Zasiłek pielęgnacyjny – kompendium

Przez ostatnie dziesięciolecia uprawnienia i przywileje socjalne rozwinęły się w Polsce dość znacząco. Kiedyś zasiłek pielęgnacyjny nie był w ogóle wypłacany, obecnie też nie jest wysoki, lecz zawsze jest to jakaś forma pomocy Państwa. Ta pozytywna zmiana jest bardzo ważna zarówno dla osób korzystających samodzielnie z niego jak również dla opiekunów. W dzisiejszym wpisie sprawdzimy czym jest i jak ubiegać się o zasiłek pielęgnacyjny.

Zasiłek pielęgnacyjny – informacje podstawowe

Zasiłek pielęgnacyjny jest świadczeniem socjalnym, który mimo iż nie jest wysoki to z pewnością pomaga podreperować domowy budżet.  Świadczenie to ma pomóc osobom niepełnosprawnym w pokryciu bieżących wydatków związanych właśnie z niepełnosprawnością. Wypłacany jest jako dodatkowe środki przez miejscowy ośrodek pomocy społecznej raz w miesiącu.

Nie należy natomiast mylić zasiłku z świadczeniem pielęgnacyjnym mimo, iż obie formy pomocy są skierowane do osób niepełnosprawnych, tudzież do ich opiekunów. Świadczenie pielęgnacyjne zastępuje bowiem wynagrodzenie opiekuna w związku koniecznością opieki nad osobą niepełnosprawną.

emerytura

Kto i jak może otrzymać zasiłek pielęgnacyjny?

Tak jak jest to w przypadku każdego świadczenia socjalnego, aby je otrzymać należy wypełnić stosowny wniosek i załączyć konkretne dokumenty. Wzory wniosków znajdziemy na stronach internetowych ośrodków pomocy społecznej, lub stawiając się osobiście w urzędzie. O przyznanie zasiłku można się starać przez cały rok.

Prawo do zasiłku pielęgnacyjnego przyznawane jest zazwyczaj na okres ważności orzeczenia o niepełnosprawności. Gdy  orzeczenie zostało wydane stale, zasiłek będzie wypłacany dożywotnio. Taka sama sytuacja ma miejsce jeśli chodzi o seniorów powyżej 75 roku życia.

Do otrzymania zasiłku pielęgnacyjnego kwalifikują się przede wszystkim niepełnosprawni małoletni czyli dzieci do 16. roku życia, które posiadają ważne orzeczenie o niepełnosprawności. Jak już wspomniano wyżej osobami uprawnionym są również seniorzy powyżej 75 roku życia. Co jednak w przypadku opiekunów osób powyżej 16 roku życia? Oni też mogą liczyć na przyznanie zasiłku, jednak kryteria są dużo ostrzejsze. Konieczne jest bowiem orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności albo zaświadczenie z ZUS lub KRUS o zidentyfikowaniu I grupy inwalidzkiej. Uwzględniane są także orzeczenia całkowitej niezdolność do pracy i samodzielnej egzystencji.

Ile wynosi zasiłek pielęgnacyjny?

W 2019 roku pierwszy raz od 12 lat podwyższono kwotę zasiłku pielęgnacyjnego, jaki wypłacany jest na rzecz niepełnosprawnych i osób starszych. Pierwsza podwyżka miała miejsce w końcówce 2018 roku. Kwota zasiłku wzrosła ze 153 złotych do 184,42 zł. W listopadzie 2019 roku,  kwota wsparcia sięgnęła 215,84 zł miesięcznie. Mimo tych „podwyżek” zasiłek pielęgnacyjny nie pokrywa nawet połowy realnych wydatków jakie niepełnosprawni muszą ponosić w związku ze swoją ułomnością. Wierzymy głęboko, że w najbliższym czasie znajdą się pieniądze w budżecie Państwa, które pozwolą na realną pomoc dla niepełnosprawnych.

20/07/2022

Dziennikarka, która od lat zajmuje się analizowaniem bieżących informacji z kraju i ze świata. Autorka najnowszych wiadomości, promocji pożyczkowych oraz publikacji na blogu. Zarządza mediami społecznościowymi w serwisie.

Pożyczka w weekend

Pożyczka w weekend – gdzie dostaniemy gotówkę? Osoby potrzebujące szybkiego wsparcia finansowego nie zawsze mogą czekać do poniedziałku. Czasami jest tak, że mamy okazję coś atrakcyjnie kupić a jest akurat weekend. Nie byliśmy przygotowani na tak duży wydatek i nie zadbaliśmy o gotówkę.

Abonament RTV – kontrola, wezwanie z Urzędu Skarbowego

Wezwanie z Urzędu Skarbowego z powodu braku płatności za abonament RTV może być stresujące. Kiedy należy płacić? Kto nie musi, ile to kosztuje - sprawdź!

Jak mniej płacić za prąd?

Jak mniej płacić za prąd? Podpowiadamy Wam gdzie szukać oszczędności w comiesięcznych rachunkach za prąd. Sprawdź co zrobić!