Bankomat ma już 50 lat

Bankomat jest starszy niż myślisz

Pierwszy bankomat został wymyślony już w 1939 roku przez amerykańskiego wynalazcę – Luthera G. Simjiana. Musiało jednak minąć ładnych parę lat zanim został udostępniony klientom, bo dopiero w 1960 r. obecny CitiBank postawił automat, który nazwał Bankograph. Niestety  po sześciu miesiącach został zdemontowany z powodu braku zainteresowania większości klientów. Technologia zastosowana w ówczesnym bankomacie sprzyjała głównie składaniu depozytów przez graczy wygrywających w kasynach oraz osobom mającym problemy z prawem.

Na stałe bankomat zagościł w świecie finansów dopiero 27.06.1967 i to właśnie dlatego dzisiaj przypadają 50 urodziny wszystkich bankomatów. Twórcą znanego nam dzisiaj bankomatu był John Shepher-Barron. Wynalazca stojąc w długiej kolejce w Banku stwierdził, że przydałaby się automatyczny kasjer, który szybko wydawałby pieniądze. Ze swoim pomysłem udał się do szefa Barclays Banku i udało mu się go namówić, by poświęcił mu zaledwie 90 sekund swego czasu. To wystarczyło. – Jeśli potrafi pan zrobić urządzenie, o jakim pan mówi, kupię je natychmiast – miał stwierdzić prezes Barclays Banku.  Pierwszy bankomat został zainstalowany w stolicy Anglii i umożliwiał klientom posiadającym karty wypłaty gotówki z ich rachunków, przez 24 godziny na dobę.

Zgodnie z danymi ATM Industry Association na świecie obecnie mamy ponad 3 mln bankomatów, a kolejne maszyny są instalowane co trzy minuty. Bankomaty znajdziemy w tak odległych rejonach jak Kambodża,  Antarktyka czy Wyspy Salomona.

Bankomaty w Polsce

Pierwszy bankomat w Polsce pojawił się w 1987 roku w III oddziale PKO BP w Warszawie.  Przez 30 lat funkcjonowania bankomatów w naszym kraju ich liczba przekroczyła 23 tysiące urządzeń. Każdy kwartał to kilkaset bankomatów więcej. Mimo chętnego korzystania z kart płatniczych wielu Polaków wybiera rozwiązania tradycyjne, kilkukrotne pobranie środków w ciągu miesiąca. Największą siecią bankomatów zarządza Euronet, który może się pochwalić ponad 7,5 tyś bankomatów. Kolejne miejsca pod względem ilości bankomatów należą do PKO Banku Polskiego (niespełna 3,2 tyś ) oraz Banków Spółdzielczych (2,5 tyś)

Najtańsza bankowość z bezpłatnymi bankomatami

to główny wyznacznik, którymi kierują się Polacy przy wyborze kont osobistych. Odpowiadając na Wasze maile przedstawiam dwie najkorzystniejsze oferty (stan na 27.06) z darmowymi wypłatami z bankomatów.

Konto bez granic od PKO Banku Polskiego

PKO Bank Polski

  • 0 zł za wypłaty kartą ze wszystkich bankomatów w Polsce i na świecie
  • 0 zł za krajowe przelewy, zlecenia stałe i polecenia zapłaty
  • 0 zł za kartę do konta

lisekfinansowy.pl

Konto osobiste od Euro Banku

 

pożyczka eurobank

Rachunek Eurobanku to najlepsze konto osobiste rankingu Złoty Bankier 2016, a także 0 zł za wypłaty z bankomatów, nawet 0 zł za prowadzenie rachunku i 5% zwrotu za płatności kartą. Klikając w poniższy przycisk zostaniesz przekierowany na oficjalną stronę Banku gdzie dostępne są konta osobiste za 0 zł – Prestige, Active oraz Konto na co dzień.

lisekfinansowy.pl

 

 

27/06/2017

Ekonomista z wieloletnim doświadczeniem w bankowości i finansach. Od lat śledzi to co dzieje się na rynku aby oceny pożyczek i kredytów były na najwyższym poziomie. Ekspert z zakresu bankowości i finansów osobistych.

10 sprawdzonych sposobów na oszczędzanie

10 sprawdzonych sposobów na oszczędzanie - negocjuj kredyt hipoteczny, skonsoliduj zobowiązania, zmień konto bankowe i wiele innych

Bankomat zatrzymał kartę – co zrobić?

Ci zrobić jak bankomat zatrzymał kartę? Utrata karty może się wiązać z wieloma problemami – zwłaszcza jeśli jest weekend a my nie mamy gotówki, ani aplikacji bankowej z systemem BLIK.

Darmowe bankomaty odchodzą po cichu

Bankomaty możemy spotkać na każdym kroku To jednak będzie się zmieniać. Rosnąca ilość terminali płatniczych oraz rozwój technologii związanych z płatnościami elektronicznymi będzie powoli wypierał bankomaty. Póki co bankomaty nie znikają, lecz zmieniają się warunki korzystania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *