków finansowych. Wzięcie auta w leasing jest też dużo prostsze z formalnego punktu. Firma leasingowa nie sprawdza zdolności kredytowej, więc ten rodzaj finansowania dostępny jest także przy niskich obrotach firmy. Minusem tego finansowania jest to, że nie jesteśmy właścicielem auta, a serwisowanie czy ubezpieczenie leży po naszej stronie.

samochód firmowy 2

Wynajem długoterminowy auta firmowego

Alternatywą dla leasingu pojazdu jest wynajem długoterminowy. Najem długoterminowy może trwać więcej niż rok i przypomina wynajem mieszkania. Przedsiębiorca płaci miesięczny czynsz i nic więcej go nie interesuje. Podobnie jak w leasingu ta forma finansowania charakteryzuje się uproszczonymi formalnościami. Nie trzeba bowiem przedstawiać sterty dokumentów, brak jest też badania zdolności kredytowej. W wielu przypadkach odchodzą również koszty związane z ubezpieczeniami, wymianą opon, przeglądami i serwisem samochodu. Gdy z autem pojawią się problemy, otrzymasz inny pojazd. Po zakończeniu najmu samochód możesz wykupić bądź wymienić na nowy. Mimo, że auto nigdy nie jest naszą własnością to oszczędzamy na braku utraty wartości.

Podsumowanie

Każda forma finansowania samochodu firmowego  ma swoje plusy i minusy. Jednak dzięki krótkiej charakterystyce każdego z nich powinno być Wam dużo łatwiej się zdecydować. Ważne, aby przed podjęciem decyzji dobrze wszystko przeliczyć i spokojnie przeanalizować wszystkie za i przeciw.

13/02/2022

Ekonomista z wieloletnim doświadczeniem w bankowości i finansach. Od lat śledzi to co dzieje się na rynku aby oceny pożyczek i kredytów były na najwyższym poziomie. Ekspert z zakresu bankowości i finansów osobistych.

Czy można sprzedać samochód kupiony na kredyt?

co zrobić jak będziemy chcieli znowu zmienić pojazd? Czy można sprzedać samochód kupiony na kredyt? O tym w dzisiejszym wpisie.

Rata balonowa a kredyt samochodowy

Rata balonowa najczęściej spotykana jest przy kredytach samochodowych.Sprawdzamy czym jest taka rata i Czy opłaca się skorzystać z pożyczki mającej taką ratę?

Jak sfinansować zakup samochodu

Zastanawiasz się jak sfinansować zakup samochodu? Zakup samochodu to dość ważna decyzja z którą co jakiś przychodzi nam się zmierzyć. Niektórzy planują kupno swojego pierwszego auta, inni wymieniają obecne na lepszy model. Samochody dość mocno ułatwiają nam codzienne życie. Pozwalają nam zaoszczędzić sporo czasu jak również pozwalają nam na niezależność. Nie trzeba czekać na przystankach