Bankomat ma już 50 lat

Bankomat jest starszy niż myślisz

Pierwszy bankomat został wymyślony już w 1939 roku przez amerykańskiego wynalazcę – Luthera G. Simjiana. Musiało jednak minąć ładnych parę lat zanim został udostępniony klientom, bo dopiero w 1960 r. obecny CitiBank postawił automat, który nazwał Bankograph. Niestety  po sześciu miesiącach został zdemontowany z powodu braku zainteresowania większości klientów. Technologia zastosowana w ówczesnym bankomacie sprzyjała głównie składaniu depozytów przez graczy wygrywających w kasynach oraz osobom mającym problemy z prawem.

Na stałe bankomat zagościł w świecie finansów dopiero 27.06.1967 i to właśnie dlatego dzisiaj przypadają 50 urodziny wszystkich bankomatów. Twórcą znanego nam dzisiaj bankomatu był John Shepher-Barron. Wynalzca stojąc w długiej kolejce w Banku stwierdził, że przydałaby się automatyczny kasjer, który szybko wydawałby pieniądze. Ze swoim pomysłem udał się do szefa Barclays Banku i udało mu się go namówić, by poświęcił mu zaledwie 90 sekund swego czasu. To wystarczyło. – Jeśli potrafi pan zrobić urządzenie, o jakim pan mówi, kupię je natychmiast – miał stwierdzić prezes Barclays Banku.  Pierwszy bankomat został zainstalowany w stolicy Anglii i umożliwiał klientom posiadającym karty wypłaty gotówki z ich rachunków, przez 24 godziny na dobę.

Zgodnie z danymi ATM Industry Association na świecie obecnie mamy ponad 3 mln bankomatów, a kolejne maszyny są instalowane co trzy minuty. Bankomaty znajdziemy w tak odległych rejonach jak Kambodża,  Antarktyka czy Wyspy Salomona.

Bankomaty w Polsce

Pierwszy bankomat w Polsce pojawił się w 1987 roku w III oddziale PKO BP w Warszawie.  Przez 30 lat funkcjonowania bankomatów w naszym kraju ich liczba przekroczyła 23 tysiące urządzeń. Każdy kwartał to kilkaset bankomatów więcej. Mimo chętnego korzystania z kart płatniczych wielu Polaków wybiera rozwiązania tradycyjne, kilkukrotne pobranie środków w ciągu miesiąca. Największą siecią bankomatów zarządza Euronet, który może się pochwalić ponad 7,5 tyś bankomatów. Kolejne miejsca pod wzgędem ilości bankomatów należą do PKO Banku Polskiego (niespełna 3,2 tyś ) oraz Banków Spółdzielczych (2,5 tyś)

Najtańsza bankowość z bezpłatnymi bankomatami

to główny wyznacznik, którymi kierują się Polacy przy wyborze kont osobistych. Odpowiadając na Wasze maile przedstawiam dwie najkorzystniejsze oferty (stan na 27.06) z darmowymi wypłatami z bankomatów.

Konto bez granic od PKO Banku Polskiego

 

  • 0 zł za wypłaty kartą ze wszystkich bankomatów w Polsce i na świecie
  • 0 zł za krajowe przelewy, zlecenia stałe i polecenia zapłaty
  • 0 zł za kartę do konta

lisekfinansowy.pl

 

Konto osobiste od Euro Banku

Rachunek Eurobanku to najlepsze konto osobiste rankingu Złoty Bankier 2016, a także 0 zł za wypłaty z bankomatów, nawet 0 zł za prowadzenie rachunku i 5% zwrotu za płatności kartą. Klikając w poniższy przycisk zostaniesz przekierowany na oficjalną stronę Banku gdzie dostępne są konta osobiste za 0 zł – Prestige, Active oraz Konto na co dzień.

lisekfinansowy.pl

 

 

Centralny Rejestr Restrukturyzacji i Upadłości

Centralny Rejestr Restrukturyzacji i Upadłości To nowa a zarazem stara baza, która od 1 lutego 2019 roku zastąpi obecny Rejestr Dłużników Niewypłacalnych. Czy zatem zmienia się tylko nazwa? Nie do końca. Zmiany Rejestru były konieczne z uwagi chociażby na wiele przeszkód technicznych, które uniemożliwiały w pełni korzystanie z wszystkich informacji.

Zarobki Polaków – jak jest naprawdę

Zarobki Polaków często są brane pod lupę Regularne publikacje na temat naszych zarobków sprawiają, że co jakiś czas przeżywamy ekscytację. Jedni śmieją się na głos, a inni załamują ręce.

Przedawnienie pożyczki – kiedy nie trzeba płacić?

Określony czas na spłatę pożyczki Biorąc pożyczkę na raty czy kredyt bankowy zawieramy umowę w której zobowiązujemy się do zapłaty pożyczonej kwoty w określonym czasie. Już na etapie wnioskowania o pożyczkę decydujemy ile czasu będziemy potrzebować, aby całkowicie oddać pożyczone pieniądze. Bywają jednak w życiu sytuacje, których nikt by się nie spodziewał.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *