Bankomat ma już 50 lat

Bankomat jest starszy niż myślisz

Pierwszy bankomat został wymyślony już w 1939 roku przez amerykańskiego wynalazcę – Luthera G. Simjiana. Musiało jednak minąć ładnych parę lat zanim został udostępniony klientom, bo dopiero w 1960 r. obecny CitiBank postawił automat, który nazwał Bankograph. Niestety  po sześciu miesiącach został zdemontowany z powodu braku zainteresowania większości klientów. Technologia zastosowana w ówczesnym bankomacie sprzyjała głównie składaniu depozytów przez graczy wygrywających w kasynach oraz osobom mającym problemy z prawem.

Na stałe bankomat zagościł w świecie finansów dopiero 27.06.1967 i to właśnie dlatego dzisiaj przypadają 50 urodziny wszystkich bankomatów. Twórcą znanego nam dzisiaj bankomatu był John Shepher-Barron. Wynalzca stojąc w długiej kolejce w Banku stwierdził, że przydałaby się automatyczny kasjer, który szybko wydawałby pieniądze. Ze swoim pomysłem udał się do szefa Barclays Banku i udało mu się go namówić, by poświęcił mu zaledwie 90 sekund swego czasu. To wystarczyło. – Jeśli potrafi pan zrobić urządzenie, o jakim pan mówi, kupię je natychmiast – miał stwierdzić prezes Barclays Banku.  Pierwszy bankomat został zainstalowany w stolicy Anglii i umożliwiał klientom posiadającym karty wypłaty gotówki z ich rachunków, przez 24 godziny na dobę.

Zgodnie z danymi ATM Industry Association na świecie obecnie mamy ponad 3 mln bankomatów, a kolejne maszyny są instalowane co trzy minuty. Bankomaty znajdziemy w tak odległych rejonach jak Kambodża,  Antarktyka czy Wyspy Salomona.

Bankomaty w Polsce

Pierwszy bankomat w Polsce pojawił się w 1987 roku w III oddziale PKO BP w Warszawie.  Przez 30 lat funkcjonowania bankomatów w naszym kraju ich liczba przekroczyła 23 tysiące urządzeń. Każdy kwartał to kilkaset bankomatów więcej. Mimo chętnego korzystania z kart płatniczych wielu Polaków wybiera rozwiązania tradycyjne, kilkukrotne pobranie środków w ciągu miesiąca. Największą siecią bankomatów zarządza Euronet, który może się pochwalić ponad 7,5 tyś bankomatów. Kolejne miejsca pod wzgędem ilości bankomatów należą do PKO Banku Polskiego (niespełna 3,2 tyś ) oraz Banków Spółdzielczych (2,5 tyś)

Najtańsza bankowość z bezpłatnymi bankomatami

to główny wyznacznik, którymi kierują się Polacy przy wyborze kont osobistych. Odpowiadając na Wasze maile przedstawiam dwie najkorzystniejsze oferty (stan na 27.06) z darmowymi wypłatami z bankomatów.

Konto bez granic od PKO Banku Polskiego

 

  • 0 zł za wypłaty kartą ze wszystkich bankomatów w Polsce i na świecie
  • 0 zł za krajowe przelewy, zlecenia stałe i polecenia zapłaty
  • 0 zł za kartę do konta

lisekfinansowy.pl

 

Konto osobiste od Euro Banku

Rachunek Eurobanku to najlepsze konto osobiste rankingu Złoty Bankier 2016, a także 0 zł za wypłaty z bankomatów, nawet 0 zł za prowadzenie rachunku i 5% zwrotu za płatności kartą. Klikając w poniższy przycisk zostaniesz przekierowany na oficjalną stronę Banku gdzie dostępne są konta osobiste za 0 zł – Prestige, Active oraz Konto na co dzień.

lisekfinansowy.pl

 

 

Wielkanoc będzie kosztowała ponad 500 zł

Wielkanoc to dużo tańsze święta niż Boże Narodzenie. Przypomnijmy, że badania przeprowadzone przez PBS na zlecenie Providenta pokazały, że właśnie na Boże Narodzenie co dziewiąty Polak zamierzał wydać ponad 1000 zł, a co czwarty deklarował, że zmieści się w kwocie do 400 zł.

Wynajem mieszkania na wakacje

Apartamenty inwestycyjne kuszą inwestorów z całej Polski Budownictwo mieszkaniowe w trójmieście rozwija się w niespotykanym dotąd tempie. Nowe osiedla z mieszkaniami i apartamentami powstają jak grzyby po deszczu w każdym możliwym miejscu. Szczególnie dobrze widać to w Gdańsku. Dolne miasto czy do niedawna zaniedbane Brzeźno rozkwita na nowo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *