Każdy z nas, kto nie dostał auta z pełnym bakiem od pracodawcy, a wybrał samochód na sposób poruszania się, musi borykać się z wysokimi kosztami benzyny. Nie zdajemy sobie z tego sprawy, ale ten wydatek może okazać się całkiem spory w skali miesiąca, zwłaszcza jeśli po drodze do szkoły lub pracy mamy również do załatwiania inne sprawy na mieście, pokonywana trasa zwykle oznacza jeden wielki korek lub po prostu jest długa. Co możemy zrobić aby zmniejszyć zużycie paliwa, a tym samym koszty związane z prowadzeniem auta?
Po pierwsze, zadbaj aby Twój samochód był w pełni sprawny. W jaki sposób? Wymień olej, upewniając się, że jest on najbardziej odpowiedni dla Twojego silnika. Wybór właściwego może oznaczać oszczędność na poziomie 1-2% zużycia paliwa… A złego to spore koszty związane z naprawą uszkodzonego silnika 😉 Ponadto, pamiętaj, że sprawny samochód to oszczędny samochód, a więc jeśli wszystkie części są odpowiednio wyregulowane, również spalanie jest mniejsze. Pierwszym lepszym przykładem, o którym często zapominamy jest właściwe napompowanie opon… A okazuje się, że zbyt niskie ciśnienie w oponie może spowodować nawet o 10% wyższe zużycie paliwa. Dlatego, warto dowiedzieć się jakie ciśnienie będzie najlepsze dla Twojego modelu auta i dbać o to, aby utrzymywało się na stałym poziomie.
Jeśli do tej pory myślałeś, że tankowanie benzyny 98- oktanowej do samochodu, którego silnik jest dostosowany do benzyny 95- oktanowej zwiększy jego wydajność, grubo się mylisz. Tak naprawdę, bardzo niewiele aut posiada system pozwalający na uzyskanie lepszej wydajności przy tankowaniu droższej benzyny typu premium. A więc biorąc pod uwagę, że paliwo i tak jest drogie, wybieraj to tańsze. Co więcej, jak już mowa o benzynie- warto poszukać w okolicy tańszej, sprawdzonej stacji. Może się okazać, że benzyna na niej jest nawet 20 gr tańsza niż w tej, na której tankowałeś do tej pory. Co to oznacza? Naprawdę sporą oszczędność.
Łatwo powiedzieć? Ale to jest możliwe! Przede wszystkim, unikaj gwałtownej zmiany prędkości, a więc ciągłego przyspieszanie i zwalniania… I staraj się utrzymywać stałą prędkość. Gwałtowne hamowanie i częste zmienianie biegów niestety, nie prowadzi do ekonomicznego zużycia paliwa, a przy okazji może spowodować kosztowny wypadek. Najbardziej optymalna i ekonomiczna jest jazda z prędkością ok. 70 km/h, utrzymując stale tą prędkość. Jeśli dodatkowo będziesz pamiętał aby przy każdym przejeździe kolejowym czy postoju gasić silnik, a także pamiętać o tym żeby jeździć na możliwie najwyższym biegu, możesz być pewien, że Twoje wizyty na stacji staną się nieco rzadsze. Faktem na który warto zwrócić uwagę jest ilość rzeczy, które wozisz w aucie. Wszelkie zabawki, deski snowboardowe, czy elementy wystroju wnętrza których nie masz gdzie przetrzymywać to dodatkowe obciążenie, a więc dodatkowy wydatek.
lisekfinansowy.pl| Regulamin | Polityka prywatności |